Foto: facebook.com (Artkino za zrkadlom)

Prosím, aby ste prijali tento list ako dokument. Toto je moja spoveď. Ja, Olga Hepnarová, obeť vašej beštiality, odsudzujem vás k trestu smrti zrazením a prehlasujem, že za môj život je x ľudí málo...

Olga Hepnarová postavila samú seba do role mučeníčky. V tomto liste, ktorý napísala dva dni pred brutálnym činom a poslala do novín vysvetlila, ako ho chce uskutočniť. Bol to výplod chorého mozgu duševne chorej ženy alebo bezcitný plán vrahyne? Mali Olgu čakať smrť a trest alebo psychiatrická liečebňa?

Mnohí ju považovali za zvláštnu. Už v období keď študovala, stala sa ,,neobľúbenou“ medzi svojimi spolužiakmi. Tí ju bili, týrali a vymýšľali si rôzne prezývky. Jej život bol naozaj ťažký. Pochádzala z rodiny bankového úradníka a zubárky.  Postupom času sa u nej začali prejavovať psychické problémy, ktoré spôsobili aj to, že Olga sa časom stala neschopná komunikovať s ľuďmi. Skončila na psychiatrii. Tam si dokončila školu a keď sa odtiaľ dostala, našla si prácu. Postupom času strácala kontakt so svojou rodinou a tak žila sama, odpútaná od všetkých, ktorí jej boli blízki. 10. júla 1973 v Prahe autom zabila 8 ľudí a tým sa stala 8-násobnou vrahyňou. V pražskej pankráckej väznici bola odsúdená na trest smrti obesením.

Foto: Wikimedia

Pomsta spoločnosti

V deň jej 22. narodením si požičala nákladné auto a vyčkávajúc na vhodnú chvíľu, vrazila do skupiny ľudí, ktorá čakala na prichádzajúcu električku. Stalo sa to na Strossmayerovom námestí v Prahe, na ktorom v tom čase stál dav asi tridsiatich ľudí. Na mieste zomreli traja z nich a ďalší piati po následkoch zranenia. Po útoku ostala sedieť v aute, nejavila žiadne známky rozrušenia, iba sedela a s nikým nekomunikovala. Za nejakú dobu začala tvrdiť, že to urobila úmyselne. Olga mala všetko do detailov naplánované. V aute mala nachystané oblečenie aj cigarety, aby jej vo väzení nechýbali. Polícia pátrala po motívoch činu, ale všetko, čo našla v priestoroch, kde sa Olga nachádzala, boli len psychologické knihy. Všetky tieto knihy však boli veľmi náročné, také, ktoré človek normálne nečíta.

Svedkovia

Tento brutálny čin videlo množstvo ľudí, ktorí sa v tom čase nachádzali na tomto tragickom mieste. Ľudia už z diaľky videli že k nim prichádza nákladné auto, ale nikoho v tej chvíli ani nenapadlo, že s ním táto 22 – ročná žena prejde až na chodník. Niektorí svedkovia z miesta činu okamžite ušli. Psychicky nezvládli túto situáciu. Iní tvrdia aj to, že niekoľko dní nechodili do práce či prestali na pár dní šoférovať auto. Sú aj takí, ktorým ešte dnes, keď vidia veľké autá, zovrie srdce. 

Foto: Wikimedia

Neslávne slávna

Ja, Olga Hepnarová. Tak znie názov filmu, inšpirovaného osobou vrahyne, ktorá sa rozhodla pomstiť svetu beštiálnym spôsobom. Film mal premiéru 14. apríla 2016 a jeho tvorcovia sa v ňom snažili naozaj podrobne priblížiť život mladej ženy a nájsť príčiny tohto agresívneho aktu.

Mladá žena potrebovala šokovať svet, pretože jej chýbala pozornosť. Podľa nej si ju ľudia nevšímali, len sa jej vysmievali. Sama tvrdila, že bola hračkou spoločnosti. Chcela sa pomstiť a vymyslela to naozaj hrôzostrašne. Súdni znalci potvrdili, že netrpela žiadnu duševnou chorobou a za svoj čin je plne zodpovedná. Olga Hepnarová bola popravená 12. marca 1975 ako posledná žena v Československu. Trest smrti bol zrušený v roku 1990.

Ak vás príbeh Olgy Hepnarovej zaujíma a chceli by ste sa o ňom dozvedieť niečo viac, odporúčame vám film z roku 2016 s názvom Já, Olga Hepnarová, ktorý ponúka pohľad na traumatický život a desivý čin poslednej popravenej ženy v Československu.

Pozri aj: George Stinney: Mal iba 14 rokov a popravili ho na elektrickom kresle. To, či bol naozaj vinný, nie je ani po dlhých rokoch isté

YouTube

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články