foto: Daniela Rapava, Facebook

O tom, že na Slovensku máme mnoho talentovaných fotografov niet pochýb. Avšak len hŕstke z nich sa podarí dosiahnuť úspechy svetového formátu.

Medzi tých, ktorým sa to podarilo patrí aj 61-ročná Daniela Rapová. Tá pôsobí vo Hvezdárni v Rimavskej Sobote, odkiaľ aj pochádza. Jej snímka sa dokonca objavila aj v prestížnom britskom denníku The Guardian.

Fotografia z jej objektívu zároveň poslúžila ako upútavka na londýnsku výstavu Royal Photographic Society, ktorá sa uskutoční tento september. Na tejto výstave sa objaví len jedna snímka reprezentujúca Slovensko, a to taktiež z dielne Daniely.

birefringence on ice, plast, cellophane…bild on soap-bubble, diffraction, crystalshttpa//danielaphoto.webnode.sk/fotogaleria/#sperkzv-jpg:::http://danielaphoto.webnode.sk/fotogaleria/#sperkzv-jpg

Posted by Daniela Rapava on Montag, 27. März 2017

Konkurencia, ktorej čelila bola celosvetového rázu, nakoľko bolo do súťaže prihlásených viac ako 3600 fotografií. Z tejto masy vyberala odborná porota len 100 tých najlepších. Najpútavejšou bola práve tá jej, nevšedná fotografia zmrznutej mydlovej bubliny. To, že sa fotka Slovensky objavila priamo v The Guardian nie je len náhoda. Na svojom konte má hneď niekoľko úspechov, ako zo Slovenska, tak aj zo sveta.

Na medzinárodnej súťaži s výstavou Art and Science v Rumunsku vyhrala prvé a druhé miesto. Ďalšia jej fotografia sa objavila v časopise National Geographic France, kam sa dostanú len kúsky špičkovej kvality.

foto: Daniela Rapava

„Najradšej fotím makro. Jednak preto, lebo mám taký objektív, ale začala som fotiť v astroparku, ktorý sme budovali na Hvezdárni. Fotografovala som všetko, čo sa v prírode dialo, je to fascinujúce. Nejde len o to, že si odfotím kvet alebo motýľa, ale fotografujem príbehy a emócie, ktoré sa tam dejú. Postupom času som si všímala mnohé veci, ktoré súviseli s fyzikou, lebo mám fyzikálne vzdelanie. Začala som fotiť veci, ktoré iní nefotia, súvisiace s interferenciami a difrakciou, sú farebne veľmi efektné úžasné, krásne, napr. ľad v polarizovanom svetle, celofán, či bubliny,“ hovorí fotografka pre gemerland.sk.

Z tvorby fotografky je zjavné, že jej netypickou, no zaujímavou doménou sú fotografie rôznych bublín s dokonale vykreslenou štruktúrou. Daniela svojou fotografiou Frosted Globe zabodovala aj na univerzite v Toronte a v Madridskom European Union Satellite Centre. Ak ťa zaujíma, akú techniku používa na zachytenie nevšedných objektov, ide o fotoaparát Canon EOS 6D a 100 mm objektív.

Pozri aj: Fotografka Johanna zachytila v intímnej fotosérii tváre ľudí predtým a potom, čo ich pobozkala. Výsledok je úžasný

startitup.sk
Príbehy
0
Komentovať (0)