Foto: Viasat

Historická Európa sa mnohokrát stala inšpiráciou pre tie najlepšie kultúrne diela, aké poznáme.

Či už je reč o obrazoch a sochách alebo filmoch a seriáloch. Naše nesmierne bohaté, rozmanité a častokrát aj mrazivé dejiny majú napriek množstvu neduhov niečo do seba. Mnohokrát siahajú až za hranicu uveriteľnosti. Keď sa Európa ešte len formovala, keď bol jej najväčší rozmach, aj keď sa približovala k moderným dejinám, vždy ukrývala niečo kontroverzné, čo by sme najradšej všetci uzamkli do Pandorinej skrinky.

To sa však (našťastie) nedá, a tak vznikol nový dokumentárny seriál Skutočná hra o tróny, ktorý sleduje dramatické príbehy významných európskych dynastií. Tie formovali naprieč dejinami kultúru a podobu nášho kontinentu do takej podoby, akej ho môžeme vidieť dnes. Seriál si môžete naladiť na televíznom kanáli Viasat History od pondelka, 30. apríla o 21:00. Seriál vám ukáže, ako to vyzeralo vo vnútri najvplyvnejších európskych rodín. Ich príbehmi sa inšpirovalo niekoľko významných autorov medzi, ktorými nesmieme zabúdať ani na Georga R. R. Martina a jeho Hru o tróny.

Na území Európy sa odohrávalo mnoho vojen. No boli tu aj vojny súkromné, ktoré sa odohrávali priamo v rodine a nemajú tak ďaleko od knižnej predlohy či populárneho seriálu Hra o tróny. V hre, kde stávky boli vysoké a zosobňovali moc a rivalitu, neexistovali žiadne hranice, cez ktoré by sa ktosi nechcel púšťať. Dnes žijeme v o čosi civilizovanejšej dobe, kde hranice síce sú, no sú veľmi tenké.

Viasat

Pokiaľ sa však chcete pozrieť na to, ako to vyzeralo v skutočnosti, fantazijná fikcia vám zrejme ku komplexnému obrázku nepostačí. Seriál The Real War of Thrones alebo Skutočná hra o tróny vám perfektne priblíži a zrekonštruuje tie najdôležitejšie historické boje a aféry, ktoré poriadne zamiešali geopolitické karty. Motívy, stratégia či malicherné vášne, to všetko vám objasní tento seriál, ktorý môžete sledovať od pondelka o 21:00 na Viasat History.

Pozri aj: Títo herci sa preslávili na striebornom plátne, no presedlali. Najlepšie seriály s hviezdnym obsadením, ktoré rozhodne musíte vidieť

Tento článok vznikol v spolupráci s Viasat
0
Uložiť článok
Komentovať