Tieto zaujímavosti ste o pyramídach možno nevedeli.

Staroveké pyramídy sú bezpochyby tou najzaujímavejšou pamiatkou, ktorá nám zo starovekej histórie ostala. Dodnes sú najobľúbenejšími historickými miestami, ktoré každoročne navštívia milióny ľudí z celého sveta. Čo všetko o nich viete? Načo vlastne slúžili, ako boli postavené a čo sa ukrýva v ich útrobách? Po prečítaní tohto článku zistíte, že ste ich vlastne vôbec nepoznali.

Zaujímavosti o pyramídach

Ukrývajú mnohé tajné miestnosti, pasce a tajné chodby

Takúto predstavu nám dáva väčšina holywoodskych filmov z priestorov starovekých pyramíd. Pravdou však je, že pyramídy nič také neobsahujú. „Tajné miestnosti“ boli v skutočnosti na rôzne účely využívané robotníkmi, ktorí pyramídy stavali a okrem nich do nich nemal nikto iný prístup. „Tajné chodby“ a iné priestory slúžili aj ako zásobárne kyslíku a prípadné núdzové východy. Na druhú stranu je pravdou, že mnohé zákutia starovekých pyramíd nie sú dodnes preskúmané, pretože sa archeológovia obávajú poškodenia celej historickej stavby.

Aj USA má svoju pyramídu

Nájdete ju v štáte Illinois neďaleko mesta Collinsville. Táto pyramída má dokonca väčšie základy ako tretia najväčšia pyramída na svete, Pyramída Slnka. Na rozdiel od svojich „sestier“ bola postavená zo zeminy a ílu a nie z kameňa.

Ako boli vlastne postavené?

Vedci sa domnievajú, že pri stavbe pyramíd využívali Egypťania mokrý piesok. Ten znížil trenie, a tak bolo presúvanie obrovských kamenných balvanov o niečo jednoduchšie. Túto hypotézu im potvrdila nástenná maľba, ktorú našli v hrobe nomarchu Djehutihotepa.

Jediný staroveký div sveta

Veľká pyramída (Chufova pyramída) v Gíze je jediným zo siedmych starovekých divov sveta, ktorý sa zachoval dodnes, a pritom sa jedná o najstaršiu z týchto siedmych stavieb. Egypťanom trvala stavba asi 20 rokov a takmer 4000 rokov sa jednalo o najväčšiu stavbu sveta, kým ju nepredbehla Lincolnova katedrála.

Kráľovnina komora

Preskúmanie tejto časti Veľkej Pyramídy trvalo neuveriteľných 18 rokov. Skúmanie začalo v roku 1993, keď nemecký inžinier Rudolf Gantenbrink po prvý raz s pomocou robota vstúpil do priestorov tejto komory, no po 60 metroch narazil na prvú prekážku. Ďalšie projekty s robotmi a kamerami boli realizované v roku 2002 a 2011.

Dvere do sveta mŕtvych

V mnohých pyramídach našli archeológia akési „falošné dvere“. Tieto dvere predstavovali v starovekom svete akýsi prechod zo sveta živých do sveta mŕtvych. Orientované boli smerom na západ, pretože práve táto svetová strana predstavovala pre Egypťanov cestu za posmrtným životom.

 2 milióny kamenných blokov

Na výstavbu Veľkej Pyramídy v Gíze boli použité až 2 milióny kamenných blokov. Odborníci odhadujú, že táto stavba, 30-krát väčšia ako Empire State Building, váži asi 5 miliónov ton. Tento komplex je tak obrovský, že jeho obrysy je možné vidieť aj z Mesiaca.

Najväčšia pyramída

Skutočne najväčšou pyramídou na svete však nie je ani jedna zo starovekých egyptských stavieb. Prvenstvo v objeme totiž drží Veľká pyramída Cholula, ktorej objem presahuje 4,5 milióna metrov kubických.

Orientácia na sever

Napriek tomu, že Starovekí egypťania nedisponovali žiadnym GPS zariadením, dokázali vďaka svojim výpočtom postaviť pyramídy v Gíze tak, že sú všetky orientované priamo na sever. Jedná sa o zázrak, ktorí si vedci nevedia dodnes nijako vysvetliť. Niet pochýb, že staroveký Egypt predstavoval jednu z najvyspelejších civilizácií našej planéty.

Veľká Sfinga

Veľká Sfinga, ktorá ochraňuje pyramídy v Gíze, je dodnes najväčšou sochou na svete. Je postavená z vápenca a jej vek dosahuje už 4500 rokov.

Útok na pyramídy

Egyptské pyramídy zažili aj svoje ťažké časy. Počas vlády kurdského panovníka v Egypte, Al-Aziza, boli staroveké pyramídy poškodené. Al-Aziz nakázal zničiť a rozobrať tieto historické stavby, no jeho čin sa našťastie nepodarilo dokončiť a pyramídy ostali „len“ poškodené.

wikipedia.org

Teplota v pyramídach

Napriek tomu, že sa Egyptské pyramídy nachádzajú uprostred horúcej púšte, ktoré počas dňa zažívajú extrémne teplotné amplitúdy (v noci aj okolo 0°C), zostáva teplota v pyramídach prevažne konštantná. Architekti, ktorí navrhli stavbu pyramíd, spravili tak dokonalú prácu, že sa v ich vnútri teplota pohybuje neustále okolo 20°C.

8-boký ihlan

Zdá sa vám, že je pyramída tvarovaná do dokonalého 4-bokého ihlanu (podstava štvorec)? Budete asi prekvapení. keď zistíte, že pyramídy v Gíze majú v skutočnosti 8 strán. Túto zaujímavosť však len tak jednoducho nezbadáte. Ďalšie steny, ktoré sa nachádzajú v strede hlavných 4 stien, sú totiž najlepšie viditeľné z vtáčej perspektívy.

Viditeľné na kilometre

Vedcom sa podarilo zrekonštruovať ako asi vyzerali pyramídy vo svojich začiatkoch. Pravdepodobne boli postavené z lešteného vápenca, ktorý odrážal slnečné lúče a pyramídy vytvárali akýsi maják. Boli tak viditeľné na kilometre ďaleko.

Využitie

Pyramídy mali v rôznych kútoch sveta rôzne využitie. Kým tie egyptské slúžili ako hrobky pre faraónov zo starovekého Egyptu, o tisíce kilometrov ďalej ich americkí Indiáni využívali ako božie chrámy. Rovnako tak bolo aj v kolíske ľudskej civilizácie, Mezopotámii.

Materiál z Brazílie

Nie je žiadnym prekvapením, keď sa dnes postaví budova z materiálu, ktorý bol vyťažený na druhom konci kontinentu. Podobne to však urobili aj Mayovia! Mayské pyramídy, ale aj obyčajné domy, boli postavené zo sľudy, ktorá pochádzala z Brazílie. Ako ju na takú obrovskú vzdialenosť dopravili?

Ihriská v strede pyramíd

Pyramídy amerických Indiánov slúžili aj na zábavu. V ich útrobách sa totiž často nachádzalo akési kruhové „ihrisko“, ktoré obyvateľom slúžilo na rôzne športy a zábavné aktivity.

Najviac pyramíd na svete

Aj keď pyramídovou krajinou je jednoznačne Egypt, ani zďaleka nemá týchto stavieb najviac. Rekordérom je oblasť Núbie v severnom Sudáne, kde bolo postavených viac ako 250 pyramíd, ktoré sú však asi o 800 rokov mladšie ako tie egyptské. Všetky z týchto stavieb boli však už pred stáročiami úplne vykradnuté.

Rituály na deťoch

Archeológom sa podarilo nájsť hrozivé dôkazy o tom, že v mexickej Pyramíde Slnka boli na deťoch pravdepodobne vykonávané rôzne obetné rituály. V jej vnútri totiž našli niekoľko pohrebísk a pozostatky dvanástich detských tiel, z ktorých desať malo odseknuté hlavy.

 Dozvedeli ste sa niečo nové? Dúfame, že áno…

Uložiť článok

Najnovšie články