Foto: Twitter (Rob Cross)

Pred mesiacom, konkrétne 15. apríla, sa celý svet so smútkom pozeral na obrovský požiar slávnej katedrály.

Požiar sa na druhý deň podarilo uhasiť, no škody sú obrovské. Okamžite sa začali ozývať miliardári, ale aj obyčajní ľudia, ktorí na obnovu Notre-Dame poskytli finančné prostriedky. A nezaháľali ani architekti. Tí začali prichádzať s viacerými návrhmi, ako by mohla katedrála vyzerať. 

Mnohé návrhy boli zaujímavé a odrážali minulosť katedrály avšak aj s nádychom prítomnosti. A potom vznikli aj návrhy, ktoré by sme pokojne mohli nazvať recesiou. Pozrite si výber architektonických nápadov, od takých, ktoré by aj stáli za úvahu ich realizovať, až po také, ktoré sú skôr na pobavenie, či zamyslenie sa.

Ekologický skleník

Architektonické štúdio NAB prišlo s inovatívnou víziou, pomocou ktorej by na vrchu katedrály mohol vyrásť ekologický inkluzívny skleník, ktorý by mal navyše pridanú edukatívnu funkciu. Skleník by mal navyše poskytnúť miesto, vhodné pre vzdelávanie v oblasti poľnohospodárstva, záhradníctva a permakultúry. Jeho hlavným cieľom by bolo sprostredkovať tieto aktivity deťom a študentom a prinavrátiť ich kladný vzťah k prírode.

Ak vás tento návrh zaujal, viac o ňom sa dozviete v našom článku, ktorý sa mu podrobne venoval.

 

Bazén na streche

Štokholmské architektonické štúdio predstavilo veľmi odvážny návrh rekonštrukcie. Na strechu totiž umiestnilo bazén. Ten by ponúkal bezkonkurenčný výhľad na Paríž. Okolo bazéna by boli umiestnené sochy 12 apoštolov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa designboom magazine (@designboom),

 

Louis Vuitton Notre-Dame

Jedným z prvých miliardárov, ktorý sa rozhodli venovať finančné prostriedky na opravu katedrály, bol aj Bernard Arnault, šéf spoločnosti  LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton. Na štedrý dar 200-miliónov eur sa rozhodol reagovať brazílsky umelec Peter Ribs zo štúdia Entrequadra Novas Mídias.

Katedrálu by zhotovil tak ako pred požiarom, avšak by sa na nej nachádzalo logo spoločnosti Lous Vuitton.

 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ribs (@pedroribs),

Parkovisko na streche Notre-Dame

Yung Yonge predstavil víziu, ktorá je skôr satirou. Zverejnil Twitter s popisom: „Ak by Američania rekonštruovali Notre-Dame„. Írsky architekt Rob Cross jeho návrh ešte upravil a zmenil ho na viacposchodové parkovisko.

Mc Notre-Dame

A v bizarných návrhoch pokračujeme. Sieť rýchleho občerstvenia McDonald’s umiestnená v slávnej katedrále Notre-Dame. Ponad katedrálu by sa tiahlo typické logo a strecha by zmenila farbu načerveno.

Sklenená kupola

Futuristická vízia od dizajnéra Juana Françisca Rondu je umiestniť katedrálu pod obrovskú sklenenú kupolu. Tá by sa stala oázou pokoja a mieru, v ktorej by sa nachádzali stromy a dostatok zelených plôch.

Cirkus Notre-Dame

Tento návrh sa objavil na facebookovej stránke Trust Me, I’m an „Architect“. Má symbolizovať celkový „cirkus“ ktorý panuje ohľadom rekonštrukcie katedrály. Namiesto strechy je umiestnený cirkusový stan.

Ktorý z týchto návrhov vás najviac svojou bizarnosťou zaujal?

dezeen

Najnovšie články