Foto: SITA

Svoju milenku najskôr zastrelil, rozštvrtil a potom sa sám chcel zabiť.

Ruskom otriasa desivý prípad vraždy, ktorú mal spáchať popredný ruský profesor histórie a odborník na Napoleona, Oleg Sokolov. Podľa priznania mal zabiť svoju mladú milenku a bývalú študentku Anastasiju Ješčenkovu. Mala len 24 rokov.

63-ročný vysokoškolský učiteľ histórie viedol pomerne normálny život. Učil na Petrohradskej štátnej univerzite, kde vyštudoval aj ruský prezident Vladimir Putin a netajil sa ani blízkymi vzťahmi s ruskými predstaviteľmi. O to viac jeho ohavný čin verejnosť pobúril. Nič totiž nenasvedčovalo tomu, že by mohol mať psychopatické sklony.

Okrem iného Sokolov vyučoval aj na parížskej univerzite Sorbonna, je autorom kníh o francúzskom cisárovi Napoleonovi Bonapartem a v roku 2003 dostal dokonca  francúzske vyznamenanie Rad Čestnej légie. Pôsobil aj ako poradca pri tvorbe viacerých historických filmov a zúčastnil sa na rekonštrukcii napoleonských vojen. Skrátka, v očiach všetkých bol hocičím, len nie chladnokrvným vrahom. Všetko sa ale zmenilo v osudný večer 7. novembra, kedy došlo k obrovskej tragédii.

Milenecký vzťah so študentkou

Sokolov mal milenecký vzťah so svojou študentkou, 24-ročnou Anastasijou Ješčenkovou. Ako vo svojej správe uviedla TASR, profesor aj jeho milenka študovali najmä francúzske dejiny a radi sa aj obliekali do dobových kostýmov, Sokolov najmä do kostýmu Napoleona.

Na archívnej snímke zo 16. septembra 2012 popredný ruský profesor histórie a odborník na Napoleona Oleg Sokolov má odetú Napoleonovu uniformu z roku 1812 pri príležitosti 200. výročia bitky pri Borodine v Petrohrade. Foto: TASR/AP Photo (Dmitri Lovetsky)

No tak, ako bol svojej práci oddaný, holdoval aj alkoholu a bol citovo nevyrovnaný, čo zrejme tiež prispelo k tomu, že svoju študentku a milenku napokon pri večernej hádke v spomínaný deň zastrelil a jej telo následne rozštvrtil. Odrezal jej hlavu, ruky, nohy a jednotlivých častí tela sa mal podľa vyšetrovania zbavovať v priebehu dvoch nasledujúcich dní po brutálnej vražde.

Vražda v afekte?

K tragédií podľa Sokolova došlo 7. novembra po tom, ako sa obaja pohádali a stratili nad sebou kontrolu. „To dievča, ktoré bolo pre mňa prekrásnym ideálom, sa premenilo na netvora,“ uviedol počas súdneho pojednávania. Ješčenkova vraj žiarlila na jeho deti z prvého manželstva, počas hádky ho napadla nožom a on sa len bránil.

„Počas hádky sme nad sebou obaja stratili kontrolu. Nepamätám si, ako sa to stalo. Nikdy som taký nebol, napadla ma nožom,“ zdôraznil ruský akademik. Konal v vraj v afekte, uvádza TASR.

Častí tela sa chcel zbaviť v ľadovej vode rieky Mojka, po čom mal údajne v pláne spáchať samovraždu v Petropavlovskej pevnosti, jednej z najslávnejších pamätihodností v niekdajšom hlavnom meste cárskeho Ruska. Oblečený chcel byť ako Napoleon.

Foto: TASR/AP Photo (Dmitri Lovetsky)

To sa mu ale napokon nepodarilo. Policajti ho prichytili priamo v rieke aj s batohom obsahujúcim ženské končatiny. Svoju vinu priznal a takmer okamžite začal spolupracovať s vyšetrovateľmi.

Pri obhliadke Sokolovovho domu sa policajtom naskytol nepekný pohľad. 24-ročná Ješčenkova bola bez hlavy a končatín a na mieste činu našli aj pílku, ktorou profesor telo svojej milenky rozštvrtil.

Sokolovov právnik Alexandr Počujev naznačil, že jeho klient bol zrejme v strese alebo citovo rozrušený. „Je to starší človek,“ povedal právnik a dodal, že jeho klienta po zatknutí museli liečiť v nemocnici na podchladenie. Tam sa aj k vražde napokon priznal.

Podľa posledných informácií ruských médií, Sokolov svoju milenku zabil preto, že sa s ním chcela rozísť a presťahovať sa do Moskvy. To 63-ročný univerzitný profesr odmietal akceptovať a zabil ju obzvlášť ohavným spôsobom.

Talentovaný učiteľ

Celá vec je o to desivejšia, že aj napriek Sokolovovej povahe nič nenaznačovalo tomu, že by niečoho takého mohol byť schopný. Aj samotní študenti ho opísali ako talentovaného učiteľa, ktorý vedel dobre napadobniť francúzskeho cisára a jeho generálov. Zároveň ho však niektorí opísali aj ako „fanatika“, ktorý volal svoju milenku „Joséphine“ a rád sa nechal oslovovať veličenstvo. Ich vzťah bol verejným tajomstvom.

„Nikomu to neprekážalo, bola to jej vec,“ uviedol o vzťahu bývalý Sokolovov študent Fjodor Danilov, ktorý svojho učiteľa opísal ako výstredného muža, ktorý občas kričal na francúzštine, no uznával ho ako jedného z najlepších pedagógov univerzity.

“To, čo sa stalo, je jednoducho príšerné,” vyjadril sa pre AFP nemenovaný pedagóg z Petrohradskej štátnej univerzity. Povedal, že Sokolov bol oddaný práci, ale takisto bol citovo nevyrovnaný a nadmerne pil alkohol.

Nie je to pritom prvýkrát, kedy mal Sokolov opletačky so zákonom. Médiá uvádzajú, že už v roku 2008 zbil inú ženu, ktorej sa tiež vyhrážal zabitím. Za tieto skutky však nikdy obvinený nebol.

Foto: TASR/AP Photo/Dmitri Lovetsky)

Samovraždu chcel spáchať dvakrát

Krátko po čine Sokolova chytila panika, potreboval sa zbaviť častí tela, ktoré svojej mŕtvej milenke odrezal. Potom chcel spáchať samovraždu, no nepodarilo sa. Žiť s pocitom, že niekoho pripravil o život totiž nechcel a podľa jeho ďalšieho konania ani nechce. O samovraždu sa totiž následne pokúsil ešte raz počas rekonštrukcie prípadu s policajtmi navôkol. Médiá o tom informoval Sokolovov právnik Počujev.

Obvineného úlohou bolo predviesť, akým spôsobom zabil Juščenkovu a ako rozrezal jej telo. Tú chvíľu Sokolov podľa správ TASR údajne využil a keď mu policajti sňali putá, pokúsil sa poraniť dýkou. Ani tento pokus však podozrivému profesorovi nevyšiel a nariadené mu boli ďašie psychiatrické vyšetrenia. Počas celej rekonštrukcie vraždy bol Sokolov podľa britského denníka Daily Mail pod drobnohľadom strážcov a na sebe mal nepriestrelnú vestu a helmu.

TASR, Daily Mail
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )