Foto: Screen: Youtube (rnz)

Na severnom ostrove Nového Zélandu sa objavila prepadlina, ktorá je považovaná za najväčšiu, aká sa v miestnych zemepisných šírkach objavila.

V dôsledku vzniku tejto prepadliny sa tu zjavila priepasť, ktorá odhalila slušné množstvo histórie našej planéty. Táto prepadlina vznikala podľa odborníkov celé desaťročia. Prepadlina sa objavila v máji tohto roku, 15 kilometrov juhovýchodne od mesta Rotorua. Rozlieha sa na veľkosti porovnateľnej s dvomi futbalovými ihriskami a poľahky by ste do nej schovali šesť poschodí vysokú budovu.

Najväčšia prepadlina, akú som kedy videl, mala asi tretinu veľkosti z tejto, takže je skutočne obrovská,“ hovorí geológ Brad Scott. Asistent, ktorý pracuje na farme, kde sa prepadlina utvorila, na ňu narazil celkom náhodou. Len tak-tak sa jej vyhol, keď na motorke zaháňal dobytok. Keď sa v ten deň rozvidnelo, išiel skontrolovať miesto, ktoré sa mu takmer stalo osudným.

Zrejme nie je nutné hovoriť, že bol v absolútnom šoku. Prepadlina je kvôli dobytku v súčasnosti oplotená, no ako hovorí farmár: „kravy nie sú hlúpe, nespadnú tam, lebo si uvedomujú nebezpečenstvo.“ Podľa Brada Scotta sa prepadlina mohla tvoriť celé desaťročia, ak nie sto rokov. Počas tohto obdobia dažďová voda narúšala miestnu pôdu, čo vyústilo v takýto hrozivý obraz.

Táto 20 metrov hlboká jama však nie je len skvostná na pohľad. Svojim utvorením dala priestor vedcom na ďalšie skúmanie hlbín našej planéty. Vrstvy skál, sedimentov a pôdy sa tak stali novým rajom pre geológov. „Na spodku tejto prepadliny sa nachádza 60-tisíc rokov starý vulkanický nános,“ upresňuje Scott. „Potom tu máme zhruba 10 až 12 metrov sedimentov a na najvyšších troch metroch môžeme pozorovať vrstvu sopečného popola.

Takáto veľká prepadlina však mohla vzniknúť len v dôsledku jednej veci, a tou bol intenzívny dážď. V máji tu padlo 170 mm zrážok len za 38 hodín čo sa veľmi výrazne pričinilo o rozpad miestnej pôdy. V nasledujúcich týždňoch budú vulkanológovia a geológovia veľmi zaneprázdnení, zatiaľ čo obyčajní ľudia z okolia budú naďalej šťastní, že ich táto monštruózna jama nezhltla. A najšťastnejší bude asistent farmára, ktorú tu takmer skončil aj so svojou motorkou.

sciencealert.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy