Foto: Pexels/Pixabay

Výber piatich športov, z ktorých niektoré na LOH zažijú svoj debut.

Olympijské hry sa konajú každých niekoľko rokov v závislosti ich sezónneho zameranie už o dávnej Antiky. Pochopiteľne si za storočia prešli mnohými zmenami a inak to nebolo ani v prípade letných olympijských hier, ktoré sa budú už budúci rok konať v ázijskom Tokiu. Po novom privítajú päť nových športov, ktorých voľba bola založená na jednom špeciálnom cieli. 

O ich počte a druhu rozhodol Medzinárodný výbor pre olympijské hry na základe hlasovania. Hlavným cieľom, ktorý sa rozhodli výberom docieliť je prostredníctvom flexibilných a inovatívnych športov vzbudiť medzi mladými ľuďmi záujem o šport ako taký, ale aj ponúknuť im priestor pre uskutočnenie svojich snov o účasti na Olympijských hrách či životných cieľov.

Foto: pixabay.com

Na základe skúmania záujmov mladej generácie športovcov v Japonsku a vo svete vytvorili zoznam piatich športov, ktoré sa už budúci rok, ako po prvýkrát v histórii stanú súčasťou tejto prestížnej súťaže.

Skateboarding 

Skateboarding ako taký sa zrodil takmer z ničoho na ulici a dnes ho pozná každý okolo celého sveta. Ak si ho chce človek vyskúšať, nepotrebuje investovať veľký obnos financií a takmer každý zvládne aj tie menej náročné kúsky. Pre skutočne zanietených ľudí venujúcich sa skateboardingu existuje nespočetne veľa výziev vzhľadom na veľkosť komunity venujúcej sa tomuto športu a trikov rôznej náročnosti, ktoré obsahuje.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Cristobal Bahamonde (@frikstobal),

Síce je skateboarding stále športom ulice, svoje miesto na Olympijských hrách si získal podobne rýchlo, ako v priazeň nejedného odvážlivca, ktorý sa rozhodol postaviť na dosku a nevzdať to pri prvom páde. V tomto prípade sa bude jednať o premiéru na olympiáde.

O priblíženie tohto športu sa postará aj domáca skateboard komunita Osaka Daggers, ktorý tento druh aktivity zároveň pokladajú za druh umenia a osobného prejavu.

V tomto športe bude mať možno aj Slovensko svojho zástupcu. Mohol by ním byť Richard Tury, ktorý prednedávnom získal titul slovenského i českého šampióna.

Baseball a softball 

Tento šport môžeme na OH opätovne privítať. Baseball samotný bol po prvýkrát zaradený v zozname olympijských športov už v roku 1904 a sporadicky aj neskôr. Stále miesto si však vybojoval až v roku 1992, kedy získal pomyslenú pečiatku s nápisom oficiálny.

Softball ako taký si veľa slávu neužil. Debutoval v roku 1996, no počas posledných dvoch ročníkov LOH bol z oficiálnych športov vyradený. A práve preto očakávame jeho výnimočný návrat. Výrazne vedúcim tímom v softballe bolo USA, ktorého tím zvíťazil počas troch ročníkov LOH zo štyroch zahrňujúcich tento šport. Tú štvrtú získalo práve Japonsko.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa NCAA Softball (@ncaasoftball),

Surfovanie 

Jeden zo športov, ktorý zažije svoj debut je aj surfovanie. Ak sa pýtate, kde bude celá súťaž prebiehať, odpoveď je jednoduchá. Spočiatku organizátori premýšľali nad bazénom s umelou vlnou, no nakoniec sa rozhodli pre oceán. Miesto, kde sa tento elegantný šport zrodil. Presnejšie pôjde o pláž Shidashita vzdialenú asi 65 kilometrov od Tokia.

Čo sa týka hodnotiacich kritérií, samotní usporiadatelia zatiaľ netušia, aké zvolia. V zálohe však ostávajú už známe kritériá, pochádzajúce od Medzinárodnej asociácie pre surfovanie či Svetovej ligy surfovania.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Surf Session Mademoiselle (@surfsessionmademoiselle),

Športové lezenie 

Adrenalínový šport vyžadujúci si neobvyklú zručnosť, trpezlivosť a techniku svoj malý debut zaznamenal už v roku 2014, kedy bol súčasťou Olympijských hier mládeže v Nanjing, kedy sa potvrdil veľký záujem o túto disciplínu medzi mladými. No svoju skutočnú premiéru na OH zažije až na tých najbližších.

Športovci budú posudzovaní na základe získaného skóre v troch lezeckých disciplínach – bouldering, lezenie na obtiažnosť a lezenie na rýchlosť. Časy získané v týchto jednotlivých disciplínach sa následne spriemerujú. Víťazom sa stane športovec s najlepším súhrnným skóre.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jordan Gray (@jordan__gray),

Karate 

Aj posledný zo športov budeme mať možnosť vidieť na OH po prvýkrát v histórii. S určitosťou pri jeho zaradení do zoznamu zavážil aj jeho pôvod, ktorý je prepojený s japonskou kultúrou. Samotné Japonsko sa na danú udalosť aktívne pripravuje prostredníctvom univerzitného karate programu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa GKR karate VIDEO (@gkr_karatevideos),

Športovci usilovne trénujú pod drobnohľadom karate inštruktora Univerzity Teikyo, Masao Kagava, aby boli čo najlepšie pripravení získať zlatú medailu v tomto bojovom umení.

Športy, ktoré boli výborom zvolené v prípade LOH 2020 sú výnimočné tým, že usporiadatelia ďalších ročníkov môžu rozhodnúť o ich nezaradení do celkovej súťaže. Každé OH preto dokážu ponúknuť niečo iné a nové nielen pre športovcov, ale aj divákov.

Príbehy
0
Komentovať (0)