J. Villodres by order of Jmarchn, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

S koronavírusom bojuje ľudstvo už viac ako rok.

Aj po roku sa však stále objavujú nové symptómy zákerného ochorenia. Prejavuje sa najmä horúčkou, suchým kašľom či stratou čuchu a chuti. Odborníci však objavili nový príznak, a to nepríjemnú kožnú vyrážku.

Bolesti svalov a kĺbov, pocit vyčerpanosti, ťažkosti s dýchaním či bolesti hlavy patria taktiež medzi bežné príznaky koronavírusu. Ako však píše portál Science Alert, neustále sa objavujú nové, menej bežné príznaky. Patrí medzi ne napríklad kožná vyrážka. Štúdia publikovaná prostredníctvom portálu Pubmed ukázala, že až u 17 % pacientov trpiacich koronavírusom sa v počiatočnom štádiu ochorenia objavia zmeny na koži. Až už 21 % je vyrážka jediným príznakom koronavírusu.

Pre odborníkov je toto zistenie dôležitým krokom vpred. Čím viac totiž budú vedieť o tom, ako koronavírus vplýva na pokožku človeka, tým skôr bude možné identifikovať doteraz skryté, asymptomatické prípady nákazy. Na čo si teda dávať pozor?

Lézie na pokožke

Začervenané a opuchnuté lézie sa vyskytujú najmä na chodidlách a na prstoch nôh. Miestami sa môžu objaviť pľuzgiere. Približne po dvoch týždňoch nadobúdajú lézie výraznejšie sfarbenie, postupne však zmiznú aj bez akejkoľvek liečby. Najčastejšie ich majú adolescenti alebo mladí dospelí, ktorí majú len mierne príznaky koronavírusu alebo sú celkom asymptomatickí.

Sapp, Public domain, via Wikimedia Commons

Avšak vzhľadom na to, že sa lézie vyskytujú najmä u pacientov s miernymi príznakmi, väčšina z nich sa nedá otestovať na koronavírus. Zatiaľ totiž nie je jasné, v ktorom štádiu ochorenia sa kožné zmeny objavujú. Ako informuje štúdia, ktorej sa zúčastnilo 26 ľudí s podozrením na koronavírus, ani jeden z nich nemal respiračné ťažkosti, aj keď lézie na koži malo až 73 % pacientov.

V čase, keď sa lézie prvýkrát objavili, mali všetci negatívne testy na koronavírus. Je teda možné, že lézie sa objavujú neskôr, v niektorých prípadoch až 30 dní po tom, ako sa človek koronavírusom nakazí. Existuje niekoľko teórií, ktoré sa snažia vznik lézií objasniť. Jedna z nich napríklad tvrdí, že koronavírus spôsobuje drobné poškodenia ciev. Dochádzať môže k umieraniu buniek a k vzniku drobných zrazením v prstoch na nohách, píše The Lancet.

Makulopapulárna vyrážka

Pojem makulopapulárna vyrážka opisuje ploché, ale aj vyvýšené oblasti pokožky so zmenenou farbou. Ako informuje štúdia publikovaná v časopise British Journal of Dermatology, z 375 pacientov až 47 % trpelo touto vyrážkou. Vyskytuje sa zvyčajne v oblasti trupu a najčastejšie ňou trpia pacienti v strednom veku, ktorí majú vážnejší priebeh ochorenia. Vyrážka sa objavuje 26 až 30 dní po nakazení sa a zmizne po 7 až 18 dňoch.

James Heilman, MD, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Žihľavka

Žihľavka je zvyčajne sprevádzaná nepríjemným svrbením. Ako informuje portál NCBI, do jednej zo štúdií sa zapojili pacienti zo štyroch čínskych a talianskych nemocníc. Ukázalo sa, že až 26 % pacientov trpelo počas ochorenia žihľavkou. Trpia ňou častejšie pacienti v strednom veku s vážnejším priebehom ochorenia a objavuje sa spolu s ďalšími príznakmi. Problémom je však fakt, že nie vždy je žihľavka prejavom koronavírusu. V niektorých prípadoch je to reakcia tela na lieky, ako napríklad kortikosteroidy či remdesevir.

Vezikulárne lézie

Vezikulárne lézie sú drobné podkožné vyrážky naplnené tekutinou podobajúce sa na ovčie kiahne. Sú zriedkavejšie, ako vyššie spomenuté kožné zmeny. Objavujú sa u pacientov s vážnejším priebehom ochorenia, a to približne 14 dní po nakazení sa. Odhaduje sa, že ich pravdepodobne spôsobuje zápalový proces, s ktorým musí telo dlhodobo bojovať.

Uložiť článok

Najnovšie články