Foto: TASR - Martin Baumann

Minister hospodárstva Richard Sulík tvrdí, že jeho rezort už naplnil uznesenie vlády o nákupe 8 miliónov testov a ďalej by už kupovať testy nemal.

Vláda zatiaľ nepoverila žiadny rezort alebo úrad nákupom ďalších antigénových testov. Minister hospodárstva Richard Sulík tvrdí, že jeho rezort už naplnil uznesenie vlády o nákupe 8 miliónov testov a ďalej by už kupovať testy nemal.

“Ja som už donakupoval. Tým je vec pre ministerstvo hospodárstva vybavená. Naša úloha tu končí,” uviedol minister na štvrtkovej tlačovej besede.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Zároveň potvrdil, že opakovane, od minulého pondelka, či už na vláde alebo na koaličnej rade, upozorňoval, že je treba prijať nové uznesenie a dať úlohu obstarať testy niekomu inému. “Prešlo desať dní a neurobilo sa nič,” zhodnotil s tým, že dúfa, že sa tak stane čoskoro. Ak nie, môže podľa neho prísť k situácii, že testov bude málo. “Ja som urobil, čo bolo v mojich silách, že treba pamätať na nákup ďalších testov,” uzavrel.

Testovanie vo firmách

Ministerstvo hospodárstva odporúča testovanie vo firmách najmä prevádzkam, v ktorých pracuje viac ako 250 zamestnancov. Uvádza sa to v manuáli vypracovanom rezortom hospodárstva, ktorý v stredu schválila vláda s pripomienkami.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Ak by pritom chceli svojich pracovníkov testovať aj spoločnosti s menej ako 250 zamestnancami, ministerstvo im odporúča, aby sa spojili s ďalšími podnikmi a dosiahli tak odporúčaný počet pracovníkov. Prevádzkové náklady spojené s testovaním budú kompenzované zo strany štátu sumou 3,5 eura na každú otestovanú osobu. O finančný príspevok budú žiadať firmy Ministerstvo vnútra SR.

Testovanie na prítomnosť ochorenia COVID-19 sa bude vykonávať antigénnymi testami. Vydávať ich podľa materiálu budú príslušné okresné úrady. Tie vydajú tzv. testovacej autorite v mene podnikateľského subjektu požadovaný počet testov podľa objednávky. Nespotrebované testy sa v prípade ukončenia testovania budú vracať okresným úradom.

Testovanie budú môcť realizovať pracovná zdravotná služba, mobilné odberové miesto, či poskytovateľ ambulantnej starostlivosti. Osobné ochranné prostriedky, ako aj likvidáciu odpadu zabezpečí podnikateľský subjekt vo vlastnej réžii.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )