Foto: Archív TASR, Instagram.com/robertgalbraith

Autorke Harryho Pottera ubúdajú fanúšikovia.

Známa britská spisovateľka a autorka Harryho Pottera sa opäť ocitla pod paľbou kritiky. Tá sa na ňu valí najmä zo strany ochrancov ľudských práv a LGBT aktivistov. Po problematických názoroch, ktorá zdieľala na svojom Twitteri, sa teraz mnohým nepozdáva námet jej novej knižky. V nej totiž úraduje sériový vrah, ktorý sa prezlieka do ženských šiat, informuje web Unilad.

J. K. Rowling, jedna z najznámejších spisovateliek súčasnosti, to v poslednom období nemá jednoduché. Čeliť totiž musí nenávistným komentárom, ktorými ju užívatelia sociálnych sietí označujú za netvora a človeka, ktorý nenávidí transrodových ľudí. Stalo sa tak preto, že na svojom Twitteri pred pár mesiacmi napísala, že menštruáciu môžu mať len ženy. Tohto príspevku sa chytili členovia LGBT+ komunity a označili spisovateľku za transfóbku. Podľa nich totiž menštruácia nie je znakom ženskosti.

Na snímke slávna britská spisovateľka J. K. Rowlingová. Foto: TASR/AP (Evan Agostini/Invision)

Samozrejme, Rowling sa snažila obraňovať, avšak každým ďalším vyjadrením to len a len zhoršovala a prišla o tisícky verných fanúšikov. Ona sama pritom otvorene akceptuje každého taký, aký je, nehovoriac o podpore LGBT+ komunity či tom, že v jej knihách vystupujú postavy z radov homosexuálov.

Problémová nová knižka

Tentokrát sa opäť ocitla pod paľbou kritiky verejnosti, pretože svojou novou knižkou doslova zaťala do živého. Nový krimi román, ktorý vydáva pod pseudonymom Robert Galbraith, vyrozpráva príbeh sériového vraha, po stopách ktorého pôjde vyšetrovateľ Cormoran Strike.

Na tom by, samozrejme, nebolo nič zvláštne, problémom jej, že vrahom bude transvestita – teda muž prezlečený za ženu.

O zápletky chystanej piatej knihy s Cormoranom Strikom v hlavnej úlohe sa dlho nič nevedelo a nebyť skorej recenzie denníka The Telegraph, bola by zápletka knižky zahalená rúškom tajomstva o čosi dlhšie. Mnohí preto po objavení prvej recenzie knižky s názvom Troubled Blood začali diskutovať o tom, čo tým celým Rowlingová sleduje a či naozaj nie je proti trans ľuďom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Robert Galbraith (@robertgalbraith),

Kritika z každej strany

Samozrejme, záleží od uhla pohľadu, mnohí ochrancovia ľudských práv sa ale nazdávajú, že práve táto knižka môže vyvolať útoky na LGBT+ komunitu, keďže vrahom je transvestita.

Novinárka a trans aktivistka Paris Lees na svojom Twitteri uviedla, že Rowlingová novou knihou vyvoláva nenávisť v spoločnosti a označuje trans ľudí za nebezpečných.

„Zatiaľ, čo v skutočnosti počet zabitých trans ľudí stúpol len v Brazíli o 70 % za posledný rok a mladé trans ženy upaľujú v ich autách, mužom, ktorí nás zabíjajú, je odpúšťané a sú posielaní domov,“ napísala Lees vo svojom príspevku na Twitteri. Toto je ale len jeden z mnohých kritických pohľadov na Rowlingovej novú knižku.

Foto: TASR/AP Photo (Lefteris Pitarakis)

Ak sa vám to nepáči, nečítajte jej knihy

Ako web Unilad podotkol, dôležité je v tomto prípade rozlišovať medzi dvomi rozdielnymi termínmi. Pojmom transvestita sa zväčša označujú jednotlivci obliekajúci sa do šiat opačného pohlavia. Transgenderi sú zas jednotlivci, ktorých rodová identita sa odlišuje od ich pohlavia, ktoré ich určuje od narodenia (teda muž alebo žena). V slovenčine je ustálený pojem transrodoví ľudia.

Tieto dve skutočnosti však väčšina sveta nerozlišuje a nechce akceptovať, a preto sa mnohí nazdávajú, že Rowlingová svojou novou knižkou len rozprúdi nenávisť v spoločnosti.

Hejterských komentárov na adresu slávnej spisovateľky bude zrejme časom pribúdať viac. Len v priebehu niekoľkých dní sa ale našli aj takí, ktorí za námetom jej novej knihy nevidia nič zlé. Je skrátka spisovateľka, žije v slobodnej krajine a môže tvoriť tak, ako uzná za vhodné. Mnohí jej fanúšikovia, ktorí vedia, že Rowlingová nie je homofóbkou ani transfóbkou, odporúčajú hejterom a všetkým, ktorí jej tvorbu kritizujú, aby si skrátka jej knižky nekupovali, keď nedokážu zvládnuť jej fantáziu.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )