Foto: Flickr.com

Elizabeth Holmes sa pred pár rokmi vyhrievala na úplnom vrchole spoločenského rebríčka. Dnes je situácia úplne iná.

Elizabeth Holmes bola zakladateľkou spoločnosti, ktorá obrátila naruby svet medicíny. Theranos bol nádejou pre mnohých pacientov. Ako sa však ukázalo, smelé plány boli len vzdušnými zámkami.

Nič netušiaci investori videli v revolučnej spoločnosti obrovskú príležitosť, a tak do nej masívne investovali. V roku 2014 mala spoločnosť hodnotu jednej miliardy dolárov. Sľúbená revolúcia však stále neprichádzala. Dnes spoločnosť stojí na hlinených nohách a je len otázkou času, kedy sa zrúti.

Foto: Wikimedia commons

Elizabeth Holmes sa narodila 3. februára 1984 vo Washingtone. Jej matka Noel bola zamestnankyňou amerického Kongresu a otec Christian to dotiahol do vládnych agentúr. Podnikateľské ambície Elizabeth boli jasné už od útleho detstva.

Keď mala 9 rokov, napísala svojmu otcovi list, v ktorom sa zdôverila, že by chcela objaviť niečo nové, niečo, čo ľudstvo dovtedy považovalo za nereálne. Jej chuť podnikať sa prejavila už v puberte, keď začala predávať program, ktorý prekladal počítačový jazyk do ľudom zrozumiteľnej podoby. Softvér dodávala čínskym školám.

Vo vnútri však cítila, že toto nie je to pravé, a priťahoval ju svet medicíny. Lásku k medicíne zdedila po svojom prapradedkovi Christianovi, ktorý pracoval ako chirurg. Mala však panický strach z ihiel, a práve tento problém riešilo jej budúce podnikanie.

Po štúdiách na strednej škole sa vybrala na Stanfordskú univerzitu, kde študovala chemické inžinierstvo. Štúdium ju bavilo a už v prvom ročníku vďaka dobrým výsledkom získala štipendium v hodnote 3 000 dolárov. Cez letné prázdniny sa zúčastnila pracovnej stáže vo výskumnom centre v Singapure, kde sa dostala vďaka tomu, že ovládala čínsky jazyk. V druhom ročníku štúdia navrhla svojmu profesorovi Channingovi Robertsonovi, že by nebolo zlým nápadom založiť spoločnosť.

S jeho tichou podporou sa to naozaj podarilo, a tak vznikla v roku 2003 spoločnosť Theranos. Elizabeth však nedokázala skĺbiť štúdium a podnikanie, a tak univerzitu opustila. Sídlo jej spoločnosti sa nachádzalo v podzemí vysokoškolského internátu. Aký bol však samotný produkt? Základnou myšlienkou bol odber krvi modernou metódou, kde na rozdiel od  klasickej formy stačí iba malé množstvo krvi a malé neciteľné pichnutie. Test mal byť dokonca schopný odhaliť rakovinu alebo zvýšený cholesterol. Mal byť lacný a mali ho ponúkať v každej lekárni.

foto: Pixabay

Toto bolo prelomové a o novú spoločnosť sa začali zaujímať investori, ktorí dúfali, že sa stanú súčasťou niečoho veľkého a ešte im aj niečo „kvapne“. Na udicu sa chytili aj prominentní investori, ako napríklad zakladateľ Oracle Larry Ellison. Spoločnosť Theranos celkovo na investíciách vyzbierala až 700 miliónov dolárov. Investorov neodradilo ani tajnostkárstvo samotnej šéfky, ktorá držala okolo produktu závoj tajomstva. Taktiež si „vydupala“ posledné slovo pri rozhodnutiach spoločnosti.

Theranos sa stal najtajnejším startupom všetkých čias. Túto taktiku Elizabeth skopírovala od svojho veľkého vzoru Steva Jobsa. Dokonca aj kanceláriu vybavila podobným nábytkom. Jednoducho sa správala ako ženská verzia svojho veľkého vzoru, čo pútalo náležitú pozornosť verejnosti a médií.

Foto: Wikimedia commons

S rastom kapitálu a popularity začala vystupovať aj verejne a zúčastnila sa mnohých besied so známymi osobnosťami svetového biznisu. Theranos sa stala verejne známou spoločnosťou, čo prispelo k ľahkému budovaniu nových partnerstiev. V prvom rade to bolo množstvo kliník, ktoré chceli poskytovať vo svojich ordináciách možnosť testov Theranos.

V tom čase bola Elizabeth najmladšou miliardárkou sveta. Výška jej majetku sa odhadovala na 4,5 miliardy dolárov. Od založenia spoločnosti ubehlo mnoho rokov, ale finálny produkt nebol stále pripravený pre širokú verejnosť. Túto správu sa Elizabeth dozvedela od hlavného výskumníka a jedného z prvých zamestnancov spoločnosti Iana Gibbonsa. Rozhodla sa však mlčať. Nepríjemné otázky a podozrenia však pribúdali.

Do celého prípadu sa následne vložila agentúra na správu potravín a liečiv. Výsledky vyšetrovania neboli vôbec potešujúce a zistilo sa mnoho nepresností v samotných testoch. Spoločnosť Theranos používala namiesto svojho zázračného prístroja Edison, ktorý nepracoval, tak ako mal, klasické prístroje na vyhodnocovanie krvných testov. Túto skutočnosť však nepriznala. Holmes sa snažila situáciu zachrániť a vystúpila v televízii, aby odvrátila pozornosť.

Táto snaha sa však minula účinkom. Do vyšetrovania sa zapojila aj komisia pre cenné papiere a burzu (SEC). Keď sa do niečoho zapojí SEC a nájde nezrovnalosti, znamená to koniec. V marci tohto roka bola obvinená spoločnosť Theramos, jej šéfka Elizabeth a jej o 20 rokov starší expartner Sunny Balwani z obrovského podvodu. Holmes sa vzdala kontroly nad financiami spoločnosti a zároveň aj svojho hlavného rozhodovacieho práva.

Okrem toho zaplatila pokutu pol milióna dolárov a vrátila 18,9 milióna akcií. Ale do chládku nepôjde, ba dokonca mohla zostať vo vedení spoločnosti Theranos, pretože je to súkromná spoločnosť. Z pekla ju to však už nevytrhne. Ak sa nestane nejaký zázrak, tak Theranos dlho neprežije.

Pozri aj: Český poslanec ťažil kryptomenu, no účet za elektrinu znášal štát. Pridal aj originálnu obhajobu

businessinsider.com , wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články