foto: Pixabay

Kremnican / / Série
Určenie najväčšieho hradu na svete nie je také jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Rôzne zdroje uvádzajú rôzne najväčšie hrady na svete podľa rôznych kritérií. V našom článku budeme vyhádzať z celkovej rozlohy hradných komplexov určenej za pomoci satelitných snímok.

V Guinessovej knihe rekordov je ako najväčší hradný komplex na svete zapísaný Pražský hrad. Na druhej strane wikipedia uvádza, že najväčší momentálne obývaný hrad je Windsor v Anglicku. My vám prinášame zoznam 10 najväčších hradov na svete podľa ich rozlohy vypočítanej z Google Maps a KML kalkulačky na výpočet plochy zo satelitných snímok.  

10. Hrad Edinburgh (35 737 m2)

Edinburgský hrad predstavuje najväčšiu dominantu škótskeho hlavného mesta. Niektoré z budov hradného komplexu sa datujú do 16. storočia. Najstaršou budovou na hrade je St. Margarets Chapel, ktorá bola postavená začiatkom 12. storočia.

wikimedia.org

9. Citadela v Aleppe (39 804 m2)

Citadela vypínajúca sa nad sýrskym mestom Aleppo patrí k najstarším hradom na svete. Územie hradu bolo obývané už v treťom tisícročí pred Kristom. Počas stáročí bolo mesto pod kontrolou rôznych civilizácií, medzi ktoré patria napríklad Gréci, Byzantínci a Mameluci. Hrad dostal svoju konečnú podobu v 13. storočí.

wikimedia.org

8. Hrad Himeji (41 468 m2)

Hrad Himeji je považovaný za najkrajší hrad v Japonsku. Ako zázrakom ho nezničili žiadne prírodné katastrofy, občianske vojny a ani bombardovanie počas druhej svetovej vojny. Hrad bol postavený v 14. storočí. Neskôr k nemu boli pristavané ďalšie časti, pričom dnešný vzhľad nadobudol v roku 1609.

wikimedia.org

7. Budínsky hrad (44 674 m2)

Hrad, ktorý sa nachádza v hlavnom meste našich južných susedov, bol opevnený v 13. storočí po tom, čo Mongoli spustošili značnú časť Európy. Pri nájazdoch Mongolov sa obyvatelia mesta nemali kde skryť, a preto sa rozhodlo, že sa v meste vybuduje pevnosť. Hrad bol mnohokrát prestavaný, vďaka čomu na ňom dnes môžeme obdivovať gotické a barokové prvky.

wikimedia.org

6. Spišský hrad (49 485 m2)

Každému Slovákovi dobre známy Spišský hrad je šiestym najväčším hradom na svete. Samotný hrad bol opevnený v 13. storočí a nádvorie neskôr v 15. storočí. Postupom času sa však znižovali nároky na obranu, pričom údržba hradu stála šľachticov veľké finančné prostriedky. Preto hrad začal pustnúť a požiar z roku 1780 definitívne určil budúcnosť Spišského hradu. Poslední majitelia hradu boli Čákiovci, ktorým patril až do roku 1945.

wikimedia.org

5. Hrad Hohensalzburg (54 523 m2)

Hrad Hohensalzburg nesie názov podľa rakúskeho mesta Salzburg, v ktorom sa aj nachádza. Tento hrad patrí k najzachovalejším a najväčším hradom v Európe. Bol postavený už začiatkom 11. storočia a dobudovaný bol koncom 15. storočia.

wikimedia.org

4. Hrad Windsor (54 835 m2)

Najväčší momentálne obývaný hrad na svete a zároveň najväčší anglický hrad. To sú prívlastky hradu Windsor, ktorý je už niekoľko storočí jedným z oficiálnych sídiel britských monarchov. Veľa času tu trávi aj terajšia britská panovníčka Alžbeta II.

wikimedia.org

3. Pražský hrad (66 761 m2)

Pražský hrad je najväčší hradný komplex na svete podľa Guinessovej knihy rekordov. Prvé zmienky o hrade pochádzajú z 9. storočia a pôvodný hrad bol niekoľkokrát prestavaný, naposledy v druhej polovici 18. storočia. V hradnom komplexe sa nachádza známa Katedrála sv. Víta a Bazilika sv. Juraja.

wikimedia.org

2. Pevnosť Mehrangarh (81 227 m2)

Táto indická pevnosť sa týči nad mestom Jodhpur na 122 metrov vysokom kopci. Jej hradby sú vskutku pozoruhodné – na šírku majú 21 metrov a na výšku 36 metrov. Pevnosť bola postavená v roku 1459 Raom Jodhom, ktorý založil mesto Jodhpur. Dnešný vzhľad získala pevnosť v 17. storočí.

wikimedia.org

1. Hrad Malbork (143 591 m2)

Celá stredná Európa je charakteristická množstvom hradov a inak to nie je ani u našich severných susedov v Poľsku. Hrad Malbork je najväčší hradný komplex na svete a bol postavený v roku 1274. Hrad slúžil na obranu Rádu nemeckých rytierov pred nepriateľmi. Hrad sa neustále zväčšoval kvôli potrebám pribúdajúcich rytierov. V roku 1456 sa na hrade vzbúrila časť rytierov a tí tento hrad predali poľskému kráľovi Kazimírovi IV Jagelovskému.

wikimedia.org

Na našom území a v našej tesnej blízkosti sa nachádzajú majestátne hrady, ktoré patria medzi najväčšie na svete. Ktorý z hradov ste už navštívili?

Pozri aj: Spišský hrad či hrad Beckov. Takto by vyzerali niektoré slovenské hrady po rekonštrukcii do ich historickej podoby

touropia.com
0
Komentovať (0)