Foto: pexels

Vedcom sa podarilo odhaliť, prečo sa ľudia počas noci budia a už nedokážu zaspať.

Spánok je vec, bez ktorej človek nedokáže fungovať, napriek tomu si ho však množstvo ľudí nedopraje dostatok, alebo je spánok nekvalitný. Vplýva naň obrovské množstvo faktorov, medzi inými napríklad aj Mesiac.

Ako na náš spánok vplývajú fázy Mesiaca?

V mnohých prípadoch je jasné, čo nám bráni kvalitne sa vyspať. Často za to môže napríklad stres. Inokedy sú však vplyvy nenápadné a ani si ich prítomnosť nemusíme uvedomovať. O iných zas vedci diskutujú už desaťročia a napriek tomu ostávajú záhadou, píše portál Science Alert. Presne do tejto kategórie patrí aj vplyv Mesiaca.

Tejto téme sa venuje aj najnovšia (a najväčšia svojho druhu) štúdia publikovaná v časopise Science of The Total Environment. Tím odborníkov monitoroval za pomoci polysomnografu spánok viac ako 850 ľudí vo Švédsku. Zaujímalo ich, kedy človek zaspáva, ako dlho spánok trvá a aká je jeho kvalita počas noci.

Foto: pexels

Informácie týkajúce sa spánku získavali vedci počas niekoľkých rokov, pričom okrem iného ich zaujímali aj rozdiely medzi mužmi a ženami. Výsledky štúdie vedcov vskutku zaujali. Ukázalo sa totiž, že spánok ľudí bol závislý od toho, v akej fáze sa práve nachádzal Mesiac. Na ľudí vplýva najmä čas, kedy sa Mesiac presúva z novu do splnu, osvetlená plocha narastá a keď sa spln končí, teda osvetlenej plochy ubúda.

Vedci zatiaľ nevedia ukázať konkrétnu príčinu

Podľa odborníkov sa kvalita spánku mení najmä preto, lebo ľuďom sa jednoducho spí lepšie v tme. Mnohí štúdie zlyhali v snahe potvrdiť túto teóriu, v tej najnovšej sa to však napokon podarilo. Ukázalo sa, že lunárny cyklus naozaj vplýva na ľudský spánok, avšak každého ovplyvňuje iným spôsobom a do inej miery.

Foto: pexels

Napríklad u mužov bola kvalita spánku nižšia v čase, keď z Mesiaca ubúdalo. Po tom, čo sa im podarilo zaspať, sa aj častejšie budili. Na druhej strane, spánok žien bol fázami Mesiaca ovplyvnený o niečo menej. V období, kedy z Mesiaca ubúdalo, spali ženy v priemere o 12 minút menej. Muži spali v priemere o 20 minút menej, častejšie sa budili a kvalita spánku bola nižšia.

Vedci však upozorňujú, že nedokážu s istotou určiť, či fázy Mesiaca naozaj ovplyvňujú dĺžku spánku a jeho kvalitu. Niečo sa podľa nich jednoznačne deje a vplýva to na ľudský spánok, nie je však možné s úplnou istotou povedať, čo to je. Ako sa blíži spln, každý deň Mesiac odráža smerom k Zemi viac a viac svetla. Okrem svetla nás však ovplyvňuje aj cirkadiánny rytmus či gravitácia. Kvalitu spánku môžu meniť aj geomagnetické vplyvy, tento faktor však musia vedci lepšie preskúmať.

0
Uložiť článok
Komentovať