Foto: Pixabay (Ilustračné)

Lukáš Mužla / / Veda
Len pár dní po Vianociach našu planétu minul asteroid vo veľkosti autobusu.

Kým sme si všetci užívali vianočné sviatky, našu planétu minul nebezpečne blízko prelietavajúci asteroid. Astronómovia ho objavili presne na Štedrý deň a o tri dni už míňal Zem vo vzdialenosti oveľa menšej ako tej, ktorú americký úrad NASA kategorizuje za nebezpečnú. Napriek tomu sme sa o ňom dozvedeli až vtedy, keď už bol pre Zem minulosťou.

2017 YZ4. Tak nazvali astronómovia asteroid, ktorý po prvý raz spozorovali 24. decembra 2017. Za jeho „objavením“ stoja vedci z observatória Mount Lemmon Survey v americkej Arizone. Asteroid sa k Zemi blížil rýchlosťou približne 9600 m/s a o tri dni po jeho spozorovaní míňal Zem v nebezpečnej vzdialenosti 224 000 nad povrchom planéty. Zdá sa to síce veľa, no NASA vyhodnocuje ako nebezpečnú už vzdialenosť cudzích objektov od Zeme v hodnote 7 400 000 km. V tomto prípade sa teda jednalo o extrémne blízke cudzie teleso, ktoré preletelo priestorom medzi Zemou a Mesiacom.

Foto: Pixabay (ilustračné)
Foto: NASA

Asteroid 2017 YZ4 má veľkosť asi 15 metrov a pre Zem nepredstavoval žiadne riziko. Jeho trajektória bola síce blízko našej planéty, no priama zrážka nehrozila. Ak by aj existovalo riziko nárazu na zemský povrch, asteroid tejto veľkosti by napáchal len lokálne škody. Žiadna vianočná apokalypsa s 5 ročným meškaním po roku 2012 teda nehrozila. 2017 YZ4 je jedným 2000 asteroidov blízkych Zemi, ktoré NASA tento rok objavila. Presnú polohu však dokáže určiť len pri 3% z nich a je teda možné, že sa podobné prekvapenia budú opakovať. Deň po Vianociach sa totiž v oblasti kategorizovanej ako „blízka Zemi“ nachádzalo 17 506 objektov.

Pozri aj: Zatmenia, meteorické roje či hranica čiernej diery. 7 najväčších astronomických udalostí, na ktoré by ste sa mali v roku 2018 pripraviť

independent.co.uk
0
Komentovať (0)