Ilustračná foto: TASR - Michal Svítok

Víchrica, sneh a nepriaznivé počasie.

Nad územie Slovenska sa od pondelka stiahne nepriaznivé počasie. Okrem nízkej teploty môžeme čakať aj silný vietor a sneženie, čo výrazne skomplikuje situáciu vo vyššie položených oblastiach, ale aj na cestách. 

Na konci víkendu sme informovali o blížiacej sa víchrici Khusru, ktorá dorazila na naše územie v noci z nedele na pondelok. Tlaková níž má za následok okrem vetra aj nízke teploty a sneženie v niektorých oblastiach. Podľa portálu iMeteo k nám začal prúdiť arktický vzduch, ktorý prinesie najmä ochladenie.

Ilustračná foto: TASR

Teploty sa od pondelka budú na našom území pohybovať na hranici od 0 do maximálne 10 stupňov Celzia. Najchladnejším dňom bude utorok, kedy sa očakávajú maximálne denné teploty len do 7 stupňov Celzia a v severných okresoch dokonca aj celodenný mráz. Nočné teploty budú takmer na celom území pod bodom mrazu.

Kde bude snežiť najviac?

Čo sa týka snehu, v pondelok sa očakáva len v oblastiach nad 500 metrov nad morom. Od noci z pondelka na utorok sa však kvôli výraznému ochladeniu objaví sneh aj na miestach do výšky 300 m. n. m., lokálne aj nižšie. Aj keď môže intenzívne snežiť, netreba očakávať snehové kalamity, keďže denná teplota na väčšine územia neklesne dlhodobo pod 0 stupňov Celzia.

Ilustračná foto: Unsplash

V pondelok a v utorok však bude riziko čerstvej snehovej pokrývky najmä na horských priechodoch, kde sa určite vyberte len so zimnými pneumatikami, upozorňuje iMeteo.

Orkán je na ceste

Na silný vietor spôsobený tlakovou nížou upozorňuje aj portál SHMÚ. Od 12:00 platia pre niektoré okresy v Banskobystrickom, Trenčianskom, Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji výstrahy druhého a prvého stupňa pred vetrom na horách.

Výstrahy tretieho stupňa pred vetrom platia od 15:00 pre okresy Brezno, Liptovský Mikuláš a Poprad. „V polohách nad 1500 metrov sa ojedinele očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 160 až 180 kilometrov za hodinu a/alebo priemernú rýchlosť 110 až 120 kilometrov za hodinu, teda mohutnú víchricu až orkán,“ poznamenali meteorológovia.

Ilustračná foto: Unsplash

Pre takmer celý Žilinský kraj a niektoré okresy v Prešovskom a v Banskobystrickom kraji vydal SHMÚ od 9:00 h výstrahy prvého stupňa pred snežením. Snehové jazyky a záveje sa môžu zase tvoriť v niektorých okresoch na severe Slovenska od 14:00.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
Uložiť článok

Najnovšie články