Foto: youtube.com (shane05)

Ani mnoho kultových filmov sa nezaobišlo bez vystrihnutých scén. Niektoré by dokonca mohli zmeniť ich význam. Pozrime sa na 10 z nich.

Pri natáčaní každého filmu sa nájde pár vystrihnutých záberov, ktoré možno mali byť použité, avšak v konečnom diele sa nakoniec neobjavili. Prinášame vám 10 vystrihnutých filmových scén, ktoré by možno zmenili pohľad aj na váš obľúbený film. 

Niektoré scény boli vystrihnuté, pretože sa úplne nehodili alebo boli jednoducho naviac. S niektorými samotní režiséri a tvorcovia neboli spokojní, alebo bol film pozmenený kvôli kontroverznosti či nespokojnosti divákov. Rovnako sa občas stáva, že sa musí zmeniť celý koniec. A týka sa to aj známych a kultových filmov. Čo by ste však povedali, keby tieto nie sú vystrihnuté?


The Shining / Osvietenie (1980)

Dnes už kultový film legendárneho filmového režiséra Stanleyho Kubricka, mali možnosť po premiére vidieť diváci s trocha iným koncom, ako ho poznáme dnes. Avšak len tri dni. Po nich sa rozhodol samotný režisér niektoré scény vystrihnúť. Nebol totiž s nimi spokojný. Pôvodná verzia totiž obsahovala na konci filmu ešte dvojminútový epilóg. Vo vystrihnutej scéne boli Danny a Wendy v nemocnici, kde sa zotavovali z Jackovho útoku. V tom prichádza Stuar Ullman, ktorý tvrdí, že dôkladné prehľadanie hotela, neukázalo nič neobvyklé. Scéna končí tým, že Stuart hádže žltú tenisovú loptičku do Dannyho, čo je odkazom a metaforou na scénu, ktorá sa už predtým objavila vo filme. Kubrick si pri svojej tvorbe dal záležať aj na najmenších detailoch, a tak nechal zničiť všetok vystrihnutý materiál. Zachoval sa však ich scenár.


Thelma a Louise (1991)

Thelma a Louise sa rozhodnú utiecť pred svojimi stereotypnými životmi a ocitnú sa v aute na vzrušujúcej ceste. Celý film prináša neuveriteľne pútavú atmosféru, plnú napínavých zážitkov. Ak ste ho však videli, viete, že to pre hlavné hrdinky nedopadne najlepšie. Legendárna silná záverečná scéna, ktorú môžeme vidieť, však nie je pôvodná. Tvorcovia si totiž uvedomili, že diváci nepotrebujú vidieť všetko úplne do detailov a vystrihli tak detailnejšie zábery zachytávajúce ich smrť. Film si teda zachoval svoju sofistikovanosť a neubralo to na jeho atmosfére.


The Lord of the Rings:The Two Towers / Pán prsteňov: Dve veže (2002)

Druhý diel filmovej ságy sa tiež nezaobišiel bez vystrihnutých scén. Túto scénu diváci nemali možnosť zhliadnuť v konečnom vydaní. Neskôr sa však objavila v predĺženej verzii filmu. Vysvetľuje zámery Boromira a Faramira. Pri filmoch, ktoré čerpajú z takého množstva literárneho materiálu, ako je to v tomto prípade, nie je možné, aby sa sfilmovali alebo dostali do kín mnohé scény. Preto je aj úlohou tvorcov vybrať tie najdôležitejšie a najzaujímavejšie.


Reservoir Dogs /Gauneri (1992)

Quentina Tarantina vám určite netreba predstavovať. Jeho filmy sú plné nezabudnuteľných dialógov a scén, ktoré sa stali kultovými. Platí to aj o jeho prvom celovečernom filme Gauneri. Pán Oranžový je postrelený a pán Biely sa ho pokúša udržať nažive, kým dorazí pomoc. Prinášame vám však jednu vystrihnutú scénu, ktorá keby sa v konečnom snímku objavila, mohla zmeniť a ovplyvniť celý jeho koniec. Čo na ňu hovoríte vy?


