foto: screen YouTube

Filmy o drogách boli vždy veľmi mocnou marketingovou taktikou, ktorá do kín naláka ľudí aj v prípade, že nechcú.

Čo totiž predáva najlepšie? Strach. Prirodzene kvôli tomu vedú v priečkach predajnosti horory. Čo je hneď druhé v poradí? Predsa kontroverzia. Čím je príbeh neznesiteľnejší a hrozivejší tým viac ľudí zaujíma. Odchádzajú z kina rozhorčení, bez duše, emočné zničení, ale sú radi, že ten film videli. Ten film, ktorý bol natoľko divný a grafický, že o ňom povedia všetkým kamarátom. Čo spravia kamaráti? Odpoveď už poznáte, prídu sa presvedčiť na vlastné oči.

My sme pre vás dnes vybrali zoznam tých najlepších filmov s drogovou tematikou a verte, že po ich zhliadnutí budete pocit rozhorčenia a emočnej prázdnoty perfektne rozumieť. A aj keď sa vám možno takéto pocity nepozdávajú, ešte stále čítate, takže tie filmy naozaj chcete vidieť. Nebudeme preto zdržiavať a prejdeme rovno k zoznamu.

My Own Private Idaho

ČSFD: 71%
IMDB: 7,1/10

Jeden z ranných hereckých projektov Keanu Reevesa. Vo filme si zahral spoločne s mladším bratom Joaquina Phoenixa. Mladý River sa však vysokého veku nedožil. V mojom súkromnom Idahu však prežíva dodnes. Film, v ktorom sa objavili títo dvaja mladí herci sa stal v čase vzniku senzáciou, ktorá pretrvala dodnes. Herec James Franco si tento film dokonca zamiloval natoľko, že ho v roku 2012 nanovo zostrihal pričom využil zábery, ktoré sa do filmu nedostali a vzdal tak hold svojmu detskému idolu, Riverovi Phoenixovi.

Requiem for a Dream

ČSFD: 88%
IMDB: 8,3/10

Requiem za sen spôsobil akúsi prazvláštnu revolúciu, keď v roku 2000 uzrel svetlo sveta. Film bol nakrútený podľa knihy Huberta Selbyho juniora a vdýchol život hereckej kariére Jareda Leta, ktorý sa rok predtým objavil vo filme Fight Club. Napínavý a silný príbeh vás chytí za srdce, stlačí vám ho najmocnejšie ako dokáže a až do záverečných titulkov ho nepustí. V tom čase z neho budete mať kašu a začnete sa nejakým zvráteným spôsobom tešiť na to, ako si pozriete tento film znova.

Drugstore Cowboy

ČSFD: 74%
IMDB: 7,4/10

Drugstore Cowboy, ktorý sa dočkal hneď troch rôznych českých prekladov, je v našich končinách pomerne neznámym filmom. Na ČSFD.cz hodnotilo film sotva viac ako 600 ľudí a to mu zabezpečilo celkom nespravodlivé hodnotenie. Film by si rozhodne zaslúžil viac priazne a dokonca aj lepšie ohodnotenie. Na jeho obsahu to však nič nemení a tento skrytý skvost konca 80. rokov by ste si rozhodne mali pozrieť v prípade, že ešte stále túžite vidieť film, po ktorom sa z vašich emócii stane neforemná guča sĺz a hnusu.

The Basketball Diaries

ČSFD: 84%
IMDB: 7,3/10

Jedna z najsilnejších filmových snímok, ktorá popisuje život obyčajných ľudí, ktorí podľahnú drogám. Partia mladých chlapcov, ktorá si rada zahrala basketbal, sa postupne začala flákať po newyorských uliciach. Rozhodnú sa vyskúšať účinky drogy, ktorá im zmení celý život a ocitnú sa na úplnom dne. Jim Caroll, ktorého stvárnil fantastický Leonardo DiCaprio, si každý deň píše denník, ktorý by ste si nikdy nechceli prečítať.

28 Days

ČSFD: 57%
IMDB: 6/10

Tento film rozpráva príbeh úspešnej newyorskej novinárky, ktorú stvárnila Sandra Bullock. Jej problém je, že celý svoj život berie ako jednu veľkú párty, čo môže fungovať len do istého bodu. A práve keď vyvolá škandál na svadbe svojej sestry a následne opitou jazdou zdemoluje luxusnú limuzínu, dorazí do zmieňovaného bodu. Po tomto incidente je hrdinka odsúdená k 28 dňovej terapii, ktoré jej celkom zmení život. Nie to však ľahká cesta.

Sid and Nancy

ČSFD: 71%
IMDB: 7,1/10

Sid a Nancy je film natočený podľa skutočného príbehu basgitaristu legendárnej punkovej kapely Sex Pistols Sida Viciousa. Dej sa točí okolo jeho vzťahu s mladou američankou, s ktorou Sid absolvuje rôzne drogové seánsy a párty. Ide o rekonštrukciu vzťahu niekdajšej hviezdy a tohom ako ho drogy dostali do hrobu.

Boogie Nights

ČSFD: 80%
IMDB: 7,9/10

Boogie Nights je film, ktorý by ste možno očakávali od bratov Coenovcov. Paul Thomas Anderson tu však preukázal svoju všestrannosť a schopnosť vytvoriť fascinujúce postavy a veľmi zaujímavý dej. Film taktiež istí hviezdne obsadenie. Objavili sa tu totiž mená ako Mark Walhberg, Philip Seymour Hoffman či William H. Macy. Napriek vysokej stopáži filmu nechýba rýchly spád a obsah, za ktorý by sa nemusela hanbiť ani najnavštevovanejšia pornostránka.

Candy

ČSFD: 73%
IMDB: 7,3/10

Jeden z posledných projektov herca Heatha Ledgera, ktorý v roku 2008 tragicky zahynul vo veľmi mladom veku. Za relatívne krátky čas, ktorý pred kamerami strávil sa však stihol zapísať do histórie. Film Candy nie je medzi výnimočnými snímkami, v ktorých účinkoval žiadnou výnimkou. Film sleduje osud dvoch mladých ľudí, ktorí svoju spoločnú lásku našli v heroíne.

Goodfellas

ČSFD: 88%
IMDB: 8,7/10

Goodfellas sú ďalším skutočným príbehom. Tentokrát však hovoríme o filme s dielne perfektného režiséra Martina Scorseseho. To znamená, že pre potreby filmu bol skutočný príbeh čiastočne poupravený, aby bol o čosi pútavejší. Napriek tomu je tento gangsterský snímok príkladnou prácu toho, ako by mal vyzerať príbeh z prostredia drsného sveta zbraní, podvodníkov, uhladených vlasov, taliansko-americkej mafie a v neposlednej rade drog.

Ray

ČSFD: 84%
IMDB: 7,7/10

Život muzikanta v polovici minulého storočia nebolo vždy len med lízať. Pokiaľ ste chceli preraziť v Spojených štátoch a odtieň vašej pleti nevyhovoval zaužívaným štandardom, mali ste to o to ťažšie. Svoje o tom vedel aj Ray Charles. Skvelý bluesový klavirista bol síce slepý, no jeho život bol veľmi dynamicky, búrlivý a žiaľ bol aj dlho šužovaný magickým čarom tvrdých drôg. V oceňovanom snímku stvárnil Raya excelujúci Jamie Foxx.

Pozri aj: Toto sú najlepšie z najmenej známych filmov, v ktorých hrali svetové hviezdy

Príbehy
0
Komentovať (0)