Foto: The Ocean Cleanup

Plastový odpad nájdete už všade na svete.

Či sa vyberiete na zamrznuté arktické planiny alebo na dno Mariánskej priekopy, odpad, a to najmä plastový, nájdete už vyslovene všade. Často nie je okom viditeľný, ide o tzv. mikroplasty. Tie väčšie kusy odpadu zas vytvárajú v oceánoch celé ostrovy.

Systém 001/B bol úspešne spustený

Spoločnosť The Ocean Cleanup však uvádza, že odpadky budú pomaly ale isto ubúdať. Systém 001/B bol totiž úspešne spustený do prevádzky a začal zbierať prvé kopy odpadu. Testovanie systému prebiehalo posledný rok a zmienka o ňom padla prvýkrát ešte v roku 2012 na jednej z konferencií TedX. Myšlienku prístroja, ktorý by bol sebestačný a na zbieranie odpadkov by využíval len energiu získanú z morskej vody, prezentoval pred 7 rokmi Boyan Slat.

Hlavným cieľom projektu je odstránenie tzv. Veľkého pacifického ostrova odpadkov a 001/B odštartoval z kanadského mesta Vancouver ešte začiatkom tohto leta. Ide už o druhý pokus, no zdá sa, že to bude stáť za to. Zariadenie totiž nezbiera len veľké viditeľné kusy plastov či rybárskych sietí, dokáže pozbierať aj mikroplasty s rozmermi od 1 milimetra.

Vedci pracujú na odstránení komplikácií

Samozrejme, proces čistenia bude prebiehať postupne. Je totiž potrebné odstrániť plasty, ktoré sa v oceánoch hromadili celé desaťročia. Tím odborníkov je ale vytrvalý a je ochotný vyriešiť akýkoľvek problém, ktorý by sa mohol vyskytnúť.

Napriek tomu, že sú badateľné prvé úspechy, odborníci 001/B pozorne sledujú a snažia sa odhaliť všetky slabé miesta zariadenia. Po spustení sa totiž vyskytlo niekoľko komplikácií, napríklad, rozdiel medzi rýchlosťou odpadkov a rýchlosťou zariadenia nebol konzistentný. Ďalším problémom bolo tiež pretekanie odpadkov, no obe záležitosti sa podarilo napraviť.

Kedy ostrovy z odpadkov zmiznú?

Teraz môžu začať vedci pracovať na pokročilejšom systéme, ktorý bude mať označenie 002. Ten chcú naplánovať a zostrojiť tak, aby bol schopný odpad nielen zhromaždiť, ale aj udržať ho počas dlhšieho časového úseku. Odpadky, ktoré zariadenie vyzbiera, budú následne umiestnené na pevnine, kde budú ďalej posunuté na recykláciu.

Spomínaný Veľký pacifický ostrov odpadkov nie je jediný. Odhaduje sa, že v oceánoch pláva také množstvo odpadkov, že podobných ostrovov je až 5.

Prvý z nich, na ktorý sa chcú vedci zamerať, sa nachádza medzi Kaliforniou a Havajom. Ak bude projekt pokračovať podľa plánu, odhaduje sa, že každých 5 rokov sa ostrov z odpadkov podarí zredukovať o 50 percent.

The Ocean Cleanup
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )