Foto: Debra Hurford Brown, Vydavateľstvo IKAR

Ďalší magický príbeh od autorky Harryho Pottera.

Najskôr to bol len príbeh určený pre jej deti. O desať rokov neskôr prišli protiepidemické opatrenia a J. K. Rowlingová sa rozhodla, že príbeh postupne zverejní online. Teraz prichádza jeho slovenský preklad – najskôr online, potom aj knižne.

J. K. Rowlingová sa na svete preslávila najmä ako autorka Harryho Pottera. Poslednú knižku pre deti a mládež vydala v roku 2007 a potom sa venovala prevažne tvorbe pre dospelých. Tentoraz je však späť a deťom dáva ďalší magický príbeh pod názvom Ikabog (angl. The Ickabog), informuje vydavateľstvo Ikar.

J. K. Rowlingová opäť napísala knižku pre deti. Foto: TASR/AP Photo (Lefteris Pitarakis)

Najskôr online, potom v hmotnej podobe

Autorka rozprávku so zvláštnym názvom napísala pred viac ako desiatimi rokmi pre svoje vlastné deti a nikdy neuvažovala o jeho publikovaní pre verejnosť. Tento rok však svoje rozhodnutie prehodnotila a počas protiepidemických opatrení ju sprístupnila online pre deti a ich rodičov, aby si mali čím krátiť čas vo svojich domovoch.

Ikabog však najnovšie vychádza postupne online aj v slovenskom preklade Oľgy Kraľovičovej (prekladala napríklad aj Harryho Pottera od 3. dielu série). A rovnako, ako v prípade pôvodnej anglickej verzie, aj v slovenčine bude neskôr vydaný aj v knižnej podobe. Na pulty slovenských kníhkupectiev by sa knižka mala dostať 8. decembra 2020, teda približne mesiac po vydaní pôvodnej anglickej verzie.

Obálka slovenského vydania knižky Ikabog. Foto: Vydavateľstvo Ikar

Ďalší magický príbeh

Ikabog rozpráva príbeh zasadený do prostredia kráľstva Blahobytia. To bolo kedysi tým najšťastnejším spomedzi kráľovstiev na celom svete. Oplývalo blahom, kopami zlata, obľúbeného kráľa a jedla toľko, až ľuďom pri jeho jedení tiekli slzy radosti.

Samozrejme, všetko by bolo dokonalé, keby nebolo pochmúrnych a hmlou zaliatych Mokradí na severe. Tie podľa legendy obýval obludný ikabog. Samozrejme, každý obyvateľ Blahobytia vždy vedel, že ikabog je len legenda, ktorou sa strašili neposlušné deti. Legendy sú však zvláštne a niekedy začnú žiť vlastným životom. A to sa stane aj teraz…

Knižku ilustrujú čitatelia, honoráru sa Rowlingová vzdá

Rowlingová svojou novou knižkou poteší istotne nielen detských čitateľov, ale aj tých starších, ktorí vyrastali na jej prvotine – sérii príbehov o Harrym Potterovi. Spisovateľka zároveň venuje celý svoj honorár z predaja knižky Ikabog na dobročinné účely, konkrétne na projekty určené na pomoc skupinám najviac postihnutých pandémiou koronavírusu v Spojenom kráľovstve a aj vo svete.

Celý projekt je špeciálnejší aj vďaka súťaži, ktorú vydavateľstvo Ikar vyhlásilo. Súčasťou knižného vydania príbehu Ikabog totiž budú aj ilustrácie, ktorých autormi bude 34 detí. Každý jeden výherca, ktorého obrázok porota vyberie, získa pre svoju triedu v škole knihy v celkovej hodnote 300 eur. Samozrejmosťou je možnosť mať ilustráciu v knižke autorky Harryho Pottera.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ikabog (@ikabogpribeh.sk),

Online verzia Ikaboga už postupne vychádza každý pracovný deň vždy o 14:00 na tomto špeciálnom webe. Vychádzať bude počas nasledujúcich siedmich týždňov vždy jeden text – v čase od 1. septembra do 16. októbra 2020.

0
Uložiť článok
Komentovať