Nemecká výskumná firma hľadá 25 000 dobrovoľníkov, ktorí by sa zúčastnili výskumu dlhodobých účinkov fajčenia marihuany.
Štúdia bude prebiehať v Nemecku pod vedením výskumnej iniciatívy Cannabiskonsum. Účastníci štúdie budú mať k dispozícii 30 g marihuany zdarma na mesiac, musia spĺňať podmienku dobrého duševného zdravia a nesmú byť závislí.
„V Nemecku žije niekoľko miliónov pravidelných užívateľov marihuany. Nastal čas aby sa aj veda začala výraznejšie zaoberať jej rekreačným užívaním,“ uviedol generálny riaditeľ výskumu Marko Dörre.

Podľa výskumníkov z Cannabiskonsum si väčšina užívateľov marihuany nevybudovala závislosť a ani neprejavovala žiadne známky duševnej poruchy. Miera, do akej je efektívne užívanie marihuany u týchto zdravých spotrebiteľov, by mala byť podľa nich preto oveľa intenzívnejšie preskúmaná.
Marihuana, ktorá je podľa Svetovej správy o drogách celosvetovo najviac pestovaná, produkovaná, obchodovaná a spotrebovávaná droga, bola v Nemecku legalizovaná v januári tohto roku. Legalizácia lekárskej marihuany bola podporená ľavicovými aj pravicovými poslancami.

Pred legalizáciou marihuany boli sadenice do krajiny dovážané, avšak po legalizácii marihuany vytvorilo Nemecko štátom regulovaný program na pestovanie marihuany pre lekárske účely a zaistenie jej adekvátnej kvality.
„O kriticky chorých pacientov musí byť postarané tým najlepším možným spôsobom. V prípade, ak žiadna iná liečba pacientov nebude efektívna, náklady na užívanie marihuany pre liečbu chorých budú hradené zdravotnými poisťovňami,“ znelo vyjadrenie nemeckého ministra zdravotníctva.

Pacienti trpiaci sklerózou multiplex a inými oslabujúcimi ochoreniami si budú môcť marihuanu zakúpiť na základe lekárskeho predpisu. Doktori ju tiež môžu predpísať pre pacientov trpiacich chronickou bolesťou a nevoľnosťou.
Do prieskumu sa zatiaľ prihlásilo len 2000 účastníkov, takže ak by si mal záujem, voľné miesto sa ujde aj tebe.
Pozri aj: 20+ dôvodov, prečo je absolútne nevyhnutné za každého prípadu nosiť helmu
interez.sk (Kristína Horniaková) ladbible.com
Ria pracuje v Rakúsku ako čašníčka: Zarábam 3-krát viac než na Slovensku, na začiatku som sa stretla s posmeškami
Marketingový ťah, ktorý sa zmenil na masaker: Pre zbabranú Pepsi súťaž zomrelo 5 ľudí a spoločnosť prišla o milióny
Mal si dať odstrániť rebro, aby sa mohol orálne uspokojiť: Marilyna Mansona vinia aj zo smrti 15 ľudí a vrážd šteniatok
Janka navštívila 100 krajín: Lacné letenky na leto kupujte aj 5 mesiacov dopredu. Pozor na „cestovky-necestovky“
V skutočnosti vzniklo len 14 dielov, jeho autorom je Čechoslovák: 10 vecí, ktoré ste o sitkome Mr. Bean nevedeli
Mladá žena vracala krv, umrela a 2 roky si to nik nevšimol: Susedia cítili zápach z bytu, mysleli si, že sú to odpadky
Ochutnali sme Plačkovej špecialitu v jej novom bare. Žena porodila osmorčatá, stala sa najnenávidenejšou matkou
Agát šetrí pri nákupe potravín: Na týždeň som zaň zaplatila aj len 16 €, v nedeľu varím obedy na štyri dni
Charlie Chaplin rozosmial milióny ľudí, ale aj rozzúril Hitlera. V súkromí bol však sadistom s úchylkou na mladé ženy
Stratili sme 7 dní voľna: Z 20 dní dovolenky môžete byť v roku 2026 doma 131 dní, vieme, ako ich rozplánovať








Nahlásiť chybu v článku