Jazero Maggiore, Foto: Maxpixel

Švajčiarska obec predáva 9 nehnuteľností za symbolický frank.

Rozpredávanie nevyužitých pozemkov a starých nehnuteľností v periférnych regiónoch sa stalo v poslednom období v Európe veľkým hitom. Za symbolické ceny sa staré domy predávali už v Grécku, Taliansku aj v Španielsku. Najnovšie sa do zoznamu pridáva Švajčiarska samota uprostred Álp neďaleko hraníc s Talianskom, kde sa nehnuteľnosti predávajú za jediný frank. 

Švajčiarska dedinka Monti Scìaga sa nachádza v provincii Ticino neďaleko známeho cezhraničného jazera Maggiore. Taliansky hovoriaca obec na území Švajčiarska chce zachovať historické domy na miestnych samotách, rovnako ako zabrániť úplnému „vymretiu“ celej obce. Podľa oficiálneho plánu obce, na ktorý vo svojich článkoch odkazujú britský portál The Independent či multiregionálny The Local, zostala obec v 70. rokoch takmer vyľudnená.

Monti Scìaga aktuálne na predaj ponúka celkom 9 pôvodných nehnuteľností. Ide o staré kamenné domy, ktoré sú v neobývateľnom chátrajúcom stave. Od nových majiteľov sa očakáva rekonštrukcia pôvodných stavieb a možný impulz do života obce a jej okolia. Cena za kamenné domčeky na úpätí Álp je preto len symbolická a každý z 9 domov stojí len jediný švajčiarsky frank, čo aktuálne predstavuje presne 0,9 eura.

Jazero Maggiore, Foto: Diriye Amey [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Podľa The Local obec aktuálne čaká na stavebné povolenia a povolenia úradov. Ak sa všetko podarí, domy za 90 centov by mohli nových majiteľov nájsť už na jeseň. Podmienkou kúpy bude rekonštrukcia objektu podľa platných nariadení a teda možno počítať, že ruiny kamenných domov bude potrebné obnoviť do pôvodného architektonického stavu. Švajčiarska obec sa mala pri tvorbe svojho projektu inšpirovať práve podobnými projektmi susedného Talianska.