Foto: SLSP

Novinka, ktorú predstavuje Slovenská sporiteľňa uľahčí prácu najmä malým podnikateľom.

Novinka od slovenskej banky výrazne uľahčí prácu malým obchodníkom, ktorí doteraz platbu kartou nemohli akceptovať. Šikovná aplikácia od Slovenskej sporiteľne premení totiž na platobný terminál takmer akýkoľvek smartfón s operačným systémom Android.

Slovenská sporiteľňa predstavila unikát medzi možnosťami platby kartou. Doposiaľ u malých obchodníkov využiť na zaplatenie kartu možné nebolo, pretože obchodník nemal platobný terminál. To sa ale už teraz môže zmeniť, pretože banka predstavila aplikáciu, ktorá na platobný terminál premení v podstate akýkoľvek smartfón. Informovala o tom v tlačovej správe.

Stačí Android a NFC

Podmienkou je, aby smartfón, ktorý obchodník vlastní, mal operačný systém Android vo verzii 8 a vyššej a NFC čip. „Platby kartami môžu obchodníci prijímať kdekoľvek, kde je dátový signál,“ informuje SLSP.

Foto: SLSP

Problémy nebudú ani s prípadným dokladom o platbe. Ten môže obchodník zákazníkovi zaslať cez SMS, e-mail alebo QR kód. Ako SLSP informovala, riešenie platobného terminálu v podobe smartfónu je ideálne pre taxikárov, kuriérov, trhovníkov, remeselníkov, lekárov či menšie predajne. „Ďalšími výhodami sú rýchlosť a jednoduchosť. Obchodník môže začať prijímať karty v priebehu niekoľkých hodín od podpisu zmluvy,“ približuje banka.

Nová aplikácia ponúkajúca svetovú inováciu pre obchodníkov sa volá GP tom a ocenia ju najmä sezónni podnikatelia. Aplikáciu je možné doplniť aj o pokladničné systémy, takže malí podnikatelia si už nebudú musieť kupovať žiadne ďalšie a často drahé zariadenia. „Obchodník tiež priamo vo svojom telefóne uvidí prehľad a históriu všetkých transakcií,“ uvádza sa v správe na webe.

Foto: SLSP

Rýchly, jednoduchý a bezpečný spôsob platby

Používanie aplikácie GP tom je jednoduché pre obe strany, môže sa však stať, že zákazníci budú prekvapení, keď na nich predajca vytiahne namiesto klasického platobného terminálu smartfón. Celý proces je však bezpečný. Platba prebieha podobne ako pri klasickom termináli – obchodník zadá sumu, zákazník priloží kartu alebo akékoľvek smart zariadenie na bezkontaktnú platbu a podľa potreby zadá PIN kód. Následne sa aplikácia spojí s autorizačným centrom a platbu autorizuje. Peniaze prídu obchodníko na účet hneď nasledujúci deň po vykonaní transakcie.

„Telefón samotný neuchováva žiadne citlivé dáta o platbe, a tak nie je potrebné mať obavy o bezpečnosť, či zneužitia údajov o karte. Celé riešenie je navyše plne certifikované a úspešne absolvovalo všetký názorčné bezpečnostné certifikácie,“ vysvetlil Radovan Bryx, manažér tímu, ktorý novú aplikáciu pripravil.

Momentálne možno na platobný termín premeniť len smartfón s Androidom. V takomto termináli však možno zaplatiť ktoroukoľvek kreditnou kartou, smartfónmi s Google Pay, Apple Pay či zariadeniami Garmin a Fitbit. Pri platbách do 50 eur zákazníci PIN-kód zvyčajne zadávať nebudú musieť, nad túto sumu už však áno. Ani tu sa ale netreba ničoho obávať. „Na displeji sa objaví špeciálna plávajúca klávesnica, do ktorej kupujúci zadá PIN. Klávesnica sa pohybuje, aby nebolo možné podľa odtlačkov prstov zistiť zadané údaje.”

Foto: SLSP

Aplikáciu GP tom je možné si stiahnuť z obchodu Google Play, podmienkou je uzavretie zmluvy s Global Payments o akceptácii platobných kariet. Informácie poskytuje aj samotná Slovenská sporiteľna v ktorejkoľvek pobočke alebo prostredníctvom callcentra.

Tlačová správa
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )