Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling, foto: TASR - Jakub Kotian

Žiaci aj ich zákonní zástupcovia sa budú musieť otestovať.

Dnes sa uskutočnila mimoriadna schôdza vlády, kde sa rozhodovalo o otváraní škôl. Minister školstva Branislav Gröhling pred začiatkom zasadnutia vlády vyjadril presvedčenie, že sa nejakým spôsobom s premiérom Igorom Matovičom určite dohodnú.

“Teším sa, že ako vláda sa naspäť vraciame k pôvodnému návrhu, ktorý sme vypracovali. Každé jedno zlepšenie, ktoré príde v nasledujúcich minútach, pomôže, aby sme sa dopracovali ku konečnému návrhu, ako otvárať školy,” skonštatoval minister.

V pondelok (7. 12.) a v ďalších dňoch otvoria svoje brány niektoré školy na Slovensku, ktoré o to prejavili záujem. Po piatkovom mimoriadnom rokovaní vlády to oznámil minister školstva Branislav Gröhling  s tým, že pôjde o pilotný projekt. Otvoreniu bude predchádzať testovanie žiakov, ich rodičov i zamestnancov škôl. Gröhling spresnil, že v decembri budú nastavovať a dolaďovať podmienky, aby už boli na januárové otvorenie škôl pripravené.

Za akých podmienok sa otvoria školy?

Foto: TASR – Martin Baumann

Na tlačovej konferencii minister školstva oznámil, že rozhodnutie je kompromisom. Školy sa môžu od pondelka otvoriť. Musia sa však zapojiť do pilotného testovania tento víkend.  V najbližších dňoch sa otvoria len školy, ktoré sa skontaktovali s ministerstvom školstva alebo premiérom. V najbližších dňoch ale bude jasné, za akých podmienok sa môžu otvárať aj ďalšie školy. Meniť sa budú uznesenia, ktoré sa budú zverejňovať.

Pilotné testovanie na školách bude dobré kvôli tomu, aby sa vychytali všetky technické chyby. Podľa ministra školstva to bude dobrý krok, aby sa vedelo, ako sa bude postupovať pri otváraní škôl v januári.

V rámci školy alebo zriaďovateľov budú mobilné odberové jednotky, prebiehať bude testovanie žiakov, zákonných zástupcov a učiteľov. Študenti, resp. ich rodičia sa ale môžu rozhodnúť aj pre dištančné vzdelanie. Testy však budú platné aj keď budú vykonané v iných odberových miest. “Všetko záleží od ochoty riaditeľov, zriaďovateľov, učiteľov, rodičov aj detí,” povedal Matovič.

Všetky manuály budú vydané cez Úrad vlády, iné vydá Ministerstvo školstva. Odborníci však potrebujú čas na ich spracovanie. Povedal minister Gröhling. Testovať sa bude musieť len jeden rodič.

Podľa toho, aká bude situácia v okrese, podľa toho bude nastavená aj frekvencia v testovaní. Tam, kde je zlá sa bude testovať raz za 7 dní. Tam, kde je priaznivejšia to bude raz za 14 dní a tam, kde je najlepšia to bude raz za 21 dní.

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )