Foto: NASA/JHUAPL/SWRI

Pluto už niekoľko rokov nie je planétou. No mnohým astronómom sa to nepáči.

Mnohí z nás sa ešte na základnej škole učili, že slnečná sústava má deväť planét. Avšak v roku 2006, na konferencii Medzinárodnej astronomickej únie v Prahe v roku 2006, sa prepisovali učebnice. Planéta Pluto, deviata a zároveň posledná planéta našej sústavy, sa stala oficiálne trpasličou planétou a zo zoznamu planét bola tak vyškrtnutá. Mnohí astronómovia s tým, ale ani po 12 rokoch nesúhlasia. 

Dôvodom bolo, že Pluto údajne nezodpovedá definícii planéty, ktoré boli nanovo dané. Tie hovoria o tom, že planéta musí byť na obežnej dráhe Slnka. Po druhé, musí mať dostatočnú vlastnú gravitáciu, aby sa vytvorila do guľovitého, či takmer guľovitého tvaru a tretia definícia hovorí o tom, že planéta musí byť taká „dominantná“, že si svoje okolie vyčistí od ostatných telies. A práve túto poslednú definíciu Pluto nespĺňalo.

Vzhľadom k tomu, že Pluto je obklopené Kuiperovým pásom, je obklopené rojom menších ľadových telies. Preto bolo rozhodnuté, že Pluto planétou jednoducho nebude.

Foto: wikimedia.org (Bmx naj)

Astrobiológovia Alan Stern a David Grinspoon uviedli pre Washington Post, že definícia je zbytočne prísna a hovoria, že obsahuje zjavné chyby. Podľa nich to znamená, že ani naša Zem nie je planétou, keďže má okolo seba veľké množstvo asteroidov, a tiež tak svoje okolie „nevyčistila“. Okrem toho definícia neberie do úvahy exoplanéty, teda také planéty, ktoré sa nachádzajú mimo našej slnečnej sústavy. Čím viac takýchto planét objavujeme, tým viac sa definície planéty, ktoré boli novo stanovené, popierajú.

Stern a Grinspoon, autori projektu Make Pluto Great Again (analógia na Trumpov predvolebný slogan: Make America Great Again) tvrdia, že termín planéta by sa mal používať na označenie akéhosi „sveta“ s vlastnými geofyzikálnymi vlastnosťami.

Foto: wikimedia.org (ESO-L. Calçada)

„Používame slovo planéta pre opísanie sveta s určitými vlastnosťami. Keď vidím niečo ako je Pluto, ktoré má tečúce ľadovce dusíkatého ľadu alebo modrú oblohu s vrstvami oxidu uhličitého či metánu, ja a moji kolegovia ho prirodzene označujeme za planétu“ vysvetľujú Stern a Grinspoon.

V rozhovore sa tiež títo páni vyjadrili, že Medzinárodná astronomická únia je zložená z neodborníkov na planéty, ktorí študujú najmä čierne diery a galaxie. O tom, čo je planéta a čo nie, by mali rozhodovať organizácie, ktoré sa venujú planétam. Stern a Grinspoon navrhujú, že planétou by sme mali nazývať guľovité objekty vo vesmíre, ktoré sú menšie ako hviezdy. Samozrejme, nie každý s týmto súhlasí, keďže potom by to znamenalo, že aj mnohé mesiace v slnečnej sústave, by spĺňali definíciu pre planétu.

Či sa teda Pluto niekedy opäť dostane do zoznamu planét a prinavráti sa mu hrdosť a česť, ktorú si „užívalo“ od roku 1930 do roku 2006, je nateraz otázne. Avšak istá šanca pre Pluto tu je.

Pozri aj: Ako dobre poznáte vesmír? Tento kvíz dokáže na 100% zvládnuť len ten, kto má vesmír v malíčku

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články