Foto: Archív TASR

Mesiac a pristátie na ňom je mimoriadne obľúbenou témou konšpirátorov.

Tento rok svet oslávil 50. výročie pristátia na Mesiaci. Napriek tomu, že existuje nespočet dôkazov o tom, že Apollo 11 s niekoľkočlennou posádkou na Mesiaci pristálo, stále sú ľudia, ktorí tomu neveria a považujú to za manipuláciu. Ako však uvádza portál The Vintage News, prielom by v tomto smere mohli znamenať kamene, ktoré posádka z Mesiaca doviezla na Zem.

Prípad Buzza Aldrina

Predstavte si, že ste v živote dosiahli niečo skutočne veľké, napríklad ste boli členom prvej posádky, ktorá vkročila na Mesiac. Ľudia však tomu neveria a celé pristátie na Mesiaci považujú za manipuláciu. Zrejme to nie je príliš dobrý pocit, žiaľ, ako píše portál americanmilitarynews pred niekoľkými rokmi musel tomuto čeliť aj Buzz Aldrin.

V roku 2002 na neho zaútočil fanúšik konšpirácií, taxikár, a kričal na neho, že je klamár, podvodník a zbabelec. Nanešťastie, nevypálilo to dobre, taxikár ho prenasledoval dovtedy, kým sa Aldrin nenahneval a neudrel ho. Taxikár Aldrina zažaloval, našťastie, Aldrin vyhral vďaka dôkazom, že ho taxikár obťažoval.

Je možné vyrobiť ich v laboratóriu?

Ku konšpiračným teóriám sa vyjadril aj odborník na mesačné kamene Trevor Ireland, ktorý tvrdí, že hornina z Mesiaca je niečo, čo na Zemi nikde nenájdete a ako píše portál The Sun, výroba takejto horniny v laboratóriách by bola omnoho náročnejšia a to aj finančne, ako samotné pristátie človeka na Mesiaci a návrat na Zem. Na tieto tvrdenia odpovedajú neverci teóriou, že človek na Mesiaci aj tak nebol, ale vyslal tam len sondu so špeciálnou výbavou, ktorá horninu pozbierala a priviezla späť na Zem.

Dielo Billa Kaysinga

Bill Kaysing, ktorý sa podieľa na dizajne motora Saturn V, napísal o konšpirácii v roku 1976 dokonca aj knihu s názvom We Never Went to the Moon: America’s Thirty Billion Dollar Swindle. Práve tento človek je považovaný za toho, kto konšpirácie o pristátí na Mesiaci odštartoval a napriek tomu, že v roku 2005 zomrel, posolstvo sa šíri aj naďalej.

Mnohí ešte aj dnes tvrdia, že zábery, ktoré by mali slúžiť ako dôkaz, boli v skutočnosti vyhotovené na Zemi a nie na Mesiaci. Ďalší zas poukazujú na zle vlajúcu vlajku, na to, že na záberoch nie je vidieť hviezdy, na chýbajúci kráter po rakete, nesprávne padajúce tiene alebo na to, že na nich vidno káble, ktoré na Mesiaci nemajú čo robiť, no vo filmovom štúdiu ich nájdete bežne. Žiaľ, človek je tvor tvrdohlavý, je teda otázne, či mesačné kamene konšpirátorov ozaj presvedčia.

thevintagenews
Uložiť článok

Najnovšie články