Foto: Pixabay.com

Už ste niekedy rozmýšľali nad tým, po ktorom rodičovi ste zdedili krásu a po ktorom zas múdrosť?

Ak ste niekedy počuli, že vám niekto povedal vetu ako:“Si kópiou svojej mamy!“, mali by ste vedieť, že to nie je úplne pravda. Skutočnosť je taká, že sme viac ako naši otcovia ako naše mamy, a toto tvrdenie je u žien dokonca pravdivejšie. Okrem toho, otcova životospráva, to, ako sa stravuje a ako vyzerá jeho životný štýl, dokáže ovplyvniť zdravie jeho budúceho dieťaťa.

Kľúčové oblasti, ktoré dieťa zdedí po svojich rodičoch, a ktoré sú aj dôležité pri rozpoznávaní tváre sú špička nosa, oblasť okolo pier, veľkosť lícnych kostí, oči a tvar brady. Ľudia, ktorí sú nám podobní, majú zväčša tieto časti tváre veľmi podobné. Naopak, oblasť okolo obočia je vždy veľmi odlišná.

Gény by mali byť logicky rozdelené na polovicu, čiže 50% génov od matky a 50% od otca. Pravdou však je, že mužské gény sú omnoho agresívnejšie, ako tie ženské, a preto je to väčšinou 40% ženských génov a 60% mužských. Aké vlastnosti máme teda od otca a aké od matky?

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Reese Witherspoon (@reesewitherspoon),

Pohlavie

Pohlavie budúceho dieťaťa závisí od otca. Od matky dostáva dieťa vždy chromozóm X a od otca buď X, čo znamená, že to bude dievča alebo Y, čo znamená, že to bude chlapec. Ak má muž veľa bratov, bude mať tým pádom syna a naopak, ak má veľa sestier, bude mať dcéru. Len málokedy sa stane, že by nastal iný výsledok.

Zaujímavosťou je však to, že chromozómy Y obsahujú menej génov ako chromozómy X, to vysvetľuje, prečo je pravdepodobnejšie, že chlapec bude vyzerať skôr ako jeho mama ako otec. Pokiaľ ide o dievčatá, ktoré dostávajú chromozómy X od oboch rodičov, nie je možné predpovedať, ako budú vyzerať.

Kvalita zubov

Ak otec navštevuje zubára veľmi často kvôli problémom, aj jeho deti budú mať pravdepodobne v budúcnosti problémy. Aj napriek tomu, že tvar a veľkosť zubov môžu deti zdediť po oboch rodičoch, mužské gény sú aj v tomto prípade dominantnejšie.

Inteligencia

Gény zodpovedné za inteligenciu sú obsiahnuté v chromozóme X, čo znamená, že synovia svoju inteligenciu dedia po matke. Dcéry svoju inteligenciu dostávajú od oboch rodičov. Avšak, dedí sa len 40% inteligencie, ostatok sa získava počas života. V priemere je IQ chlapca o 15 bodov odlišné ako IQ ich matky.

wikimedia.org

Sklony k duševným chorobám

S vekom sa kvalita spermií znižuje. To je aj dôvod, prečo starší ľudia môžu odovzdať zmutované gény svojim deťom. To zvyšuje riziko vzniku duševných ochorení, autizmu, hyperaktivity alebo bipolárnej poruchy. Taktiež deti, ktoré sa narodili mužom, ktorí majú viac ako 45 rokov, majú väčšiu pravdepodobnosť k samovražedným myšlienkam. Rovnako mávajú tieto deti aj problémy s učením.

V úplne každom veku, muži, ktorí majú nejakú chorobu srdca, ju s veľkou pravdepodobnosťou odovzdajú aj svojim synom. Muži, ktorí sú neplodní a tehotenstvo muselo byť vykonané umelo, majú často synov s rovnakým problémom.

Sklon k hemofílií a autizmu

Jeden z najznámejších ľudí, ktorí mali hemofíliu bol Tsarevich Alexei. Jeho prababička, anglická kráľovná Viktória, ktorá mala gén s hemofíliou ju odovzdala niektorým svojím deťom, vnúčatám a pravnúčatám.

Existujú choroby, ktoré možno zdediť len od matky, no rozvíjajú sa len u chlapcov. Je totižto veľmi nepravdepodobné, že dievčatá dostanú takéto choroby. Stáva sa to v takom prípade, keď má žena s chromozóm X s chorobným génom a prenesie ho na syna.

Hemofília je choroba, ktorá sa dá takto prenášať. Rovnako je na tom aj autizmus, ktorý dedí po svojej matke syn.

Sklon k obezite

Sklon k nadváhe alebo k štíhlej línií sa dedí. Vedci zistili, že hmotnosť a obvod pása je od rodičov zdedený v množstve 25%. Ľudia, ktorí sa pokúšajú zhodiť nejaké kilá, majú tento problém väčšinou zdedený geneticky a v takýchto prípadoch sa len ťažko zbavuje nadbytočných kíl, aj za pomoci športu a zdravej stravy.

Asi vás neprekvapíme, keď povieme, že sklon k nadváhe je dedený omnoho častejšie ako sklon k tomu, aby ste boli prirodzene štíhli. Váha dieťaťa závisí výlučne od ich matky. Nezáleží na tom, koľko váži otec. Ak bola vaša matka vždy chudá, v drvivej väčšine je aj jej dieťa a naopak, ak matka bojuje s nadváhou, jej dieťa môže mať nadváhu hneď po narodení.

Výška

Otcovia ovplyvňujú výšku svojich detí omnoho viac, ako matky. Vysokí muži majú zvyčajne vyššie deti. V priemere asi 60-80% výšky dieťaťa závisí od otca alebo matky a zvyšok je výsledkom stravovania, životného štýlu a zdravia. Okrem toho, nie všetci súrodenci majú rovnakú výšku. Zvyčajne sú mladšie deti o niečo nižšie, ako staršie.

wikimedia.org

Farba očí

Hnedá farba očí je dominantným génom. Ak má jeden z rodičov, najmä otec, hnedé oči a druhý modré alebo zelené, vaše dieťa bude mať pravdepodobne hnedú farbu očí. Šanca, že vaše dieťa bude mať modré oči je nulová.

Modré oči by dieťa mohlo mať len v tom prípade, ak má jeden rodič gén zodpovedný za modrú farbu.

Modrá farba je dominantnejšia ako zelená, no aj napriek tomu sa môže stať, že aj keď majú obaja rodičia modré oči, ich dieťa bude mať hnedé.

Jamky v lícach

Jamky v lícach sú veľmi silným génom. Ak má aspoň jeden z rodičov jamky, je veľmi pravdepodobné, že budú mať jamky aj ich deti.

Kučeravé vlasy

Kučeravé vlasy sú naozaj veľmi krásne a veľa mamičiek sníva o tom, že budú mať deti s takýmito vlasmi. Pravdou však je, že aj keď majú vlasy dominantný charakter, neznamená to, že dieťa po svojej matke alebo otcovi takéto vlasy zdedí.

Funguje to tak, že ak majú obaja rodičia kučeravé vlasy, bude ich mať aj ich dieťa. Ak majú obaja rodičia rovné vlasy, dieťa bude mať aj dieťa rovné vlasy, ak má jeden z rodičov kučeravé vlasy a druhý rovné, dieťa by malo mať kučeravé.

Môže sa však stať, že ak majú obaja rodičia kučeravé vlasy a niekto v rodine rovné, ich dieťa bude mať rovné vlasy.

Ako bude vyzerať vaše dieťa?

Pozrite sa na rodinné fotografie oboch rodičov. Dávajte si pozor na znaky, ktoré sa vyskytujú pri väčšine príbuzných, ako napríklad krivý nos, kučeravé vlasy, tmavé oči. Tieto vlastnosti sú dominantné a je veľmi pravdepodobné, že ich bude mať aj vaše dieťa.

brightside.me
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy