foto: Wikimedia Commons

Ako sa nazýva obľúbená plyšová hračka z 80. rokov?

Mončiči alebo aj Mončičák bola skutočná legenda medzi hračkami. Vznikol v Japonsku v roku 1974 a išlo o rodovo neutrálne plyšové zvieratko s detskou tvárou. Do Československa sa dostal okolo roku 1985 a najskôr sa dal kúpiť iba v predajniach Tuzex. Vedeli ste, že v Japonsku bol dokonca natočený úspešný anime seriál Futago no Monchhichi? Mal až 130 epizód.

Ako nazýva hra, v ktorej ste sa museli starať o virtuálne zvieratko?

Elektronické zvieratko skryté v plastovom vajíčku pobláznilo svet. Tí, ktorí vyrastali v 90. rokoch, ho jednoducho museli mať. Tamagoči na trh uviedla japonská spoločnosť Bandai v roku 1996. Dnes existujú rôzne modernejšie verzie Tamagoči, napríklad staranie sa o mimozemského kamoša Pou vo vašom smartfóne.

Ako sa nazýva legendárna stavebnica na obrázku?

Jedudedek, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Stavebnica Merkur patrí jednoznačne k najúspešnejším hračkám na našom území. Pochádza z Česka a jej predaj začal už v polovici 20. rokov 20. storočia. Základom tejto stavebnice sú pásy a rôzne profily, ktoré sa spájajú skrutkami a maticami. Následne si z nich môžete postaviť rôzne modely. Zaujímavosťou je, že Merkur bola používaná aj vo vážnom výskume, napríklad Otto Wichterle ju použil na konštrukciu prvého pokusného prístroja na výrobu kontaktných šošoviek.

Ako sa u nás volá logická hra na obrázku?

Hra Logik potrápila mnohé mozgové závity. Vo svete sa predáva pod názvom Mastermind a bola určená vždy pre dvoch hráčov. Prvý vytvoril tajnú kombináciu piatich farieb, druhý hráč ju musel postupne uhádnuť.

Ako sa u nás nazýva hra na obrázku?

Táto hra má mnohé pomenovania, no na Slovensku ste ju našli pod označením Vĺčik. V Česku to bolo najčastejšie Káča alebo Čamrda. Najväčší frajer bol ten, komu sa ju podarilo roztočiť na najdlhší čas, keďže to je hra založená na princípe zotrvačníku a gyroskopického efektu.

Spomeniete si, ako sa nazýva táto magnetická tabuľa na kreslenie?

Canva

Ak ste vedeli nakresliť pekný obrázok na magnetickej tabuli Grafon, tak klobúk dole. Nebolo totiž jednoduché skoordinovať pravé a ľavé koliesko. Pomocou ľavého ste kreslili vodorovné čiary, pomocou pravého zasa zvislé. Použitím oboch koliesok súčasne išiel kresliaci hrot akýmkoľvek smerom. A ak vám doteraz nedalo spávať, na akom princípe hra funguje – povrch je pokrytý hliníkovým práškom, ktorý sa pohybom hrotu zoškriabe a zanechá za sebou čiernu čiaru.

Ako na volali tieto žetóniky na obrázku?

Kto nezbieral Pogy, ten snáď ani nemal detstvo. Tieto malé žetóny sa v prvom rade zbierali, vymieňali a robili sa z nich zbierky a sady. Vznikli ešte v 30. rokoch na Havajských ostrovoch, no k nám sa dostali až na začiatku 90. rokov.

Ako sa nazýva obľúbená stavebnica na obrázku?

Aj ďalšia zo stavebníc v našom kvíze, tentokrát polytechnická stavebnica z plastu, pochádza z Česka. Jej základ tvorili modré dieliky, ktoré sa prepájali pomocou bielych štvorčekov. Pri hre so stavebnicou Seva sa fantázii medze nekládli a vy ste si mohli postaviť od dopravných prostriedkov cez budovy až po postavy.

Ako sa nazýva hra na obrázku?

W. Punt pour Anefo, CC0, via Wikimedia Commons

Ten, kto nemal hru Klik-Klak, nevie, čo je to bolesť prstov či zápästia. Dve guľôčky na špagáte vedeli poriadne potrápiť naše zmysly. Trénovali sme si ňou nielen koordináciu pohybov ruky, ale tiež vizuálny postreh.

Ako sa nazýva hra, v ktorej sa dal hrať napríklad Tetris?

Canva

No a na záver tu máme nezabudnuteľnú Brick game, vďaka ktorej sme všetci na záchode strávili o niekoľko minút (alebo aj desiatok minút) viac, ako bolo treba. Najviac si s ňou užili deti vyrastajúce na prelome 80. a 90. rokov. Zahrať sa v nej dalo viacero hier rôznych obtiažností, no najobľúbenejší bol jednoznačne Tetris.

Uložiť článok

Najnovšie články