Carl Sagan. Foto: Profimedia

Z priam vizionárskych slov naskakujú zimomriavky.

Jeden z najslávnejších astronómov a astrofyzikov Carl Sagan je aj po svojej smrti mimoriadne uznávaný po celom svete. Tento popularizátor vesmíru a vedec sa často vyjadroval k mnohým zásadným otázkam, pričom jeho závery boli vždy veľmi vážené. Tesne pred svojou smrťou v roku 1996 zanechal odkaz pre budúcich astronautov smerujúcich na Mars. 

Sagan bol veľkým propagátorom a zástancom prieskumu Marsu. Chcel, aby sa planéta čo najviac skúmala, aby sme tak našli rôzne analógie aj pre našu Zem.

Žiaľ, Carl Sagan po viacerých transplantáciách kostnej drene v boji s rakovinou, vo veku 62 rokov, zomrel na zápal pľúc. Tesne predtým sa mu ale podarilo nahrať odkaz pre astronautov smerujúcich na Mars, píše IFL Science.

Odkaz Carla Sagana pre ľudí na Marse

V úvode nahrávky sa predstaví a opisuje miesto, kde sa nachádza: „Som Carl Sagan. Som na mieste, kde často pracujem, v Ithace v New Yorku, neďaleko Cornellovej univerzity. Možno v pozadí počujete 60 metrov vysoký vodopád, ktorý je pravdepodobne, hádam, vzácnosťou na Marse.

Ďalej Sagan spomína, ako sa veda a sci-fi začali prepájať a ako práve science fiction inšpirovalo množstvo mladých ľudí, aby sa stali vedcami. A ďalšie science fiction potom opäť poháňa vedu, a to až po cestu na Mars. Následne sa Sagan opäť prihovára cestovateľovi na Marse:

Neviem, prečo si na Marse. Možno preto, lebo sme si uvedomili, že musíme pohnúť asteroidom, aby sme zabránili jeho dopadu na našu Zem. Alebo sme na Marse preto, lebo si uvedomujeme, že ak existujú ľudské spoločenstvá na mnohých svetoch, je šanca, že vyhynieme pri nejakej katastrofe menšia. Alebo sme na Marse kvôli nádhernej vede, ktorá sa tam dá robiť. Alebo sme na Marse, lebo tam musíme byť, pretože nás poháňa v nás zabudovaný nomádsky impulz evolúcie, keďže od lovcov a zberačov sme sa počas nášho 99,9-percentného pôsobenia na Zemi stále presúvali a ďalšie miesto, kam sa môžeme dostať, je Mars,“ vraví na nahrávke Sagan.

Ale nech je už dôvod, prečo si na Marse akýkoľvek, som rád, že si tam a prial by som si tam byť s tebou,“ ukončuje svoje rozprávanie Sagan.

Nachádza sa už na Marse

Mimochodom, táto nahráva so slovami Carla Sagana sa na Marse nachádza. Dorazila tam v roku 2008 po tom, ako ju tam doviezol modul Phoenix od NASA. Je na povrchu na archívnom mini-DVD z kremičitého skla a predpokladá sa, že by mohlo mať životnosť aj tisíce rokov.

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články