Ilustračná Foto: TASR - Martin Baumann

Po včerajšom kolotoči tlačoviek a vyhlásení sa k slovu dostali aj slovenské vedecké inštitúcie.

Včerajšok sa do dejín zapíše najmä vyhlásením premiéra Igora Matoviča, ktorý vedcov, ktorí sú za hromadné očkovanie a nie za hromadné celoplošné testovanie považuje za hlupákov.

Vedci si totiž “dovolili” nesúhlasiť s jeho plánom otestovať opäť celé Slovensko. Virológa Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied Borisa Klempu stredajšia reakcia premiéra Igora Matoviča, v ktorej skritizoval odborníkov, veľmi mrzí. Podľa vedca slová predsedu vlády v súčasnej napätej spoločenskej atmosfére v dôsledku ťažkej pandemickej situácie nijako nepomáhajú. “Môj názor zostal konzistentný so stanoviskom, ktoré sme sformulovali ešte na jeseň v rámci iniciatívy ‘Veda pomáha COVID-19′”, povedal Klempa.

Vyhlásenie slovenských vedeckých inštitúcií

V príspevku Univerzity Komenského v Bratislave sa slovenské vedecké inštitúcie obrátili na vedcov a vyjadrili im podporu. Dôverujú slovenským vedcom a vedkyniam a zároveň si vážia ich prácu a stoja pri nich. Ide o reakciu práve na ostré slová premiéra.

‼️VYHLÁSENIE SLOVENSKÝCH VEDECKÝCH INŠTITÚCIÍ: DÔVERUJME VEDCOM A VEDKYNIAM!

My, podpísaní predstavitelia špičkových…

Uverejnil používateľ Univerzita Komenského v Bratislave Streda 13. januára 2021

V stanovisku sa napríklad píše, že “Dunning-Krugerov efekt ukazuje, že ľudia s minimálnymi znalosťami v určitej oblasti sa často cítia ako najväčší experti. S postupným zvyšovaním expertízy a rozširovaním znalostí táto sebaistota klesá. U skutočných odborníkov začne po čase stúpať – ale nikdy nedosiahne úrovne suverénneho laika. Väčšina skutočných odborníkov sa vyznačuje pokorou a tendenciou hľadať na každé tvrdenie empirické dôkazy.”

Dáta bez pátosu a mapa kritických regiónov

Matovičove vyhlásenia včera kritizovali aj analytici z Dát bez pátosu, ktorí pravidelne zverejňujú informácie o aktuálnom dianí na Slovensku v súvislosti s koronavírusom. Včera okrem svojho stanoviska priamo voči premiérovi zverejnili aj mapu zasiahnutých regiónov, ktorá jasne ukazuje, že Slovensko nie je jedno veľké ohnisko a celoplošné testovanie v najmenej ohrozených oblastiach nemá taký zmysel, ako testovanie v tých najohrozenejších.

KLIK a ste v DENNOM REPORTE 12 JAN / Na našom webe. 👀

3 parametre tlačíme očami dole po LOCKDOWNE

1️⃣ Pozitivita PCR…

Uverejnil používateľ Dáta bez pátosu Streda 13. januára 2021

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )