Foto: TASR/AP

Hlavným cieľom ruskej operácie je podľa šéfa Kremľa naďalej "oslobodenie" celého územia východoukrajinského priemyselného regiónu Donbas.

Rusko bude pokračovať vo vojenskej operácii na Ukrajine a vo svojom pláne nebude robiť zmeny napriek protiofenzíve ozbrojených síl Kyjeva. Uviedol to v piatok ruský prezident Vladimir Putin, podľa ktorého sa Moskva s plnením stanovených cieľov „neponáhľa“. Informácie priniesli agentúry AP a AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Hlavným cieľom ruskej operácie je podľa šéfa Kremľa naďalej „oslobodenie“ celého územia východoukrajinského priemyselného regiónu Donbas. „Naše ofenzívne operácie v samotnom Donbase sa nezastavujú. Idú pomalým tempom… ruská armáda obsadzuje stále nové a nové územia,“ povedal Putin novinárom po summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) v uzbeckom Samarkande.

Ruský prezident Vladimir Putin počas summitu Šanghajskej organizácie pre spoluprácu. Foto: TASR/AP

Nebojujú s plnou armádou

Vyhlásil tiež, že Rusko do operácií na Ukrajine zapája len dobrovoľných zmluvných vojakov a nebojuje s plnou armádou. Ukrajinské sily obvinil z pokusov o „teroristické činy“ a poškodzovanie ruskej civilnej infraštruktúry. „V reakcii na to sme celkom zdržanliví, zatiaľ,“ dodal. „Ak sa situácia bude naďalej vyvíjať takto, reakcia bude vážnejšia.“

Indický premiér Putinovi: „nie je čas na vojnu“

Indický premiér Naréndra Módí v piatok ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi povedal, že teraz „nie je čas na vojnu“. Šéf Kremľa reagoval, že chce čo najskôr ukončiť konflikt na Ukrajine. Agentúra AFP o tom informovala na základe záberov zo stretnutia oboch lídrov popri summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO)v Uzbekistane.

„Excelencia, viem, že dnešok nie je časom na vojnu,“ uviedol Módí na úvod prvého stretnutia s Putinom od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Podľa záberov odvysielaných indickou verejnoprávnou televíziou zdôraznil význam demokracie, diplomacie a dialógu s tým, že obaja budú hovoriť o tom, „ako pokročiť na ceste mieru“.

Ukrajina odmieta rokovania, tvrdí Putin

„Poznám váš postoj ku konfliktu na Ukrajine, vaše obavy… Urobíme všetko pre to, aby sme ho čo najskôr ukončili,“ povedal Putin indickému premiérovi. „Žiaľ, práve opačná strana, vedenie Ukrajiny, oznámila, že odmieta rokovací proces, a vyhlásila, že chce dosiahnuť svoje ciele vojenskými prostriedkami, na bojisku,“ dodal.

Naí Dillí a Moskvu spájajú dlhodobé väzby ešte z čias studenej vojny. Rusko je stále najväčším dodávateľom zbraní pre Indiu. Tá sa vyhýba výslovnému odsúdeniu Ruska za inváziu na Ukrajinu, približuje AFP.