Priemyselné sneženie v Košiciach, foto: Aeroklub Košice

Letecké zábery Košíc ukazujú, aký vplyv má na okolitú krajinu miestny priemyselný závod.

Snehová pokrývka v Košiciach vyzerá aktuálne pomerne zvláštne. Môže za to zaujímavý meteorologický jav nazývaný priemyselné sneženie, ktorý sa na našom území vyskytuje najčastejšie práve v metropole východu. Zachytiť na fotografiách sa ho podarilo košickému Aeroklubu.

Kým jedno pole pokrýva sneh, na susednom už snehová prikrývka chýba. Hranica pritom nie je jednoznačne stanovená, mizne prirodzene bez viditeľného vzorca. Fotografie, ktoré nám do redakcie na požiadanie zaslal Aeroklub Košice, ukazujú (ne)tradičnú snehovú nádielku v Košiciach. Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vo svojom príspevku, ide o priemyselné sneženie, ktoré je na Slovensku typické práve pre mesto Košice.

Priemyselné sneženie v Košiciach, foto: Aeroklub Košice

„Vzniká (priemyselné sneženie) vo vlhkom inverznom prostredí, kde vplyvom vypúšťania teplej vodnej pary (a ďalších kondenzačných jadier) do inverznej oblačnosti dochádza k tvorbe väčších ľadových kryštálikov,“ píše SHMÚ vo svojom príspevku. Rozdiely v snehovej pokrývke môžu byť podľa SHMÚ mimoriadne, v extrémnych prípadoch aj desiatky centimetrov snehu.

Priemyselné sneženie v Košiciach, foto: Aeroklub Košice

 

„Tie takto postupne narastajú, až začnú vypadávať k zemskému povrchu vo forme snehových vločiek či snehových zŕn. Sú však unášané prúdením v oblačnej vrstve, a preto nasneží len v určitom smere od zdroja, čo jednoznačne vidieť aj na fotografiách, ktoré zhotovil Aeroklub Košice,“ vysvetľuje Slovenský hydrometeorologický úrad.

Priemyselné sneženie v Košiciach, foto: Aeroklub Košice

 

Zaujímavý jav sa v Košiciach vyskytuje pravidelne. „Najčastejšie sa vyskytuje v noci a najintenzívnejšie je pred východom Slnka. V niektorých oblastiach môže byť len poprašok, no o kúsok ďalej nemusí byť nič alebo dokonca môže byť kalamita. Sneží však až v určitej vzdialenosti od zdroja vlhkosti. V prípade Košíc za priemyselné sneženie môžu železiarne USS,“ informoval pri rovnakej situácii v roku 2016 portál iMeteo. Podľa iMeteo zasiahlo priemyselné sneženie ešte v novembri 2019 aj mesto Martin.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )