Foto: pexels

Pamätáte si, čo sa vám snívalo naposledy?

Tím odborníkov sa rozhodol, že zistí, o čom sa ľuďom v spánku sníva najčastejšie. Samozrejme, nemôžu len tak niekomu nahliadnuť do hlavy a pozrieť si sen ako film. Využili preto údaje Googlu. Výsledky vás prekvapia.

Hady, zuby, sex a vlasy

Začiatkom tohto roka sa tím ľudí zaoberajúcich sa spánkom pozrel na to, čo sa podľa dát z Googlu sníva ľuďom v rôznych krajinách najčastejšie. Ako informuje IFL Science, zistenia sú skutočne zaujímavé. Napríklad, ak sa vám niekedy snívalo o vypadávajúcich zuboch, nie ste v tom sami.

Podľa webu Mornings sa ľuďom po celom svete najčastejšie sníva o hadoch. Sny o hadoch len obyvatelia Brazílie cez Google vyhľadávali až 352-tisíckrát za mesiac. V Turecku ľudia sny o hadoch hľadali 214-tisíckrát.

Foto: Mornings.co.uk

Snáď nikoho neprekvapí, že najčastejšie sa ľuďom o hadoch sníva v krajinách, kde sa v hojnom množstve vyskytujú jedovaté plazy. Takéto sny ale majú aj obyvatelia krajín, kde sa jedovatých hadov netreba báť. Napríklad v Británii je len málo pravdepodobné, že skončíte na pohotovosti po uštipnutí jedovatým hadom, napriek tomu sa ale táto téma nachádza vo vyhľadávaniach na druhom mieste.

Prečo sa nám sníva o vypadávajúcich zuboch?

Ľuďom naprieč západom Európy, v Severnej Amerike a v Británii sa najčastejšie sníva o vypadávajúcich zuboch. Tento sen môže znamenať, že človek má nízke sebavedomie a obáva sa strápnenia. Okrem zubov sa Američanom sníva aj o dovolenkách, medveďoch či pavúkoch.

Čo sa vypadávania zubov týka, prvé zmienky o takýchto snoch sa objavili už v druhom storočí nášho letopočtu. V priebehu stáročí sa objavilo množstvo interpretácií tohto sna. Niektorí napríklad veria, že symbolizuje blížiacu sa smrť blízkej osoby. Sigmund Freud však s touto interpretáciou nesúhlasil.

Foto: Mornings.co.uk

Modernejšie teórie hovoria, že takéto sny sa objavujú ako následok strachu zo starnutia. Štúdia z roku 1984 publikovaná v časopise Psychological Reports hovorí, že ľudia, ktorým sa sníva o vypadávajúcich zuboch, sú častejšie úzkostní a depresívni. Sú menej spokojní so svojím životom a majú pocit, že nad ním nemajú kontrolu.

Ľuďom sa sníva aj o hrozne a o klobúkoch

Ďalšie z vysvetlení je vskutku jednoduché. Ľuďom, ktorým sa sníva o zuboch, sa jednoducho počas dňa zrejme strachujú o svoj chrup. Čo sa ďalších tém týka, ľuďom sa často sníva aj o vlasoch, o sexe či o bývalých partneroch. Britom sa často sníva aj o muchách, o svadbe, tehotenstve či pôrode. Američanov zas v sne často niekto naháňa alebo sa im sníva o medveďoch a o svadbách.

Foto: Mornings.co.uk

Čo sa týka Slovenska a okolitých krajín, Slovákom sa často sníva práve o vypadávajúcich zuboch, Maďarom sa sníva o smrti, v ďalších okolitých krajinách sa zas obyvateľom sníva o hadoch a o tehotenstve. Nájdu sa ale aj krajiny, kde sa ľuďom sníva o hrozne či o klobúkoch.

hady

Najnovšie články