Foto: Film Krížom Krážom

Prvý slovenský film vyšívaný tupou ihlou?

Za touto odvážnou myšlienkou stoja autorka Nina Rybárová, scenáristka Barbora Németh, výtvarník Tomáš Rybár a hudobník Braňo Laho. 

Hlavnými hrdinami animovaného filmu Krížom Krážom sú ručne vyšívané lesné zvieratká, ktoré prežívajú city podobné tým našim: lásku, nenávisť, pýchu aj žiarlivosť. Bájkový príbeh sa odohráva na ploche kanavy, kde vyrastá les, v ňom žije kozľa, ktoré spolu s ostatnými zvieracími hrdinami zažíva rôzne dobrodružstvá. Film vzniká pre deti a deti v nás, ktoré veria, že dobro nakoniec vždy vyhrá nad zlom. Jednotlivé príbehy sú voľne inšpirované ľudovou slovesnosťou.

Autori oživujú tradičnú krížikovú výšivku, zároveň sa však snažia neostať iba v rovine folklóru. V animácii pracujú aj s modernými prvkami, kombinujú obrusové vzory starých mám s pixelovou grafikou a poetikou starých videohier. Návštevníci si na výstave môžu prezrieť ukážky storyboardov, výtvarných návrhov, vizuálov krížikovej či hladkovanej výšivky a tiež sekvencií vznikajúcej animácie. Tiež uvidia krátke ukážky a animačné gagy z pripravovaného filmu.


Ak by ste sa chceli o filme dozvedieť viac, v galérii Artotéka bratislavskej Mestskej knižnice sa 1. februára 2018 o 18:00 uskutoční otvorenie výstavy Krížom Krážom: Work in Progress, zachytávajúcej vznik rovnomenného vyšívaného animovaného filmu. Výstava potrvá do 28. februára a bude obsahovať dva sprievodné workshopy, kde sa záujemcovia budú môcť sami do projektu zapojiť.

Pozri aj: Do prestížneho rebríčka najkrajších miest Európy sa dostala malebná slovenská dedinka. Porazila aj takýchto „veľkých rivalov“

Tím Krížom krážom
Uložiť článok

Najnovšie články