Foto: pexels

Búrky budú slabšie, no bude ich viac.

Momentálne na Slovensku prevláda premenlivé počasie. Krajina je ako keby rozpoltená, niekde je slnečno a príjemné teploty, inde sa mračná zaťahujú a schyľuje sa k búrkam. Pozrite si, čo nás čaká najbližšie hodiny.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako na svojom webe informuje iMeteo, dnešný deň prinesie ďalšiu vlnu búrok. Už včera na Slovensko dorazila prvá vlna dažďov, našťastie, nakoniec sa nepotvrdil scenár, že sa vytvoria aj nebezpečné sprievodné javy. Zvyšok Európy už také šťastie nemal, v Českej republike padali krúpy, Maďarsko zasiahli silné búrky a v Taliansku prišli bleskové povodne.

Neďaleko juhozápadných hraníc sa včera po 15:00 začal formovať búrkový systém, ktorý postupoval ďalej na východ. „Počasie v našej oblasti ovplyvňuje oblasť nižšieho tlaku vzduchu, v rámci ktorej sa do našej oblasti dostáva teplejší a vlhší vzduch. Tento typ vzduchovej hmoty je v letnom období vždy nebezpečný a pomerne priaznivý na rýchlu tvorbu konvekcie,“ píše iMeteo.

Čakajú nás lejaky

Dnes bude na Slovensku oblačno až zamračené, postupne zmenšovanie oblačnosti. Ráno zriedkavo, najmä na východe, hmla. Ojedinele, vo východnej polovici územia na mnohých miestach, prehánky, dážď, výnimočne búrky. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav.

Najvyššia denná teplota bude 19 až 24, na Orave, Liptove, Spiši a Horehroní okolo 17 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov nad morom sa bude pohybovať okolo 8 stupňov Celzia. Fúkať bude slabý, na Zemplíne juhovýchodný až južný vietor do 6 metrov za sekundu (20 km/h). Pri búrkach vietor prechodne zosilnie.

Ako ďalej informuje iMeteo, kopovitá oblačnosť by sa mala začať vytvárať predovšetkým v oblasti hôr severného a východného Slovenska. Tu budú lokalizované prvé búrkové a prehánkové bunky, ktoré sa budú postupne viazať do väčších zhlukov.

S pribúdajúcimi hodinami budú vznikať výraznejšie búrky, ktoré sa postupne môžu dostať aj mimo hôr. S búrkami treba počítať na viacerých miestach, predovšetkým východného Slovenska. Čo sa týka nebezpečných sprievodných javov, tak dnešné búrky budú v porovnaní s tými včerajšími oveľa slabšie. Neočakávame vytvorenie výrazného búrkového systému, ako k tomu došlo včera nad Rakúskom, dnes pôjde skôr o izolované jednotlivé búrkové bunky, ktoré sa maximálne naviažu do multiciel. Dnešný deň teda prinesie búrky, ktoré by mali byť početnejšie ako včera.

Uložiť článok

Najnovšie články