Foto: TASR/Profimedia

Bieloruská jadrová elektráreň Astravec má opäť problémy.

Mala to byť pýcha bieloruskej energetiky, zatiaľ však robí iba hanbu. Prvá jadrová elektráreň v Bielorusku opäť zastavila výrobu elektrickej energie. Ide o elektráreň Astravec, ktorú prezident Alexander Lukašenko slávnostne otvoril 7. novembra 2020.

Odstávka hneď po spustení

Problémy elektráreň zasiahli už po slávnostnom spustení. Podľa neoficiálnych údajov bola dôvodom odstávky porucha napäťových transformátorov na jednom z agregátov pripojených ku generátoru. Zdroje zdôraznili, že incident z hľadiska úniku žiarenia nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo. Bieloruské ministerstvo energetiky v pondelok informovalo, že podľa výsledkov testov bude v elektrárni Astravec potrebné “vymeniť niektoré elektrické zariadenia”.

Foto: TASR

Problém aj túto sobotu

V sobotu bola jadrová elektráreň v Bielorusku pri teste odpojená, informuje portál O energetice. Spustil sa totiž ochranný systém reaktora. Bieloruské ministerstvo energetiky tiež informovalo, že radiácia v okolí je normálna.

Ochranný systém bol aktivovaný pri pilotnom priemyselnom chode prvého bloku, v rámci ktorého sú testované systémy a zariadenie,” uviedlo ministerstvo.

Foto: TASR

Litva je proti elektrárni

Prvú bieloruskú elektráreň postavila ruská spoločnosť Rosatom za úver v hodnote 10 miliárd dolárov. Nachádza sa na severe krajiny, iba 50 kilometrov od hraní v Litvou. Susedná krajina proti výstavbe elektrárne dlhodobo protestuje a považuje ju za ohrozenie svojej národnej bezpečnosti, verejného zdravia i životného prostredia. Obavy Litvy i viacerých ďalších členských štátov EÚ umocnila aj séria incidentov počas výstavby jadrovej elektrárne.

Elektráreň Astravec má pozostávať z dvoch jednotiek s výkonom 1200 MW. Kolaudácia druhého bloku sa predpokladá v roku 2022, informovala agentúra Interfax. Reaktory VVER používajú aj slovenské jadrové elektrárne.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )