obr.: NASA/ESA/G. Bacon(STCI)

Vedcom z NASA sa podarilo učiniť veľmi netradičný objav, ktorým je takmer úplne čierna planéta.

Zistilo sa, že planéta pohlcuje 94% svetla, ktoré na ňu dopadne a to je skutočne nezvyčajné. Exoplanéta, teda planéta obiehajúca inú hviezdu ako Slnko, sa nazýva WASP-12b a je vzdialená 1 400 svetelných rokov od Zeme. Označuje sa tiež ako „horúci Jupiter„. Ide o plynového obra, ktorého poloha je extrémne blízko svojej hosťujúcej hviezdy a vedci sa domnievajú, že cez deň sa tu teploty vyšplhajú až na 2 500 stupňov Celzia, zatiaľ čo nočné teploty dosahujú zhruba polovicu toho, čo je bežné cez deň.

Za použitia Hubblovho teleskopu, tím kanadských a britských vedcov objavil, že planéta dosahuje albedo, teda odrazivosť len na úrovni 0,064. To znamená, že je tmavšia ako asfalt a zároveň dvakrát tmavšia, než náš Mesiac, ktorého albedo dosahuje 0,12. Planéta WASP-12b bola objavená už v roku 2008, kedy sa zistilo, že obieha hviezdu pripomínajúcu Slnko. Tá zapadá do súhvezdia Auriga. Odkedy bola planéta objavená, bola skúmaná niekoľkokrát, no až teraz vieme ako skutočne vyzerá.

Nečakali sme, že objavíme tak tmavú exoplanétu,“ povedal hlavný výskumník Taylor Bell, z kanadskej McGillovej univerzity. „Väčšina „horúcich Jupiterov“ odráža zhruba 40% slnečného svetla.
Hubble traces faint signatures of water in exoplanet atmospheres (artist's illustration)

Planéta má synchronizovanú rotáciu so svojou hviezdou, takže na jednej strane je permanentný deň, zatiaľ čo na druhej nenájdeme nič len nekonečnú tmu. Astronómovia odhadli jej farbu na základe sledovania planéty počas jej presunu popri hviezde. Toto im dovolilo odsledovať, koľko svetla sa odráža na jej dennej strane, no pozorovania dokázali, že v skutočnosti planéta nedoráža žiadne svetlo. To znamená, že denná strana absorbuje všetko svetlo, ktoré planétu zasiahne. Je to dôsledkom toho, že na dennej strane planéty sa nemôžu formovať žiadne oblaky.

WASP-12b obieha svoju hviezdu vo vzdialenosti len tri milióny kilometrov. Vďaka tejto vzdialenosti nie je len extrémna horúca, no zároveň sa natiahla do vajcovitého tvaru. Pokiaľ by ste sa na planétu pozreli zblízka bola by červená práve kvôli žeravému povrchu. Vzhľadom by tak pripomínala rozpálený kov.

Pozri aj: Druhá Zem, ktorá je len na „skok“ od nás? Astrofyzici veria, že novoobjavená planéta by mohla byť obývateľná a je oveľa bližšie ako doteraz objavené exoplanéty

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy