foto: Epic drama

Vďaka seriálu sa dozvieme, ako sa ľudia vyrovnávali s následkami vojny vo svojom každodennom živote.

Hrôzy druhej svetovej vojny si, našťastie, nevieme ani len predstaviť. Túto neodmysliteľnú súčasť histórie však treba poznať. V škole vás síce naučia, kto v nej bojoval, koľko ľudských životov si vyžiadala a aj o čo v nej išlo, avšak nepovedia vám, čo sa odohrávalo v hlavách vojakov či obyčajných ľudí. Práve túto stránku rozoberá nový seriál Svet v plameňoch, ktorý sleduje prelínajúce sa osudy ľudí z Británie, Poľska, Francúzska, Nemecka či USA. Niektoré z príbehov sú založené na skutočných udalostiach.

Priateľstvo Lois Bennett a Connie Knight

Po vypuknutí vojny sa seriálové Lois a jej priateľka Connie pripojili k skupine ENSA (Entertainments National Service Association), aby cestovali okolo vojenských základní po Európe, kde vystupovali pre vojenské jednotky.

foto: Epic drama

Skupina, kde sa Lois a Connie stali členkami, je inšpirovaná multikultúrnou skupinou Two Shades z 30. rokov 20. storočia. Postava Lois, ktorú v seriáli stvárňuje britská herečka Julie Brown, je inšpirovaná babičkou tvorcu seriálu Svet v plameňoch, Petera Bowkera. Ona bola súčasťou hudobného zoskupenia spolu s jej afro-karibskou priateľkou, ktorú Bowker oslovoval familiárne – teta Anna – tak vznikol charakter Connie, ktorú hrá Yrsa Daley-Ward.

foto: Epic drama

Peter svoju babičku nikdy nepoznal, no teta Anna bola rodinná priateľka, ktorá s jeho rodinou chvíľu žila. To mu poskytlo cestu k ich príbehu, no zároveň mu to umožnilo získať pohľad na to, ako sa svet pre ženy zmenil, no takisto, aké príležitosti sa pre ne otvorili.

Novinárka, ktorá nahlásila vypuknutie vojny

Postava Nancy Campbell, ktorú si v seriáli zahrala známa oscarová herečka Helen Hunt, je inšpirovaná vtedy 29-ročnou novinárkou Clare Hollingworth, ktorá pracovala pre Telegraph v Poľku. Koncom augusta 1939 sa pripojila k novinám a o dva dni neskôr presvedčila vedenie, aby ju poslalo na poľsko-nemecké hranice.

foto: Epic drama

Stala sa prvou novinárkou, ktorá nahlásila vypuknutie druhej svetovej vojny. Podala správu o nemeckej invázii do Poľska po tom, čo videla nemecké tanky a vojská na poľskej hranici. Povráva sa, že bola milenkou britského diplomata, požičala si jeho auto, odviezla sa na hranicu a práve tam videla usporiadané stovky Hitlerových tankov. Keď volala do kancelárie, nik jej neveril. Dala teda telefón do okna a povedala: „Vypočujte si to.“

foto: Epic drama

Otec trpiaci PSTD

Douglas Bennett je otcom Lois, ktorý trpí šokmi (dnes známymi ako PTSD – posttraumatická stresová porucha) po tom, čo videl hrôzy prvej svetovej vojny. Takýmito šokmi trpeli po prvej aj druhej svetovej vojne tisícky mužov.

foto: Epic drama

Príbeh je inšpirovaný starým otcom scenáristu Petera Bowkera, ktorý utrpel útok horčičným plynom. Ten bol využívaný Nemcami počas prvej svetovej vojny. Vystavenie horčičnému plynu spôsobilo pľuzgiere a takisto aj vnútorné krvácanie. Bowkerov starý otec bol vodič, rovnako ako seriálový Douglas. Jeho postavu v seriáli stvárňuje herec Sean Bean – laureát cien EMMY a BAFTA, ktorý je všetkým známy z Game of Thrones, kde hral Neda Starka alebo z Pána prsteňov, kde si zahral Boromira.

Servírka, ktorá sa pridala k odboju

Postava mladej servírky z varšavského baru, ktorá má pomer s prekladateľom Harrym je inšpirovaná mladými ľuďmi, ktorí sa pripojili k poľskému odboju počas druhej svetovej vojny.

Armia Krajowa, doslova Krajinská armáda bola najväčšia ozbrojená odbojová organizácia v Poľsku počas druhej svetovej vojny. Dokázala narušiť nemecké zásobovacie vedenie na východnom fronte a poskytnúť britskému vojsku spravodajské služby. Dokázala zachrániť viac židovských životov ako ktorýkoľvek západný spojenec.

foto: Epic drama

Scenárista Peter Bowker sa príbehom inšpiroval, keď čítal osobné poznámky v Imperial War Museum. V tej dobe si denník viedlo veľa ľudí, takže existuje obrovský archív. Práve jeden takýto denník, ktorý patril čašníčke pracujúcej vo Varšave sa k Bowkerovi dostal. Bolo to pre neho skutočne zaujímavé čítanie, pretože jeden odsek bol o káve, ďalší sa týka chlapcov, no a ďalší o pridaní sa k odboju.

Kasia takisto predstavuje obyčajných obyvateľov Varšavy a Poľska, ktorých životy sa kvôli nemeckej okupácii výrazne zmenili.

foto: Epic drama

Ak vás zaujíma viac takýchto príbehov inšpirovaných skutočnosťou, no aj osudy seriálových postáv, sledujte seriál Svet v plameňoch, ktorý sa bude už dnes, 10. novembra vysielať na Epic Drama.

V spolupráci s Viasat
Uložiť článok

Najnovšie články