Foto: TASR - Martin Baumann

Pápež František sa stretne s prezidentkou, diplomatmi a ďalšími predstaviteľmi občianskej spoločnosti.

Pápež František dnes začína svoj program zdvorilostnou návštevou u prezidentky Zuzany Čaputovej, stretne sa aj s jej rodinou. Na nádvorí Prezidentského paláca sa stretne aj s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru.

Čaputová sa spoločne s pápežom presunula na stretnutie medzi štyrmi očami do zlatého salóna v Prezidentskom paláci. Prítomný tam bude aj tlmočník, pretože Čaputová bude počas schôdzky hovoriť v slovenskom jazyku a pápež v talianskom. Obvykle je na osobný rozhovor so Svätým Otcom vyhradených 15 minút, hlava štátu však dostala “nadpriemerný čas”. Nasledovať bude stretnutie Svätého Otca s úzkou rodinou Čaputovej v Zelenom salóne Prezidentského paláca.

Foto: TASR – Martin Baumann

Pápež spolu s prezidentkou vystúpia na stretnutí s príhovormi. Na podujatí, ktoré sa uskutoční po oficiálnom uvítacom ceremoniáli, sa zúčastní približne 500 pozvaných hostí zo všetkých sfér politického a spoločenského života.

Presný harmonogram dnešného dňa

  • 09:15 – Privítací ceremoniál v Prezidentskom paláci v Bratislave
  • 09:30 – Zdvorilostná návšteva u prezidentky SR v Zlatom salóne Prezidentského paláca
  • 10:00 – Stretnutie s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru v záhrade Prezidentského paláca v Bratislave – Príhovor Svätého Otca
  • 10:45 – Stretnutie s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave – Príhovor Svätého Otca
  • 15:00 – Stretnutie predsedu vlády s predstavenými Štátneho sekretariátu
  • 16:00 – Súkromná návšteva centra “Betlehem” v Bratislave
  • 16:45 – Stretnutie so židovskou komunitou na Rybnom námestí v Bratislave – Príhovor Svätého Otca
  • 18:00 – Stretnutie s predsedom parlamentu na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave
  • 18:15 – Stretnutie s predsedom vlády na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave

Neskôr sa stretne aj s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave, následne s predstavenými Štátneho sekretariátu.

Popoludní sa pápež František vyberie na návštevu centra Betlehem, ktoré sa stará o bezdomovcov a opustených. Následne sa na Rybnom námestí stretne aj so židovskou komunitou. Stretnutie je naplánované na námestí, kde bola v roku 1893 postavená synagóga. Tá dokonca prežila druhú svetovú vojnu. V roku 1969 ju komunisti zbúrali spolu s bývalým židovským getom. Dnes je na námestí pamätník holokaustu. Bratislava bola dlho považovaná za centrum židovského života. Počas holokaustu však zahynuli tisícky bratislavských židov.

Program zavŕši stretnutím s predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina) a predsedom vlády Eduarda Hegera (OĽaNO).

Pápež František v nedeľu 12. septembra pricestoval na svoju prvú návštevu Slovenska. Naposledy navštívila hlava katolíckej cirkvi, pápež Ján Pavol II, Slovensko v septembri 2003. Pápež František na Slovensku pobudne do stredy 15. septembra. V pondelok 13. septembra má program v Bratislave, v utorok 14. septembra navštívi Košice a Prešov a svoju návštevu ukončí 15. septembra na púti v Šaštíne.

0
Uložiť článok
Komentovať