Foto: facebook.com(Chernobyling.festival)/Pixabay

Išli by ste na festival na miesto, ktoré sa preslávilo výbuchom jadrovej elektrárne? Černobyľ je však opradený mýtmi a polopravdami, ktoré je načase vyvrátiť. A presne to je zmyslom naozaj neštandardného festivalu.

Černobyľ aj viac ako 30 rokov po katastrofe, ktorá je jednou z najväčších svojho druhu v dejinách, láka tisícky návštevníkov. Pozor však, ak sa náhodou prerieknete, že sa tam chystáte aj vy, pravdepodobne si vaše okolie začne symbolicky ťukať na čelo. “To sa nebojíš ožiarenia?”  V skutočnosti však pri návšteve tohto miesta vaše telo dostane dávku radiácie, ktorá je viac ako tisíckrát slabšia, než RTG celého tela. Aj o tom vedia usporiadatelia nezvyčajného festivalu CHERNOBYLing, ktorý sa pred pár dňami uskutočnil u našich východných susedov. 

Černobyľský festival sa uskutočnil v meste Slavutych, ktorý je od Černobyľu vzdialené približne 60 km. Cieľom tohto “radioaktívneho” festivalu je navrátiť život do oblasti, v ktorej okrem pár obyvateľov a zveri, príde len zopár návštevníkov. Toto miesto je stále opradené rúškom tajomstva a dezinformácií, ktoré sa šíria medzi vystrašenými ľuďmi. Tak to už býva, že strach pramení z nedostatku informácií a toto miesto nie je výnimkou. Preto sa spojila skupinka mladých nadšencov, ktorí milujú Černobyľ, mesto duchov – Pripiať a Zónu, ktorá je stále opradená rúškom tajomstiev. Preto od 30. augusta do 1. septembra 2017 pripravili trojdňový festival, na ktorom rozhodne nehrozila nuda. Premietali sa filmy, robili sa prednášky, mohli ste si pozrieť viacero umeleckých výstav. Na svoje si prišli aj nadšenci geokečingu. Pozrite si upútavku na tento jedinečný festival:

Výťažok z predaja vstupeniek poputoval na dobrú vec. Usporiadatelia ho venujú “babuškám z Černobyľu,” pôvodným obyvateľom, ktorí sa napriek výstrahám a odporúčaniam rozhodli dožiť svoj život na mieste, ktoré pre nich toľko znamená. V súčasnosti tam žije približne 150 obyvateľov. Vyzbieranú finančnú hotovosť môžu použiť na opravu domov, ktoré sa často nachádzajú v katastrofálnom stave. Určite by bola škoda nechať zapadnúť toto mesto prachom. Je a určite aj bude inšpiráciou pre rôznych umelcov. Veď nenadarmo fantázia v meste duchov, ako sa označuje mesto Pripiať, pracuje na plné obrátky. Fotografie z tohto miesta sú naozaj jedinečné. A často z nich ide práve živočíšny strach.
Cernobyl - Broken Doll
Na festivale vystúpilo nielen viacero umelcov, ale aj expertov. Medzi nimi napríklad aj Oleksander Kupniy, expedítor jadrového reaktoru číslo 4, a dozimetrista, ktorý vo svojej prednáške zverejnil doposiaľ nezverejnené fotografie a videá. Určite je dozvedieť sa veci z prvej ruky na nezaplatenie.

Oleksander Kupniy – expeditor to reactor #4 , dosimetrist and his awesome lecture with never published photos/videos from inside #reactor4 at CHNPP

Posted by CHERNOBYLing festival on Donnerstag, 31. August 2017

Na festivale vystúpila aj bratislavská skupina Signature band, ktorá si očividne užívala natáčanie upútavky.

A ako reagovali ľudia, ktorí sa zúčastnili CHERNOBYLingu? Boli nadšení. Mnohých teší to, že sa zvýši povedomie ľudí o meste, ktoré má za sebou síce naozaj temnú históriu, no naozaj z neho netreba robiť strašiaka.

PS: Už máte program na koniec budúceho leta? Pevne dúfame, že festival bude pokračovať aj ďalším ročníkom.

Pozri aj: Títo traja muži zachránili celú Európu, ktorá by bez ich hrdinského činu nebola obývateľná ešte 500-tisíc rokov

facebook.com/Chernobyling.festival

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )