foto: Marvel

Počas celej histórie filmu ukázali mnohí herci svoj talent a predviedli perfektný herecký výkon. Niektorí herci to dokázali hneď vo svojich prvých filmových rolách.

Niektoré filmové postavy sa nám vryjú do pamäte najmä vďaka perfektnému výkonu hercov, ktorí do nich vložia úplne všetko. Iba pár hercov však dokázalo debutovať hneď vo svojom prvom filme. Týmto 15 hercom sa to však podarilo, vďaka čomu môžeme dodnes spomínať na perfektné filmy s ešte lepším obsadením.

Eddie Murphy – 48 hodín (1982)

Jeden z najznámejších komediantov, Eddie Murphy, je už dnes známy po celom svete a to nielen vďaka postavám, ktoré si zahral, ale aj vďaka svojmu hlasu, ktorý prepožičiava mnohým kresleným postavičkám. Eddie sa prvýkrát objavil vo filme „48 hodín“, kde si zahral jednu z hlavných postáv. Film je o policajtovi a väzňovi, ktorí sa snažia chytiť vrahov. Film získal veľmi dobré recenzie a zarobil viac ako 80 miliónov dolárov. V 40. ročníku Zlatého Glóbusu bol dokonca Murphy nominovaný na cenu „Best New Star Award“. Odvtedy sme mohli herca vidieť už v desiatkach filmov či počuť jeho hlas v rozprávkach, ako napríklad Shrek.

Abraham Attah – Beasts of No Nation (2015)

Herec Abraham Attah debutoval v roku 2015 vo filme „Beasts of No Nation“. Film bol nakrútený na základe románu s rovnakým názvom z roku 2005. Príbeh je o dospievajúcom chlapcovi Agu, ktorý bol detským vojakom. Abrahama objavili v jednej z miestnych škôl, kde hľadali hercov do tohto filmu. Po niekoľkých týždňoch bol Abraham obsadený do hlavnej úlohy, chlapca Agu. Film získal veľmi dobré ohlasy a takisto aj recenzie od mnohých filmových kritikov. Abraham dokonca získal aj ocenenie Marcella Mastroianniho na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach.

Alan Rickman – Smrtonosná pasca (1988)

Alan Rickman sa zaujímal o herectvo veľmi dlho. Dokonca ho aj študoval, a keď v roku 1974 skončil, objavoval sa v rôznych televíznych reláciách či v divadle. Jeho veľká úloha však prišla až v roku 1988, kedy sa Rickman objavil vo filme „Smrtonosná pasca“ po boku Brucea Willisa. V tomto filme debutoval najmä vďaka chladnému a inteligentnému zobrazeniu filmovej postavy, ktorú stvárňoval. Jeho práca v tomto filme bola ocenená kritikmi po celom svete. Rickman získal mnohé ocenenia, ako napríklad cenu BAFTA, Zlatý glóbus či ocenenie Emmy. Mnohí ho však poznajú najmä z filmov o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi, kde si zahral profesora Snape. Alan Rickman zomrel v roku 2016, vo veku 69 rokov, kvôli rakovine pankreasu.

Emma Watson – Harry Potter a Kameň mudrcov (2001)

Emma Watson je dnes už veľmi známou herečkou, ktorej kariéra sa začala debutom vo filme „Harry Potter a Kameň mudrcov“ z roku 2001. Šarm, múdrosť a rozkošnosť 10 ročného dievčatka si získali tisíce fanúšikov. Hermiona sa stala príkladom mnohých dievčat, ktoré sa jej chceli podobať. Emma však po skončení nakrúcania filmov o Harrym Potterovi neskončila so svojou kariérou a naďalej ju môžeme vidieť na televíznych obrazovkách či plátnach kín.

Anna Paquin – Piano (1993)

Anna Paquin je uznávanou herečkou, ktorá sa objavuje v mnohých filmoch. Začínala však ako malé dievča vo filme „Piano“ z roku 1993. Film sleduje vášeň hlavnej hrdinky pre hranie na klavíri. Anna sa dostala do filmu vďaka konkurzu a porazila tak 5000 ďalších kandidátov, ktorí o túto rolu mali záujem. Anna vyhrala cenu s názvom „Best Supporting Actress“ na 66. ročníku Ceny Akadémie a porazila tak herečky, ako napríklad Emmu Thompson či Winonu Ryder. Stala sa druhou najmladšou držiteľkou Oscara vo veku 11 rokov.

Jennifer Hudson – Dreamgirls (2006)

Speváčka Jennifer Hudson sa stala známou najmä vďaka tomu, že účinkovala v talentovej show „American Idol“ v roku 2004. V roku 2005 získala rolu vo filme „Dreamgirls“, vďaka ktorému aj debutovala. Spolu s Beyoncé, Eddie Murphym či Jamie Foxx si zahrala hlavnú úlohu. Jej výkon vo filme sa stretol s príjemnou spätnou väzbou od mnohých filmových kritikov a urobil z nej celosvetovo uznávanú herečku. Hudson sa objavila aj vo filme „Sex v meste“ či v dráme „Winnie Mandela“.

Parminder Nagra – Blafuj ako Beckham (2002)

Parminder Nagra, ktorá má indické korene, pôsobila vo viacerých divadlách v Londýne. V roku 2002 však dostala možnosť zahrať si vo filme „Blafuj ako Beckham“, vďaka čomu si získala slávu po celom svete. Príbeh je o dievčati, ktorá miluje futbal, no rodičia jej ho zakazujú. Síce bol film nízkorozpočtový, získal veľký úspech a zarobil približne 75 miliónov dolárov. Rozpočet na film bol pritom len 6 miliónov dolárov. Nagra získala vďaka svojmu perfektnému výkonu nominácie na Empire Awards a British Independent Film Awards.

John Cazale – Krstný otec (1972)

John začal svoju kariéru v divadle, no pracoval aj ako taxikár, aby mal dostatok financií. Počas jedného z jeho vystúpení v divadle si ho všimol Francis Ford Coppola, ktorý mu ponúkol úlohu vo filme „Krstný otec“. Hoci bola jeho úloha vo filme menšia, film je známy tým, že spravil z mnohých hercov, ktorí v ňom účinkovali, hviezdy svetového formátu. John vo svojej kariére pokračoval ďalej vo filmoch „Rozhovor“ z roku 1994, „Krstný otec II.“ či vo filme „Psie popoludnie“. John Cazale zomrel vo veku 42 rokov. Dôvodom bola rakovina pľúc.

Samantha Barks – Bedári (2012)

Samantha Barks sa stala známou najmä vďaka talentovej show s názvom „I’d Do Anything“, kde skončila na treťom mieste. Neskôr sa objavila v televíznom seriáli s názvom „Groove High“. Jej prvý veľký úspech však prišiel v roku 2012, kedy si zahrala v dráme „Bedári“. Samantha si zahrala Éponine. Vo filme sa stretla s hercami ako napríklad Russell Crowe, Hugh Jackman, Anne Hathaway a Eddie Redmayne. Jej výkon bol mnohokrát spomínaný filmovými kritikmi, ktorí z nej boli nadšení. Bola dokonca nominovaná aj na ocenenie s názvom „Satellite Award“ za najlepšiu herečku. Samantha stále pokračuje v nakrúcaní filmov, no veľký pokrok zaznamenala aj vo svojej speváckej kariére.

Barkhad Abdi – Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama (2013)

Barkhad Abdi urobil svoj debut vo filme „Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama“ v roku 2013. Jeho prvá filmová rola bola naozaj perfektne zahraná, vďaka čomu si vyslúžil mnohé pochvaly od filmových kritikov. Vo filme si zahral aj s Tomom Hanksom. Režisér filmu Paul Greengrass si Abdiho vybral z mnohých kandidátov, ktorí mali o túto rolu záujem. Abdi získal 15 nominácií v kategórií s názvom „Best Supporting Actor“. Okrem toho získal aj ocenenie BAFTA a bol nominovaný na ocenenie Zlatý Glóbus za najlepší herecký výkon.

Dafne Keen – Logan (2017)

Dafne Keen bola v roku 2017 vybraná po niekoľkých konkurzoch na úlohu Laury Kinney vo filme „Logan“. Tento film mal úspech aj vďaka jeho histórií. Hugh Jackman hral rolu Wolverine už v ôsmich filmoch počas 17 rokov. Hneď ako prišiel film do kín, Dafne ukradla trochu z Jackmanovej slávy, najmä vďaka jej profesionalite. Dafne získala nomináciu na cenu „Best Young Performer at Critic’s Choice Awards“ a takisto získala cenu „MTV Movie Award for Best Duo“, ktorú získala spolu s Hugh Jackmanom.

Mark Hamill – Star Wars (1976)

Určite mnohí poznajú slávnu sériu „Star Wars“. Prvý film bol nakrútený v roku 1976 a je zasadený do galaktického prostredia. Režisér George Lucas chcel pre filmovú postavu Luke novú tvár. Vďaka tomu sa dostal do filmu Mark, ktorý vo filme debutoval. Nečakaný obrovský úspech, ktorý sa rovnal takmer 750 miliónom dolárov urobil z Hamilla celebritu známu po celom svete. Marková sláva však bola dosť obmedzená a do ďalšieho filmu sa dostal až v roku 1992, kedy si získal srdcia divákov vo filme „Batman – The Animated Series“.

Tatum O’Neal – Papierový mesiac (1973)

Keď mala Tatum 9 rokov, bola obsadená do filmu „Papierový mesiac“ aj so svojím otcom, Ryanom O’Nealom. Tatum si vo filme zahrala Addie Loggins, vďaka čomu debutovala už v tak mladom veku. Čierno-biely nízkorozpočtový film získal na veľké prekvapenie výborné recenzie od mnohých filmových kritikov. Film bol takisto chválený aj vďaka tomu, ako bol spracovaný. Tatum získala Cenu Akadémie s názvom „Best Supporting Actress“. Takisto získala aj Zlatý glóbus.

Edward Norton – Prvotný strach (1996)

Dnes už známy herec Edward Norton debutoval vo filme „Prvotný strach“ z roku 1996. Edward mal vtedy už 27 rokov, čo bolo pri ostatných hercoch dosť neskoro, no svoju filmovú rolu 19-ročného chlapca, zahral presvedčivo a bravúrne. Vo filme sa objavil aj so známym hercom Richardom Gere-om. Výkon Nortona vyvolal veľkú pozornosť filmových kritikov, ktorí o ňom hovorili len v pozitívach. Herec bol dokonca nominovaný aj na Cenu Akadémie a získal Zlatý glóbus za najlepší herecký výkon. Od roku 1996 sa Edward stal veľmi obľúbeným hercom, ktorý je dnes často obsadzovaný do známych filmov.

Lupita Nyong’o – 12 rokov otrokom (2013)

Lupita získala svoju prvú celovečernú úlohu až po skončení štúdia, v roku 2012. Dostala sa do filmu „12 rokov otrokom“, ktorý jej otvoril brány do filmového sveta. Lupita vo filme zohrala dôležitú úlohu a ukázala, že má naozaj skvelý herecký talent. Herečka získala rôzne ocenenia za svoju úlohu vo filme, vrátane Oscara.

Pozri aj: 10+ hercov, ktorí stvárnili detské podoby známych postáv. Podobajú sa na nich aj dnes?

thecinemaholic.com
Príbehy
0
Komentovať (0)