rodinacentropol.cz

Priepasť Macocha je unikátnym skalným úkazom Moravského krasu, nachádzajúceho sa približne hodinu cesty od slovenských hraníc. Macocha ponúka návštevníkom nádherné výhľady, no aj desivú legendu, ktorá stojí za vznikom jej názvu.

Priepasť Macocha je najznámejšia priepasť Moravského kraja. Nachádza sa skutočne len chvíľu od slovenských hraníc a návštevníkom poskytne nezabudnuteľné pohľady a scenérie, ktoré zaujmú vari každého. Macocha sa môže tiež pýšiť titulom najhlbšej priepasti strednej Európy, a tak by ste návštevu tejto krásnej lokality mali aspoň raz za život určite absolvovať. 

Macocha je priepasť hlboká až 139 metrov a široká 174 metrov. Vďaka jej veľkým rozmerom do priepasti preniká dostatok denného svetla, čo umožňuje rozvoj vegetácie. Macocha vznikla prepadom stropu rozsiahlej jaskyne, preto je aj jej dno pokryté úlomkami skál. Dnom priepasti preteká rieka Punkva.

magazin.libimseti.cz
magazin.libimseti.cz

Rieka napĺňa dve jazerá. Horné, prítokové jazero, je hlboké približne 13 metrov, no dolné jazero má už hĺbku na úrovni približne 50 metrov. V období prívalových dažďov však ich hladina výrazne stúpne. Priepasť Macocha je jediné miesto, kde je možné rieku Punkvu vidieť, keďže zbytok jej toku sa nachádza v podzemí.

turistika.cz
turistika.cz

Návštevníkom je prístupný chodník, ktorý vedie pod skalnatými prevismi a pod mohutným portálom jaskynného domu. V podzemí sa nachádza rozsiahly jaskynný komplex Punkevských jaskýň.

ytimg.com
ytimg.com

Do priepasti je možné nahliadnuť z dvoch môstkov. K priepasti je možný prístup kabínkovou lanovkou od vchodu Punkevních jaskýň. Priepasť vytvára unikátny ekosystém pre rastliny a kvetiny.

hotelpanorama.cz
hotelpanorama.cz

Prvá písomná zmienka o vstupe do priepasti pochádza z roku 1663. Začiatkom 20. storočia tu profesor Karel Absolon vykonával rozsiahly výskum a objavil tu Punkevské jaskyne, ako aj macošské vodné dómy, cez ktoré preteká rieka Punkva.

vyletysoucasnosti
vyletysoucasnosti.cz

Názov priepasti vznikol podľa miestnej legendy. Podľa nej v dedine žil sedliak, ktorému umrela žena. Aby neostal sám spolu s malým chlapcom, opäť sa oženil. Nová žena však nevlastného chlapca nemala veľmi v láske, a to najmä po tom, ako sa jej narodilo dieťa. Jedného dňa keď muž nebol doma, zobrala chlapca na jahody až k priepasti. Tam mu povedala, aby pozbieral jahody z kraja priepasti. Keď bol na jej okraji, macocha ho dole sotila. Neskôr si uvedomila, čo spôsobila a pod ťarchou výčitiek skočila do priepasti aj ona. Chlapec sa ale šťastne zachytil a dedinčania ho z priepasti vytiahli. Keď všetkým povedal čo sa stalo, túto priepasť už potom nikto nenazval inak ako Macocha.

interez.sk (mmm), propast-macocha.cz, wikipedia.org, dromedar.sk

Najnovšie články