Foto: Gregg Segal

Sme to, čo jeme.

Stravovacie zvyky sú rozdielne iba regionálne, ale líšia sa aj od človeka k človeku. To čo jeme počas dňa na Slovensku sa určite nedá porovnať s tým, čo zje priemerný človek napríklad v Ugande či v Kórei. A rovnako je to aj s deťmi.

Americký fotograf Gregg Segal sa rozhodol vytvoriť krásnu fotosériu. V priebehu troch rokov zmapoval stravovacie návyky detí v 9 krajinách sveta. Vytvoril fotosériu, kde je dieťa obklopené všetkým, čo v priebehu 7 dní zje. Fotoséria odráža nielen to, ako sa strava odlišuje od detí v rôznych krajinách sveta, ale aj ako sa odlišuje naprieč spoločenskými vrstvami. Ako prezradil pre portál BoredPanda, stravovacie návyky sa formujú v mladom veku, a potom je zložité ich zmeniť, keď sú deti staršie.

Foto: Gregg Segal

Pozrite sa, čím sa stravujú deti v USA, Indii, Malajzii, Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Senegale, Spojených arabských emirátoch a v Brazílii.

9-ročná Kawakanih Yawalapiti, Brazília

Mladé dievča pochádza z brazílskeho kmeňa. Jej strava pozostáva najmä z miestnych rýb a ovocia. Kawakanih hovorí, že ak máte hlad, jednoducho idete k rieke so sieťou.

Foto: Gregg Segal

12-ročný Davi Ribeiro De Jesus, Brazília

Davi žije v hlavnom meste Brazílie v jednoizbovom byte na okraji slumu. Jeho strava pozostáva najmä z ryže a strukovín s trochou bravčového mäsa. Jedáva tiež vajíčka, cestoviny a kaše. Jeho obľúbenou pochúťkou sú sladké pukance.

Foto: Gregg Segal

11-ročný Ademilson Francisco Dos Santos, Brazília

Chlapec žije v regióne, ktorý je pomerne odrezaný od civilizácie a najbližšie mesto je vzdialené 200 kilometrov, do ktorého sa dá dostať po nespevnených horských cestách. Rodina si všetko potrebné dopestuje, a Ademilsonov jedálniček tak pozostáva najmä z ryže, sladkých zemiakov, fazule, okry či z ovocia.

Foto: Gregg Segal

10-ročný Henrico Valias Sant`anna De Souza Dantas, Brazília

Mladý Henrico dokonale ukazuje kontrast v Brazílii medzi deťmi. Pochádza z luxusnej štvrte na predmestí Brazílie. Má rád brazílsky guláš z čiernych fazúľ, bravčoviny a ryže. Má rad steaky, ale aj viaceré sladkosti.

Foto: Gregg Segal

 10- ročná Rosalie Durand, Francúzsko

Rosalie je mladá Francúzka z Nice a miluje thajský box. Má bohatú stravu, ktorá obsahuje aj množstvo rýb. Má rada palacinky, šaláty či šošovicu s klobáskou, naopak nemá rada ratatouille, špenát či uhorku.

Foto: Gregg Segal

10-ročná Anchal Sahani, India

Anchal žije v malej plechovej chatrči na okraji Bombaja. Jej rodina je chudobná, no rodičia sa snažia, aby Anchal nebola nikdy hladná. Jej jedlo pozostáva z placiek, okry s karfiolom a kari, či zo šošovice. Ako všetky deti, má aj ona rada sladkosti.

Foto: Gregg Segal

10-ročná Adveeta Venkatesh, India

Opäť tu máme kontrast. Kým Anchal žije v chatrči, Adveeta žije v priestrannom bombajskom byte. Je vegetariánka, miluje juhoindickú kuchyňu, najmä dosas, čo sú palacinky z fermentovanej ryže a šošovice, podávané s pikantným čatní a jogurtom. Miluje takisto sladkosti.

Foto: Gregg Segal

11-ročná Meissa Ndiaye, Senegal

Meisa z Dakaru býva oproti futbalovému štadiónu, kde sa dostane často k pouličnému jedlu. Má rada kozie mäso či ovsenú kašu. Počas týždňa neje veľa mäsa a má rada tiež francúzske bagety plnené špagetami, hráškom či vyprážanými zemiakmi.

Foto: Gregg Segal

11-ročná  Sira Cissokho, Senegal

Sira nemá vždy dostatok jedla. Ak majú oslavu, jedia kurča, ktoré má veľmi rada. Mnohé potraviny, ktoré je, dopestuje jej rodina na záhrade, najmä proso ale aj arašidy.

Foto: Gregg Segal

8-ročný Frank Fadel Agbomenou, Senegal

Frank býva v luxusnej štvrti Dakaru. Má veľmi rád ryby a je len málo jedál, ktoré by mu nechutili.

