Foto : Our Production Team

Takáto je skutočná tvár bezpečnostných pásov.

Dopravná premávka je častokrát nebezpečnejšia, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Zvyčajne si za volant sadneme s myšlienkou, že cestujeme do určitého cieľa, ale netušíme, čo nás môže na tejto ceste postretnúť. V skutku nám ani nenapadne zamyslieť sa nad tým. Neraz ale na trase číhajú nástrahy, ktoré nás môžu veľmi jednoducho pripraviť o život. 

Zabrániť tragickému scenáru by mal hlavne bezpečnostný pás, ktorý sa nachádza v každom aute. Aj napriek prítomnosti tejto vymoženosti ho mnoho vodičov či cestujúcich stále nevníma ako niečo, čo by im malo pomôcť.

Novozélandská dopravná agentúra (NZTA) a marketingoví špecialisti z Clemenger BBDO majú v tomto smere jasno. Podľa štatistík zomrie na cestách v ich krajine ročne až 90 ľudí úplne zbytočne a to len preto, lebo nemali zapnutý bezpečnostný pás. Preto sa rozhodli na základe názorných príkladov ukázať, aká je skutočná tvár tejto vymoženosti.

V spolupráci s firmou PROFX, venujúcej sa špeciálnemu make-upu a 10 mužmi, ktorí v minulosti boli účastníkmi dopravnej nehody, vytvorili zaujímavú kampaň. Na fotografiách môžete vidieť hodnovernú rekonštrukciu toho, čo dokáže spôsobiť bezpečnostný pás v prípade silného nárazu.

“Bezpečnostný pás skutočne zanecháva stopu, ako môžete vidieť na fotografiách,” komentovala situáciu pohotovostná špecialistka doktorka Natasha McKay, ktorá poskytla kampani svoj odborný názor. “Zachránia vám život, ale zanechajú na vás stopu na dôkaz toho, ako to dokázali.”

Noste bezpečnostný pás s hrdosťou

Kampaň bola spustená samotnými mužmi, ktorí prežili, prostredníctvom sociálnych sietí, na ktorých pôsobia. Jej súčasťou sú billboardy s fotografiami umiestnené pri cestách a video svedectvá jednotlivých mužov. Okrem povzbudenia k ich používaniu je jej úlohou vyzvať ľudí k zdieľaniu osobných skúseností a novej šance na život vďaka bezpečnostným pásom.

NZTA okrem toho apeluje na mužov, ktorí tento bezpečnostný prvok nepovažujú za dostatočne dôležitý pre nich samotných. Z ich pohľadu sú skôr akýmsi voliteľným doplnkom auta, než prostriedok na záchranu života. No v prípade svojich blízkych na jeho zapnutí trvajú. Preto sa ho snažili prezentovať ako niečo, čo budú aj títo odvážlivci chcieť používať.

Liam Bethell

Liam sa nachádzal len 200 metrov od svojho domu, keď do jeho auta z boku narazil kamión. Výsledkom nehody bolo množstvo zlomených rebier, tri zlomené stavce a krvácanie do mozgu, ktorého následkom bola kóma trvajúca 10 dní. Zobudil sa deň pred tým, než sa narodila jeho dcéra.

Prežil vďaka bezpečnostnému pásu.

Foto : Our Production Team

Kahutia Foster

Kahutia bol na ceste domov od svojho priateľa. Nezvládol riadenie a v ďalšom momente sa už auto s ním vo vnútri rútilo mimo cesty. Na streche sa ocitlo ešte pred tým, než narazilo do stromu.

Život mu zachránil zapnutý bezpečnostný pás.

Foto : Our Production Team

Dion Perry

Dionov príbeh sa odohral za nepriaznivých podmienok. Počas dažďa je šoférovanie obzvlášť nebezpečné a inak to nebolo ani v tomto prípade. Jeho auto sa dostalo do šmyku, stalo sa neovládateľným a nakoniec skončilo v priekope. Len kúsok od stĺpu vysokého napätia.

Aj napriek tomu, že bolo jeho auto absolútne zničené, on z neho dokázal vystúpiť so zopár odreninami, aj vďaka bezpečnostnému pásu.

Foto : Our Production Team

Dan Mason

Dan bol v momente nehody 21 ročným mladíkom. Počas toho, ako cestoval z nočnej zmeny domov, do neho narazil opitý vodič. Nehoda vyústila početnými zraneniami, medzi ktoré sa zapísali zlomené rebro, sánka a poškodenie mozgu. Okrem toho museli záchranári na Danovom krku vykonať trachektómiu.

Za záchranou jeho života stojí bezpečnostný pás.

Foto : Our Production Team

Rick Haira

Rick sa vydal na cestu len kúsok mimo mesta Hanstings. No v momente, keď prechádzal cez železničné priecestie, jeho auto bolo zasiahnuté vlakom. Stalo sa neovládateľným a zastavil ho až transformátor.

Predtým, aby Ricka vyhodilo z auta ho uchránil bezpečnostný pás.

Foto : Our Production Team

Dylan Chirnside

Dylan sa nachádzal len niekoľko kilometrov od svojho domu, keď doň zo strany narazil kamión. Následkom nehody bolo zranenie hlavy a vážna zlomenina jednej z hlavných kostí, ktorá prepája hlavu s chrbticou.

Vďaka bezpečnostnému pásu Dylan prežil a bol schopný zotaviť sa v priebehu 1,5 roka.

Foto : Our Production Team

Willy Carberry

Willyho auto prerazilo zvodidlá a nasledujúcich 50 metrov sa rútilo. Zastavil ho až elektrický stĺp. Ešte pred nárazom sa auto stihlo prevrátiť na bok.

Pred smrťou ho zachránil bezpečnostný pás.

Foto : Our Production Team

James McDonald

James sa nachádzal na ceste, ktorou cestoval každodenne. Zhodou okolností mu do očí zasvietilo slnko a nedopatrením strhol volant do protismeru. Auto sa ocitlo pod kolesami kamióna, ktorý ich mal až 18 ton. Následok mal podobu zlomenej ruky a nosa rozdeleného na dve časti.

Aj napriek tomu prežil, vďaka bezpečnostnému pásu.

Foto : Our Production Team

Will Giles

V momente, keď Will zastavil so svojim autom na križovatke, zo zadu doň narazilo iné. To síce neznie veľmi komplikovane, no následky boli ďaleko horšie, nakoľko náraz musel byť skutočne silný. Došlo k zraneniu mozgu, mladík sa musel znova naučiť chodiť a rozprávať.

Bezpečnostný pás ho zachránil pred smrťou.

Foto : Our Production Team

James Liberona-Feek

James bol účastníkom čelnej zrážky, z ktorej vyviazol so zlomeninou ruky a oboch nôh. Okrem toho bolo niekoľko vnútorných orgánov pomliaždených.

Po osemmesačnej rehabilitácií bol schopný opäť chodiť, aj vďaka bezpečnostnému pásu.

Foto : Our Production Team

Pozrite si tiež videá, ako sa muži pripravovali na fotografovanie:

Fotografie boli uverejnené so súhlasom autorov projektu

boredpanda.com, beltedsurvivors.nz
0
Uložiť článok
Komentovať