VKBlades

Remeslá na Slovensku v poslednej dobe začali opäť ožívať. Dôkazom je aj Vladimír Kostelanský a jeho nádherná ručná výroba nožov.

Ručne vyrábané veci sú kvalitnejšie a hlavne oveľa originálnejšie ako tie, ktoré si môžeme kúpiť v bežných sieťach. Veď každý jeden kus prejde zložitým procesom cez ruky človeka, pre ktorého je to odreagovaním a hlavne koníčkom. Inak to nie je ani pri originálnych ručne vyrábaných nožoch Vladimíra Kostelanského.

Vladimíra sme sa spýtali, ako to vlastne celé začalo.

Otec vlastní kovovýrobu, kde mal vyhňu a nákovu, ktorú nikto moc nepoužíval. Začalo ma zaujímať, čo oheň so železom dokáže. Keď som mal asi 16 rokov, ukoval som svoj prvý nôž, ktorý bol vyrobený z ložiska a dodnes ho používam pri práci s kožou. Vtedy som sa ale o spracovanie materiálu a o materiálové listy vôbec nezaujímal. Časom som začal svoju prácu zdokonaľovať a zaobstaral som si potrebné vybavenie. Kúpil som starší buchár, ktorý som zrenovoval a taktiež som si vyrobil pásovú brúsku, na ktorej brúsim čepele.

VKBlades

Aké nože najradšej vyrábaš? Je technika alebo téma, ktorá ťa baví a priťahuje najviac? Aké materiály používaš pri výrobe nožov?

Vždy ma fascinovala severská mytológia, od ktorej sa odvíja aj moje zdobenie a gravírovanie. A preto mená a dizajn svojich výrobkov rád určujem podľa jednotlivých stvorení a postáv z týchto bájí, či už je to drak Nidhogg, ktorý podopiera korene stromu Yggdrasil, alebo obrovský vlk Fenrir, ktorý je predurčený zabiť boha Odina počas udalosti Ragnaroku. Pri niektorých výrobkoch mi slúži ako predloha archeologický nález, pri iných zase moja fantázia.

VKBlades

Najradšej vytváram svoje diela z damaškovej ocele, ktorú si aj sám kujem. Táto oceľ poskytuje neobmedzenú voľnosť pre vytváranie ľubovoľných kresieb damašku na čepeli. Je aj veľmi kvalitná, a to kvôli kombinácii tvrdého a húževnatého materiálu, ktorá zabezpečuje, že čepeľ zjednotí vlastnosti obidvoch ocelí.

Záštity robím prevažne z bronzu a mosadze prípadne z medi, a to kvôli veľmi dobrej možnosti zdobenia týchto materiálov. Ale nebránim sa ani materiálom ako titán, nerez, alpaka atď. Rukoväte vyváram v zmesi ľanového oleja a včelieho vosku, ktorá zaručuje obrovskú odolnosť voči vlhkosti. Na výrobu rukoväti najčastejšie používam materiály ako rohovina a kosti, často v kombinácii s exotickými drevinami, ale aj s drevinami z našich končín, ako sú slivka, čerešňa, orech a podobne.

VKBlades

Púzdra na nože vyrábam z hovädzej kože, výnimočne z dreva. Kožené impregnujem včelím voskom a drevené opäť spomínanou zmesou včelieho vosku a ľanového oleja. Zdobenie púzdra, samozrejme, závisí od názvu výrobku, ktorý nesie.

Je možné zakúpiť si u teba aj nôž či si dať vyrobiť nôž na mieru podľa vlastných predstáv?

Áno, nože a sekery kujem priamo na zákazku. Vždy rád ponúknem zákazníkovi svoj návrh, ktorý nakreslím podľa svojej predstavy, následne doladím detaily podľa jeho požiadaviek. Ak má však zákazník už svoj vlastný koncept na výrobok, riadim sa podľa neho a, samozrejme, musí byť funkčný.

Máš svoj obľúbený kúsok, na ktorý si najviac hrdý alebo taký, ktorý ti jednoducho najviac prirástol k srdcu?

Nie, nemám obľúbený kúsok, pretože každý môj výrobok sa snažím spraviť dokonalým a jedinečným. Dbám na každý detail od kvality až po výzor, a preto majú moje výrobky pre mňa nevyčísliteľnú hodnotu.

A ako takáto výroba vlastne celá prebieha? Viac si už môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

Viac nožov či informácií o ich výrobe nájdeš na VKBlades.

interez.sk, Patrik Méri, Vlado Kostelanský
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy