rys ostrovid Foto: Flickr (Mathias Appel)

Veterinári objasnia prípad pitvou.

Českí colníci vyšetrujú poľovníka z okresu Klatovy pre podozrenie z pytliactva, pretože v pohorí Šumava nelegálne ulovil obzvlášť chráneného rysa. 

Veterinári by mali pitvou objasniť, ako šelma prišla o život. V utorok o tom informoval český portál Novinky.cz.

Člen poľovníckeho združenia je podozrivý z trestného činu neoprávneného nakladania s chránenými voľne žijúcimi živočíchmi, uviedla Martina Kaňková z Generálneho riaditeľstva ciel v Prahe. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie ďalšie podrobnosti neposkytla.

Jednalo sa o mladého rysa

Tereza Mináriková zo spoločnosti Alka Wildlife, ktorá sa zaoberá výskumom a ochranou voľne žijúcich živočíchov, denníku Právo potvrdila, že ide o rysa zo Šumavy. “Poznáme jeho pôvod aj to, kde zviera žilo a pohybovalo sa. Je to rok a pol starý jedinec,” dodala. Ochrancovia prírody spoznali rysa podľa škvŕn na srsti.

Rys bol ulovený vlani v lete na pozemku, o ktorý sa stará poľovnícky spolok, riadený vyšetrovaným mužom. K mŕtvemu zvieraťu nemal žiadne doklady, ktorými by legalizoval jeho pôvod, a nepredložil ani výnimku od krajského úradu pre prechovávanie obzvlášť chráneného živočícha, dodala Mináriková.

Poľovník vraj našiel rysa už mŕtveho

Rysa navyše zachytili na dvoch miestach blízko spomínaného pozemku fotopasce správy šumavského národného parku a naposledy to bolo práve vlani v lete. Odvtedy sa už zviera nikde neukázalo. Muž colníkom tvrdil, že rysa našiel už mŕtveho.

Rys sa na Šumavu vrátil v 90. rokoch 20. storočia a v súčasnosti ich tam žije niekoľko desiatok. Ochrancovia parku odvtedy objavili jedného zastreleného rysa a ďalšieho pred smrťou ochránil GPS obojok, pretože strelec sa trafil práve doň, informoval hovorca Správy Národného parku Šumava Jan Dvořák. Podľa neho skutočne dochádza k nelegálnemu lovu rysa, pretože niekedy sa tieto šelmy bez stopy stratia, citovali ho Novinky.cz.

0
Uložiť článok
Komentovať