Kill Bill 2 (2004)

V pokračovaní filmu Kill Bill vidíme, ako sa nevesta po rokoch preberá z kómy a rozhodne sa pomstiť. Film je plný vzrušujúcich a bojových scén. Jedna však bola vystrihnutá, čo je možno v tomto prípade aj škoda. Americký herec a majster bojových umení Michael Jai White v nej totiž predviedol úžasný výkon. Našťastie sa nachádza aspoň na internete a fanúšikovia si ju tak môžu takto naplno vychutnať.


Beetlejuice (1988)

Timovi Burtonovi sa podarilo vytvoriť strelenú duchársku komédiu. Je strašidelná, vtipná a zároveň obsahuje aj prvky hororu. To ju zaraďuje medzi žánrovo najpestrejšie filmy tvorcu. Jej námet sa dotkol témy duchov a posmrtného života. Pôvodná verzia však obsahovala oveľa temnejší koniec, ako mohli diváci vidieť. V pôvodnom závere totiž Lýdia zomrela úmyselne, aby mohla žiť so svojimi novými duchárskymi priateľmi.


Aliens /Votrelec (1986)

Dôstojníčka Ripleyová sa v klasickom sci-fi, z dielne Jamesa Camerona, prebudí po 57 rokoch a zistí, že ako jediná z posádky prežila útok desivého mimozemského tvora. Prichádza na planétu osídlenú kolonistami a dozvedá sa, že jej dcéra Amanda je mŕtva. Diváci však mohli vidieť len chvíľu z tejto sekvencie. Avšak vo vystrihnutej scéne môžeme vidieť, ako Ripleyová naozaj zisťuje a vyrovnáva sa s touto informáciou.


In Bruges / V Bruggách (2008)

Táto čierna komédia od Martina McDonagha sa tiež nezaobišla bez vystrihnutých záberov. Z modernej zločineckej klasiky bola vystrihnutá táto krvavá scéna. Dôvodom bolo, že narúšala celý koncept autenticity filmu. Môže totiž vyvolávať dojem grotesknosti a na diváka pôsobiť komicky. Rovnako by niektoré veci úplne celkom nezapadali, a preto je lepšie, že sa vo filme neobjavila.


Fatal Attraction / Osudová príťažlivosť (1987)

Thriller, ktorý v dobe svojho vzniku vyvolal rad kontroverzných diskusií. Šťastne ženatý Dan počas jedného víkendu strávi románik s Alex. Neprikladá mu však veľký význam a vracia sa do svojho bežného života. Alex to však vidí inak. Nasleduje tak rad samovražedných pokusov alebo vyhrážanie. V pôvodnej verzii to však malo skončiť pre Alex tragicky. Avšak divákom sa tento koniec zrejme nepáčil a režisér Adrian Lyne sa rozhodol pozmeniť ho. Takže dnes si film môžeme pozrieť s koncom, v ktorom žiaľ na mužov románik, tvrdo doplatí člen jeho rodiny.


First Blood / Rambo: Prvá krv (1982)

Predstavte si, že divácky obľúbený film Teda Kotcheffa, v hlavnej úlohe so Sylvestrom Stallonem, skončí úplne inak. Alternatívny koniec podľa knihy, by mohol zmeniť celú koncepciu. Navyše by nevznikli ani jeho pokračovania. V pôvodnom konci vychádzajúcom z materiálu podľa adaptovanej knihy, totiž Rambo zomiera. Takže, ak ste fanúšikmi jeho pokračovaní, môžete byť radi, že sa autori rozhodli koniec nakoniec zmeniť.

Pozri aj: K rozlúšteniu jeho filmov potrebujete indície a aj tak ich pravdepodobne nepochopíte.Toto je 7 najlepších filmov majstra kinematografie, Davida Lyncha

ranker.com, csfd.czmtv.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )