Foto: facebook.com/frusack, instagram.com/frusack

Český startup vyrába z unikátnej kompostovateľnej tkaniny znovu použiteľné vrecúška, v ktorých si pohodlne odnesieš zeleninu či ovocie.

Väčšina z nás ročne spotrebuje viac ako 400 jednorázových plastových vrecúšok. Tie zároveň patria medzi najmenej triedený plastový odpad a sú veľkou ekologickou hrozbou. Plastové vrecúška, ktoré sa v obchodoch ešte stále ponúkajú zadarmo, sa stali otravnou súčasťou nášho každodenného života.

Ak existujú znovu použiteľné alternatívy k veľkým igelitkám a ľudia sa ich naučili využívať, prečo by nemohla byť alternatíva aj k mikroténovým vrecúškam?

Posted by Frusack on Donnerstag, 15. Juni 2017

Rovnakú otázku si pred dvomi rokmi položili študentky medicíny Hana Němcová a Tereza Dvořáková, ktoré chceli s trendom mikroténových „sáčkov“ skoncovať. Vytvorili preto start-up Infiberry a na trh uvádzajú Frusack.

 „Dlhodobo ma znepokojovalo, koľko jednorázového plastového odpadu zbytočne vyprodukuje naša domácnosť počas jedného dňa. Najviac ma iritovali práve tenké vrecúška na jedno použitie, ktoré sa mi hromadili pod drezom a zväčša sa nedali viackrát využiť. Snažila som sa nájsť alternatívu, ktorá by bola znovu použiteľná a čo možno najviac praktická,“ hovorí autorka projektu Hanka Němcová v prezentačnom videu pre Frusack.

Vedle nás @whoopdedoocz za námi @papirna a u našeho stánku Kačka, která Vám o Frusacku řekne všechno, co jste chtěli vědět a báli jste se zeptat na sociálních sítích 💁🏼❤️🍎🍋🍐🍓@lemarketprague @opero_prague

Posted by Frusack on Sonntag, 21. Mai 2017

Autorky Frusack chceli do svojho projektu vniesť inováciu, ktorá nemá inde na svete obdobu a zapadá do konceptu cirkulárnej ekonomiky. Frusack je preto vyrobený z PLA (polymliečnej kyseliny). Ide síce o dnes už bežne používaný bioplast, no jeho spracovanie do 50 mikrónov tenkého vlákna z ktorého sa kvalitná tkanina vyrába je technologicky veľmi náročná záležitosť.

Co řeknou na Frusack u pokladny v supermarketu?🤔 Jé vy máte ale hezký pytlíky, to je super, že nepoužíváte ty plastový! …

Posted by Frusack on Freitag, 14. April 2017

Počas vývoja a výroby tak autorky narazili na mnoho komplikácií a hlavným problémom bolo práve samotné vlákno. „Niektorí dodávatelia sa nás pokúšali odradiť s tým, že to, čo chceme vyrobiť, je raketová veda a jednoducho to nie je možné,“ vyjadrila sa Tereza.

Kdo se bojí, nesmí do @dvtv 🙂 my jsme se teda bály, ale stejně jsme šly. Jak to dopadlo, zjistíme všichni co nevidět! @…

Posted by Frusack on Freitag, 12. August 2016

Študentky to však nevzdali a v spolupráci s európskymi dodávateľmi vyvinuli špeciálnu kompostovateľnú tkaninu. Ide o materiál, ktorý je vyrobený zo surovín rastlinného pôvodu, napríklad z kukuričného škrobu.

Pri vývoji sa dve kamarátky sústredili aj na samotný dizajn. Vďaka farebnosti je Frusack vlastne aj módnym doplnkom, ktorý pritiahne pozornosť aj tých, ktorí primárne ekologicky nepremýšľajú. Zároveň ide o vyjadrenie jasného postoja.

Posted by Frusack on Mittwoch, 7. Juni 2017

Farebné vrecúško s objemom 5 litrov unesie 1,5 kilogramu, dá sa prať a vydrží až 2 roky. Pri jeho výrobe študentky spolupracujú s českými dodávateľmi. Látka aj ostatné komponenty pochádzajú z českých tovární. Samotné šitie prebieha v chránenej dielni v českom meste Meziboří. Ak ťa Frucask zaujal, TU si ho môžeš kúpiť alebo zistiť o ňom viac.

Pozri aj: Slovenské značky, ktoré nekopírujú svetové trendy, ale vdychujú nový život folklóru

Linda Cebrová, startitup.sk
Príbehy
0
Komentovať (0)