Foto: Pixabay

Matej Mensatoris / / News
Bezplatná Wi-fi by mala byť čoskoro realitou v každej obci či dedine.

Ak žijete vo väčšom meste, o pokrytie kvalitným a rýchlym internetom zvyčajne nie je núdza. No ak sa vyberiete z mesta von a zamierite do nejakej menšej dediny, ktorých je iba na Slovensku neúrekom, potom to s internetom nie je žiadna výhra. Častokrát je problém aj s pomalým mobilným internetom a to nehovoriac o tom, že by ste tam mali mať wi-fi pripojenie. No toto by sa malo už o dva a pol roka stať minulosťou. Európska únia totiž chce do roku 2020 zabezpečiť bezplatné bezdrôtové internetové pripojenie vo všetkých mestách a obciach v krajinách členských štátov Európskej Únie. 

Projekt s názvom WiFi4EU je schválený a odsúhlasený Európskou komisou a ďalšími orgánmi EÚ, a tak mu už legislatívne nič nestojí v ceste. Vyčlenená suma – 120 miliónov eur by mala podľa návrhu postačovať a bude poskytovaná obciam v rámci dotácií.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker oznámil, že vďaka tomuto opatreniu by sa mal dokázať na internet bezplatne pripojiť úplne každý. Ak ale hneď uvažujete, že vypovedáte zmluvu so svojim poskytovateľom internetového pripojenia, túto možnosť ešte zvážte. Bezplatná Wi-fi od EÚ by mala byť dostupná najmä v centrách či na miestach verejného života, ako napríklad námestia, parky či väčšie areály, kde sa stretávajú ľudia.

Pixabay

Navyše táto Wi-fi nesmie konkurovať už vybudovaným súkromným či verejným Wi-fi sieťam. Ide tak skutočne iba o to, aby sa internet dostal aj do takých miest, kde doteraz nebol. Európska komisia počíta s vybudovaním približne 8000 hotspotov.

Tento projekt je v rámci vytvárania modernej digitálnej Európy veľmi zaujímavý a rozhodne ho okrem bežných občanov, ktorým doteraz chýbalo pokrytie internetom, ocenia aj turisti. Veď prísť do nejakej malej dedinky a v jej centre sa pripojiť na bezplatný internet a tam pohodlne surfovať, nie je nielen na Slovensku, ale ani v iných krajinách EÚ bežným javom.

Pozri aj: Týmito jednoduchými vetami naštvete každého Európana. Aká otázka najviac rozčuľuje Slovákov?

androidportal.sk
Komentovať (0)