sfgate.com

V Nemecku budú účastníci štúdie dostávať pravidelnú dávku marihuany zdarma, s cieľom preskúmania dlhodobých účinkov užívania marihuany.

Nemecká výskumná firma hľadá 25 000 dobrovoľníkov, ktorí by sa zúčastnili výskumu dlhodobých účinkov fajčenia marihuany.

Štúdia bude prebiehať v Nemecku pod vedením výskumnej iniciatívy Cannabiskonsum. Účastníci štúdie budú mať k dispozícii 30 g marihuany zdarma na mesiac, musia spĺňať podmienku dobrého duševného zdravia a nesmú byť závislí.

“V Nemecku žije niekoľko miliónov pravidelných užívateľov marihuany. Nastal čas aby sa aj veda začala výraznejšie zaoberať jej rekreačným užívaním,” uviedol generálny riaditeľ výskumu Marko Dörre.

pixabay.com

Podľa výskumníkov z Cannabiskonsum si väčšina užívateľov marihuany nevybudovala závislosť a ani neprejavovala žiadne známky duševnej poruchy. Miera, do akej je efektívne užívanie marihuany u týchto zdravých spotrebiteľov, by mala byť podľa nich preto oveľa intenzívnejšie preskúmaná.

Marihuana, ktorá je podľa Svetovej správy o drogách celosvetovo najviac pestovaná, produkovaná, obchodovaná a spotrebovávaná droga, bola v Nemecku legalizovaná v januári tohto roku. Legalizácia lekárskej marihuany bola podporená ľavicovými aj pravicovými poslancami.

pixabay.com

Pred legalizáciou marihuany boli sadenice do krajiny dovážané, avšak po legalizácii marihuany vytvorilo Nemecko štátom regulovaný program na pestovanie marihuany pre lekárske účely a zaistenie jej adekvátnej kvality.

“O kriticky chorých pacientov musí byť postarané tým najlepším možným spôsobom. V prípade, ak žiadna iná liečba pacientov nebude efektívna, náklady na užívanie marihuany pre liečbu chorých budú hradené zdravotnými poisťovňami,” znelo vyjadrenie nemeckého ministra zdravotníctva.

pixabay.com

Pacienti trpiaci sklerózou multiplex a inými oslabujúcimi ochoreniami si budú môcť marihuanu zakúpiť na základe lekárskeho predpisu. Doktori ju tiež môžu predpísať pre pacientov trpiacich chronickou bolesťou a nevoľnosťou.

Do prieskumu sa zatiaľ prihlásilo len 2000 účastníkov, takže ak by si mal záujem, voľné miesto sa ujde aj tebe.

Pozri aj: 20+ dôvodov, prečo je absolútne nevyhnutné za každého prípadu nosiť helmu

interez.sk (Kristína Horniaková) ladbible.com
0
Uložiť článok
Komentovať