Lucia Strmenská / / Ekológia
Faerské ostrovy sa nachádzajú na severe Atlantického oceánu a sú autonómnym regiónom, ktorý patrí Dánsku. To znamená, že vo väčšine prípadov majú právo rozhodovať ako...

Faerské ostrovy sa nachádzajú na severe Atlantického oceánu a sú autonómnym regiónom, ktorý patrí Dánsku. To znamená, že vo väčšine prípadov majú právo rozhodovať ako samostatný štát, nezávisle od Dánska. Na týchto ostrovoch sa  príležitostne koná krvavý masaker, s ktorým nie len Dánsko, ale aj veľa iných organizácií či ochrancov nesúhlasia a snažia sa tomuto zbytočnému ubližovaniu zabrániť.

Jedná sa o tradíciu, ktorá sa nazýva Grindadráp a vykonáva sa nepravidelne, v závislosti od migrujúcich veľrýb a delfínov. Opakuje sa už stovky rokov a obyvatelia Faerských ostrovov sa aj napriek vytrvalým protestom rôznych organizácii na ochranu prírody tohto zvyku nechcú vzdať. Tento lov nie je komerčný a zúčastniť sa môže každý obyvateľ. Veľryby a delfíny, ktoré migrujú okolo ostrovov, sú loďami ktoré vytvárajú polkruh zahnané až ku pobrežiu. Keď sa dostanú na plytčinu, lovci ich pomocou harpún dotiahnu na breh a veľrybárskym nožom prerežú miechu, vďaka čomu do pár minút zomrú.

faerske otrovy
youtube.com

Kedysi neboli stanovené žiadne zákony a požiadavky na vybavenie lovcov, preto sa často stávalo, že tieto zvieratá boli pobodané a vo veľkých bolestiach trpeli ešte dlhý čas. Preto sa ľudia rozhodli stanoviť určité pravidlá, ktorými toto utrpenie o dosť zmiernili. Počas tohto krvavého rituálu sa vody Nórskeho mora z veľkej časti zafarbia načerveno a brehy sa naplnia mŕtvolami rôznych druhov delfínov a veľrýb. Po tejto udalosti nasleduje veľké hodovanie a zábavy, no predaj veľrybieho mäsa je zakázaný. Popularita Grindradrápu však pomaly ale isto klesá, na koľko sa zitilo, že toto mäso a veľrybí tuk je zdraviu škodlivý. Na Faerských ostrovoch je toto veľká kultúrna udalosť, preto sa na tieto javy častokrát prichádzajú prizerať rodiny aj s malými deťmi. Bojovníci za práva zvierat sa už dlhé roky snažia tomuto zvyku zabrániť, no obyvatelia ostrovov oponujú názorom že títo ľudia nerozumejú ekonomickému významu lovu.

huffingtonpost.com
huffingtonpost.com

Sú dokonca známe prípady, kedy protestantom hrozili až dva roky väzenia za to, že sa snažili tomuto masakru zabrániť. My len dúfame, že sa ochrancom prírody podarí zastaviť toto nemorálne chovanie sa k tak krásnym a impozantným tvorom…

0
Komentovať (0)