Foto: Gregg Segal

8-ročná Beryl Oh Jynn, Malajzia

Beryl žije v pokojnej štvrti mesta Kuala Lumpur. Má pestrý jedálniček, ako sama udáva, jej prvá spomienka na jedlo je na kašu a koláč. Najviac jej chutia špagety carbonara. Nemá rada zázvor.

Foto: Gregg Segal

9-ročná Siti Khaliesah Nataliea Muhamad Khairizal, Malajzia

Siti žije v Kuala Lumpur. Podobne ako Beryl, aj ona má rada špagety carbonara a miluje vôňu vyprážaných instantných rezancov. Takmer všetko jedlo jej pripravuje mama.

Foto: Gregg Segal

10-ročný Tharkish Sri Ganesh a 8-ročná Mierra Sri Varrsha, Malajzia

Obaja sú prisťahovalci z Indie a do Malajzie odišli spolu so svojimi príbuznými odišli do Malajzie za lepšou budúcnosťou. Varí im ich mama, no cez víkend radi chodia aj do KFC, na pizzu Hut či do čínskej reštaurácie.

Foto: Gregg Segal

8-ročný Hank Segal, USA

Hank z Kalifornie má skutočne pestrú stravu založenú hlavne na zdravých potravinách. Má rád ryby a zeleninu či ovocie. Zbožňuje vôňu masla a cesnaku.

Foto: Gregg Segal

6-ročná Leona „Nona“ Del Grosso Sands, USA

Nona z Kalifornie má rada sladké jedlá ako palacinky či ovsené vločky. Jej mama má rada zeleninu, najmä brokolicu a aj Nona sa ju naučila jesť.

Foto: Gregg Segal

12-ročný Cooper Norman, USA

V čase fotenia mal 10 rokov a pochádza z Kalifornie. Má rád thajské jedlá, ale aj ovocie a zeleninu. Je ochotný vyskúšať takmer každé jedlo.

Foto: Gregg Segal

Isaiah Dedrick, USA

Isaiah z Kalifornie má rád kuracie mäso na pomarančoch s vyprážanou ryžou. Miluje vôňu jabĺk so škoricou.

Foto: Gregg Segal

9-ročná Alexandra a 8-ročná Jessica Lewis, USA

Dve mladé Kalifornčanky jedia kurčatá či vajcia takmer každý deň. Jessica miluje sladkosti a pizzu so šunkou. Alexandra si rada pochutí na makarónoch so syrom. V záhrade majú veľa ovocných stromov, z ktorých si občas niečo odtrhnú.

Foto: Gregg Segal

6-ročná Daria Joy Cullen, USA

Daria z kalifornskej Pasadeny miluje slaninu, čokoládu, cestoviny, pukance a zmrzlinu. Nemá rada ovocie ani zeleninu. Pravdou ale je, že toho veľa za týždeň nezje a keď áno, tak konzumuje nezdravé jedlá.

Foto: Gregg Segal

9-ročný Andrea Testa, Taliansko

Andrea zo sicílskej Catanie má najradšej špagety carbonara a čím viac slaniny, tým lepšie. Miluje vôňu pomarančových kvetov a čerešní. Jediné jedlo, ktoré odmieta, je karfiol. Jeho strava je inak pestrá a bohatá.

Foto: Gregg Segal

9-ročný Paolo Mendolaro, Taliansko

Jeho najobľúbenejším jedlom je pizza, ktorú sa naučil aj pripravovať. Okrem toho vie urobiť aj cestoviny, sušienky a šišky. Raz týždenne je celá rodina pečené kurča.

Foto: Gregg Segal

9-ročný Yusuf Abdullah Al Muhairi, Spojené arabské emiráty

Yusufovi z Dubaja najviac chutí jedlo, ktoré mu pripraví jeho mama. Variť vie ale aj on a rád si skúša pripraviť vajíčka či toasty.

Foto: Gregg Segal

8-ročná June Grosser, Nemecko

Mladému dievčaťu z Hamburgu najviac chutí rezeň. Nemá rada brokolicu, ale inak s jedlom nemá problém. Najviac jej vadí, že aj keď sa veľa naje, rýchlo opäť vyhladne.

Foto: Gregg Segal

7-ročný  John Hintze, Nemecko

Tento Hamburčan sa rád opisuje ako všežravec. Má rád raňajky v posteli, kde rád je müsli a toasty. Má rád babičkinu kuchyňu, ale aj čínske kari s kešu. Chutí mu Fanta, no tú má dovolenú piť iba cez víkend. Predtým mal rád huby, ale tie mu už prestali chutiť.

Foto: Gregg Segal

7-ročná Greta Moeller, Nemecko

Greta z Hamburgu nemá úplne najzdravší jedálniček. Jej najobľúbenejšie jedlo sú rybie prsty so zemiakovou kašou a jablkovým pretlakom. Jedinú vec, ktorú nezje, je ryžový nákyp.

Foto: Gregg Segal

Fotografie boli uverejnené so súhlasom autora

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )